Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Potyczka przy stacji Warrin

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Potyczka przy stacji Warrin
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 5 ABY
Miejsce Okolice stacji Warrin
Wynik Zwycięstwo Nowej Republiki.
Strony
Nowa Republika Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Komodor Kyrsta Agate Komandor Valent
Siły
Straty
Brak CałkowitePotyczka przy stacji Warrin było starciem między siłami Nowej Republiki i Imperium Galaktycznego podczas galaktycznej wojny domowej. Bitwa miała miejsce w 5 ABY i stanowiła chrzest bojowy dla okrętów Starhawk Jeden. Starcie miało miejsce w pobliżu stacji Warrin.

Preludium

Leia Organa zleciła zespołowi dowodzonemu przez Norrę Wexley odnalezienie Hana Solo, z którym straciła kontakt, gdy jej mąż próbował odnaleźć Chewbaccę. Porucznik Wexley postanowiła rozdzielić swoją grupę i sama wraz z Wedge'em Antillesem udała się do ostatniej znanej lokalizacji Millennium Falcona, która znajdowała się w pobliżu stacji Warrin.

Przebieg

Norra i Wedge udali się we wskazane miejsce frachtowcem MK-4 Moth. Po dotarciu postanowili sprawdzić znajdujące się tam szczątki przynajmniej sześciu statków. Ściągnęli złom promieniem ściągającym na pokład Motha i udali się do śluzy, by przeszukać wraki. Nagle republikanów zaatakowała sonda zwiadowcza Prowler, lecz zdołali ją unieszkodliwić. Zaczęli się zastanawiać co w takim miejscu mogła robić sonda krótkiego zasięgu. Antilles odkrył, że droid wciąż nadawał. Po chwili rozbrzmiał alarm zbliżeniowy MK-4 i zjawił się gwiezdny niszczyciel Scythe dowodzony przez komandora Valenta, który natychmiast otworzył ogień do frachtowca. Wexley położyła Motha w ciasny skręt prowadząc go przez przestrzeń kosmiczną. Po chwili wykonała Przewrót Eimalgana i ruszyła wprost na niszczyciela, z którego wystartowały myśliwce TIE. Wedge zaczął wprowadzać współrzędne skoku nadprzestrzennego i gdy tego dokonał, Norra próbowała wskoczyć w nadświetlną, co zakończyło się fiaskiem, gdyż ostrzał TIE-ów trafił bezpośrednio w hipernapęd Motha. Wexley wykonała kolejną beczkę i poprowadziła MK-4 przez chmarę wrogich myśliwców, dzięki czemu doprowadziła do zderzenia dwóch imperialnych maszyn. Wedge, który już nie raz znajdował się w podobnych tarapatach zaczął instruować Norrę co miała robić. Polecił jej lecieć pionowo w dół, by schować Motha pod Scythem. Nagle z nadprzestrzeni wyszły kolejne dwa statki, które ku radości Antillesa i Wexley okazały się być posiłkami ze strony Nowej Republiki. Jednym był Starhawk Jeden o nazwie Concord skąd dowodziła Kyrsta Agate świeżo mianowana komodorem, a towarzyszył mu krążownik alderaański Sunspire. Republikańskie okręty otworzyły ogień go imperialnego niszczyciela szybko go niszcząc, a Moth w tym czasie zadokował na Concordzie.

Skutki

Potyczka zakończyła się całkowitym zwycięstwem Nowej Republiki i zniszczeniem wszystkich jednostek Imperium. Po bitwie Wedge Antilles wyjawił Kyrście Agate informacje o zaginięciu Hana Solo i zleceniu jego poszukiwań przez Leię Organę. Republikańskie posiłki mogły przybyć na miejsce, gdyż dostały cynk od swojego tajnego agenta w imperialnych szeregach - Operatora. Za jego tożsamością krył się Gallius Rax, który sprawował faktyczną władzę nad Imperium, chociaż po śmierci imperatora władza formalnie należała do wielkiego wezyra, Masa Ameddy i wielkiej admirał, Rae Sloane. Rax zamierzał utworzyć nowy imperialny rząd zwany Radą Cienia i informował Nową Republikę po to, by uśpić jej czujność łatwymi sukcesami i pozbyć się osób, które przeszkadzały jego planom. Jedną z takich osób był komandor Valent i z tego powodu Gallius wystawił go na śmierć.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!