Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Onderon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja S3rek (dyskusja | edycje) z dnia 21:04, 4 gru 2007

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Onderon.JPG
Onderon
Astrografia
Region: Światy Środka
Sektor: Japrael
Układ: Onderon
Księżyce: Dxun, Dagri, Evas, Suthre
Geografia
Atmosfera: mieszanka tlenowa
Klimat: umiarkowany
Grawitacja: standardowa
Dominujący krajobraz: lasy, wyżyny, góry
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic

Onderon, jedna z planet w systemie Onderon . Ma ona utemperowany klimat i jest jednym z domów prymitywnych ras humanoidalnych.

Wygląd planety

Onderon ma 4 księżyce. Główny z nich Dxun, Jest na orbicie tak bliskiej planecie, że niektóre z stworzeń potrafią tam przelecieć. Inne księżyce to Dagri, Evas i Suthre.

Tutejsi ludzie walczą z bestiami i starają się rozwijać swoją technologię. Wybudowali oni warowne miasto Iziz dla obrony własnej. Tak jak ludzie z innych planet Onderonianie nie ufali nieludziom.

Historia planety

Wojny Bestii i Upadek Naddystów

W 4,400 BBY Freddin Nadd zdobył planetę i wprowadził teorię Ciemnej Strony Mocy. Ci kultyści nazwali się Naddystami. Później zwerbowali oni Warb Nulla i Króla Ommina. Naddyści pozbyli się swoich przeciwników politycznych w sposób brutalny, gdyż wysłali ich bez żadnej obrony przed zwierzętami w dżunglę. Ci wyrzutkowie szybko nauczyli się życia w dziczy i stworzyli tam nową cywilizację nazywającą się Jeźdźcy Bestii. Relacje pomiędzy tymi grupami były napięte i w końcu doszło do wojny zwanej Wojnami Bestii które trwały od 4,350 BBY do 4,000 BBY.

Ommin został koronowany na króla w 4,018 BBY biorąc Amanoę za królową. W 4,013 BBY Novar został ministrem stanu, a w 4,002 BBY Onderon przyłączył się do Rebubliki Galaktycznej. Republika poprosiła strażników pokoju czyli Jedi o pomoc w opiece nad tą niespokojną planetą. Do tego zdania zostali przydzieleni Mistrz Jedi Arca Jeth oraz padawani Ulic Qel-Droma, Cay Qel-Droma i Tott Doneeta. Wojny Bestii ostatecznie zakończyły się gdy królowa Amanoa zmarła, a jej córka Galia poślubiła Orona Kirę, przywódcę Jeźdźców Bestii.


W 3,998 BBY dwa lata po Pierwszej Bitwie o Onderon upadek Naddystów był bliski. Próbowali oni jeszcze zwerbować Galię, lecz ona wolała zostać przy Jedi i Republice. Sytuacja pomiędzy Jeźdźcami Bestii, a mieszkańcami miasta Iziz stała się całkowicie odmienna w stosunku do czasów Wojen Bestii.

Wojny Mandalorian i Wojna Domowa Jedi


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!