Niech Moc będzie z Wami!Nyna Calixte

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
NynaCalixte.jpg
Nyna Calixte
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność: Imperium Galaktyczne
"Your plots, your betrayals, your desire for control -- had you Force ability, you might have made a good Sith -- under Darth Sidious."[1]
- Darth Maladi do Nyny Calixte

Nyna Calixte była imperialnym Wielkim Moffem około lat 130 - 137 ABY, a także dyrektorką Imperialnego Wywiadu i kochanką wielkiego admirała, a później również Wysokiego Moffa, Morlisha Veeda.

Biografia

Wojna sithiańsko-imperialna

Nyna Calixte ogląda przebieg bitwy o Caamas.
"Are you pleased with your war?"[2]
- Roan Fel do Nyny Calixte

Jej przeszłość nie jest dokładnie znana. Wiadomo, że Nyna Calixte od zawsze marzyła o prawdziwej - to znaczy niereprezentacyjnej - władzy nad galaktyką. Traf chciał, że na swej drodze spotkała wielkiego admirała Morlisha Veeda - człowieka, który nade wszystko pragnął tego, co ona uważała za wartość drugorzędną - tronu Imperium.

Kiedy około 127 ABY Imperator Roan Fel zaczął coraz bardziej marzyć o powrocie złotego wieku Imperium i snuł plany odnośnie obalenia kruchego Sojuszu Galaktycznego, Calixte wiedziała, że nie poradziłby sobie z połączonymi siłami rządu i lojalnych wobec niego Jedi. Dlatego też nawiązała kontakt z pozostającym w ukryciu Nowym Zakonem Sithów pod przewodnictwem Dartha Krayta i zaproponowała im układ - oni zaoferują Felowi swoje wsparcie i wspólnie zdobędą galaktykę. Wszystko się udało i w końcu krwawy konflikt mógł się rozpocząć.

Z pomocą Sithów Imperium szybko zdobyło przewagę. Jednak nie byli oni zadowoleni ze zbytnio łagodnego stosunku Fela do prowadzenia wojny. Odtąd Calixte miała pilnować, by do Imperatora docierały jedynie ocenzurowane raporty z pola bitwy.

Konfrontacja Roana Fela z Nyną Calixte.

Fel nie był jednak głupcem i podczas jednej z ostatnich bitew - bitwy o Caamas w 130 ABY - oznajmił jej, że wie o wszystkim. Dzięki własnemu sprytowi Calixte uniknęła jednak śmierci z rąk rozjuszonego władcy, który zarzucił jej, że jest lojalna tylko wobec siebie, a nie Imperium. Mimo to nie odebrał jej stanowiska ani w żaden inny sposób nie ukarał. Moff wciąż miała wolną rękę.

Podczas wyprawy na Ossusa, na którym znajdowało się Prakseum Jedi - siedziba największych wrogów Sithów - wbrew rozkazom Fela przypuściła atak na Rycerzy, którzy, wobec przeważających sił wroga, nie mieli szans - przeżyło jedynie kilku.

Calixte osaczona przez Imperialnych Rycerzy.

Kilka godzin później ona, Veed i dyrektorka Wywiadu Sithów, Darth Maladi, spotkali się na pokładzie Gwiezdnego Niszczyciela Imperious na orbicie zdobytego Coruscant. Veed zakwestionował atak na Jedi, gdyż wielu z nich nie było na planecie z chwilą rozpoczęcia bitwy. Calixte odparła jednak, że tylko dzięki mniejszemu oporowi udało się zdławić obronę Zakonu, a ci którzy przeżyli są rozproszeni, bez dowództwa, a tym samym nie stanowią większego zagrożenia.

Chociaż Maladi zgodziła się z nimi, że Roan Fel nie mógł już dłużej piastować swego urzędu, nie powiedziała wcale, że to Veed miałby go zastąpić. Ambitny Moff jednak niespecjalnie się tym przejął i wypił z Calixte ich zdrowie.

Wiedziała ona jednak, że jeśli Krayt zabije Fela, nie będzie już im potrzebna - Sithowie mieli w końcu własny wywiad. A jeżeli kogoś nie potrzebowali, było wielce mało prawdopodobne, że pozwolą mu żyć. Chyba że utrzyma Imperium w stanie potężnego zagrożenia związanego z podziałem. Calixte miała więc tylko jedno wyjście: zrobić wszystko co w jej mocy, by tak znienawidzony przez nią człowiek odleciał z Coruscant przed planowanym spotkaniem z Radą Moffów, na którym bez cienia wątpliwości pokazałby się Krayt.

Calixte i pozostali Moffowie składają przysięgę na wierność Darthowi Kraytowi.

Udała się więc do Pałacu Imperialnego, gdzie wyjawiła Felowi, jak wielkie grozi mu niebezpieczeństwo. Ten domyślił się jednak, że w słowach Calixte nie ma nawet cienia empatii - wyrachowana Moff po prostu chciała ocalić własną skórę. Niemniej jednak zgodził się, że jego ocalenie leży w najlepszym interesie obu stron. Postanowił zorganizować ucieczkę.

Stało się tak, jak przewidywała Calixte. Potężni Sithowie od razu rozprawili się z elitarnymi Rycerzami Imperialnymi, a także z osoba, która siedziała na tronie - tylko Moff wiedziała, że to tylko sobowtór Roana Fela. Naturalnie Krayt od razu się zorientował.

Nyna Calixte i Morlish Veed.

Chwilę po rzezi, ku ogromnemu rozczarowaniu Veeda, ogłosił się nowym Imperatorem. Co więcej, zmusił Wysokiego Moffa, żeby jako pierwszy oddał mu pokłon. Pozostali, łącznie z Calixte, musieli uczynić to samo. W drodze powrotnej poradziła swojemu kochankowi, żeby bacznie wypatrywał swojej szansy.

Wieczorem w kwaterach Calixte zastała ją Maladi z mieczem świetlnym, która zażądała wyjaśnień w sprawie całego zajścia. Moff udała, że nic nie wiedziała o ucieczce Fela, po czym wyjaśniła, że Veed i ona są potrzebni Sithom, by utrzymać Imperium jak najbardziej scalone. Maladi rozkazała jej, żeby odnalazła ściganego, a na odchodnym dodała, że byłby z niej dobry Sith - gdyby tylko mogła władać Mocą.

W służbie u Sithów

Darth Maladi i Nyna Calixte.
Calixte z kochankiem.
"You're magnificent."[3]
- Morlish Veed do Nyny Calixte

Siedem lat później była świadkiem przesłuchania bothańskiego Mistrza Jedi Hoska Trey'lisa przez swoją zwierzchniczkę. Po długotrwałych torturach więzień w końcu wyznał imię człowieka, który doprowadził go do pirata Rava, który przekazał go z kolei Imperium - Cade. Darth Maladi natychmiast rozkazała odszukać owego tajemniczego jegomościa, ale Calixte zażądała wszystkich danych na jego temat. Dowiedziała się wtedy, że chodziło o potomka legendarnej rodziny Skywalkerów.

W prywatnych kwaterach Morlisha Veeda jego kochanka wyjawiła mu szczegóły swej misji. Ten oznajmił, że Skywalker byłby bardzo cennym atutem w ich rękach - wystarczy znaleźć go przed najlepszym sithiańskim agentem, Jorem Torlinem. Calixte ujawniła, że wie, gdzie znajdowała się ich zdobycz - na stacji Koło w Środkowych Rubieżach - a także, że zna kogoś, kto z pewnością by sobie poradził, czyli Morrigan Corde. Jedyne, czego Moff nie wiedziała to to, że Corde była... matką osoby, którą zlecono jej złapać.

Ciekawostki

  • Według Jan Duursemy jej imię wymawia się najna kalikstej.

Przypisy

  1. (pl.)"Twoje knowania, twoje zdrady, twoje pragnienie władzy... gdybyś tylko miała w sobie Moc, mogłabyś być dobrym Sithem... służąc Darthowi Sidiousowi."
  2. (pl.)"Jesteś zadowolona ze swej wojny?"
  3. (pl.)"Jesteś niesamowita."

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!