Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Nyna Calixte

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
NynaCalixte.jpg
Nyna Calixte
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność: Imperium Galaktyczne
"Twoje knowania, twoje zdrady, twoje pragnienie władzy... gdybyś tylko miała w sobie Moc, mogłabyś być dobrym Sithem... służąc Darthowi Sidiousowi."
- Darth Maladi do Nyny Calixte

Nyna Calixte była imperialnym Wielkim Moffem około lat 130 - 137 ABY, a także dyrektorem imperialnego Wywiadu i kochanką wielkiego admirała, a później również Wysokiego Moffa, Morlisha Veeda.

Biografia

Wojna sithiańsko-imperialna

Nyna Calixte ogląda przebieg bitwy o Caamas.
"Jesteś zadowolona ze swej wojny?"
- Roan Fel do Nyny Calixte

Jej przeszłość nie jest dokładnie znana. Wiadomo, że Nyna Calixte od zawsze marzyła o prawdziwej - to znaczy niereprezentacyjnej - władzy nad galaktyką. Traf chciał, że na swej drodze spotkała wielkiego admirała Morlisha Veeda - człowieka, który nade wszystko pragnął tego, co ona uważała za wartość drugorzędną - tronu Imperium.

Kiedy około 127 ABY Imperator Roan Fel zaczął coraz bardziej marzyć o powrocie złotego wieku Imperium i snuł plany odnośnie obalenia kruchego Sojuszu Galaktycznego, Calixte wiedziała, że nie poradziłby sobie z połączonymi siłami rządu i lojalnych wobec niego Jedi. Dlatego też nawiązała kontakt z pozostającym w ukryciu Nowym Zakonem Sithów pod przewodnictwem Dartha Krayta i zaproponowała im układ - oni zaoferują Felowi swoje wsparcie i wspólnie zdobędą galaktykę. Wszystko się udało i w końcu krwawy konflikt mógł się rozpocząć.

Z pomocą Sithów Imperium szybko zdobyło przewagę. Jednak nie byli oni zadowoleni ze zbytnio łagodnego stosunku Fela do prowadzenia wojny. Odtąd Calixte miała pilnować, by do Imperatora docierały jedynie ocenzurowane raporty z pola bitwy.

Konfrontacja Roana Fela z Nyną Calixte.

Fel nie był jednak głupcem i podczas jednej z ostatnich bitew - bitwy o Caamas w 130 ABY - oznajmił jej, że wie o wszystkim. Dzięki własnemu sprytowi Calixte uniknęła jednak śmierci z rąk rozjuszonego władcy, który zarzucił jej, że jest lojalna tylko wobec siebie, a nie Imperium. Mimo to nie odebrał jej stanowiska ani w żaden inny sposób nie ukarał. Moff wciąż miała wolną rękę.

Podczas wyprawy na Ossusa, na którym znajdowało się Prakseum Jedi - siedziba największych wrogów Sithów - wbrew rozkazom Fela przypuściła atak na Rycerzy, którzy, wobec przeważających sił wroga, nie mieli szans - przeżyło jedynie kilku.

Kilka godzin później ona, Veed i dyrektorka Wywiadu Sithów, Darth Maladi, spotkali się na pokładzie Gwiezdnego Niszczyciela Imperious na orbicie zdobytego Coruscant. Veed zakwestionował atak na Jedi, gdyż wielu z nich nie było na planecie z chwilą rozpoczęcia bitwy. Calixte odparła jednak, że tylko dzięki mniejszemu oporowi udało się zdławić obronę Zakonu, a ci którzy przeżyli są rozproszeni, bez dowództwa, a tym samym nie stanowią większego zagrożenia.

Chociaż Maladi zgodziła się z nimi, że Roan Fel nie mógł już dłużej piastować swego urzędu, nie powiedziała wcale, że to Veed miałby go zastąpić. Ambitny Moff jednak niespecjalnie się tym przejął i wypił z Calixte ich zdrowie.

Wiedziała ona jednak, że jeśli Krayt zabije Fela, nie będzie już im potrzebna - Sithowie mieli w końcu własny wywiad. A jeżeli kogoś nie potrzebowali, było wielce mało prawdopodobne, że pozwolą mu żyć. Chyba że utrzyma Imperium w stanie potężnego zagrożenia związanego z podziałem. Calixte miała więc tylko jedno wyjście: zrobić wszystko co w jej mocy, by tak znienawidzony przez nią człowiek odleciał z Coruscant przed planowanym spotkaniem z Radą Moffów, na którym bez cienia wątpliwości pokazałby się Krayt.

Calixte osaczona przez Imperialnych Rycerzy.

Udała się więc do Pałacu Imperialnego, gdzie wyjawiła Felowi, jak wielkie grozi mu niebezpieczeństwo. Ten domyślił się jednak, że w słowach Calixte nie ma nawet cienia empatii - wyrachowana Moff po prostu chciała ocalić własną skórę. Niemniej jednak zgodził się, że jego ocalenie leży w najlepszym interesie obu stron. Postanowił zorganizować ucieczkę.

Stało się tak, jak przewidywała Calixte. Potężni Sithowie od razu rozprawili się z elitarnymi Rycerzami Imperialnymi, a także z osoba, która siedziała na tronie - tylko Moff wiedziała, że to tylko sobowtór Roana Fela. Naturalnie Krayt od razu się zorientował.

Calixte i pozostali Moffowie składają przysięgę na wierność Darthowi Kraytowi.

Chwilę po rzezi, ku ogromnemu rozczarowaniu Veeda, ogłosił się nowym Imperatorem. Co więcej, zmusił Wysokiego Moffa, żeby jako pierwszy oddał mu pokłon. Pozostali, łącznie z Calixte, musieli uczynić to samo. W drodze powrotnej poradziła swojemu kochankowi, żeby bacznie wypatrywał swojej szansy.

Nyna Calixte i Morlish Veed.

Wieczorem w kwaterach Calixte zastała ją Maladi z mieczem świetlnym, która zażądała wyjaśnień w sprawie całego zajścia. Moff udała, że nic nie wiedziała o ucieczce Fela, po czym wyjaśniła, że Veed i ona są potrzebni Sithom, by utrzymać Imperium jak najbardziej scalone. Maladi rozkazała jej, żeby odnalazła ściganego, a na odchodnym dodała, że byłby z niej dobry Sith - gdyby tylko mogła władać Mocą.

W służbie u Sithów

Darth Maladi i Nyna Calixte.
"Jesteś niesamowita."
- Morlish Veed do Nyny Calixte

Siedem lat później była świadkiem przesłuchania bothańskiego Mistrza Jedi Hoska Trey'lisa przez swoją zwierzchniczkę. Po długotrwałych torturach więzień w końcu wyznał imię człowieka, który doprowadził go do pirata Rava, który przekazał go z kolei Imperium - Cade. Darth Maladi natychmiast rozkazała odszukać owego tajemniczego jegomościa, ale Calixte zażądała wszystkich danych na jego temat. Dowiedziała się wtedy, że chodziło o potomka legendarnej rodziny Skywalkerów.

Calixte z kochankiem.

W prywatnych kwaterach Morlisha Veeda jego kochanka wyjawiła mu szczegóły swej misji. Ten oznajmił, że Skywalker byłby bardzo cennym atutem w ich rękach - wystarczy znaleźć go przed najlepszym sithiańskim agentem, Jorem Torlinem. Calixte ujawniła, że wie, gdzie znajdowała się ich zdobycz - na stacji Koło w Środkowych Rubieżach - a także, że zna kogoś, kto z pewnością by sobie poradził, czyli Morrigan Corde. Jedyne, czego Moff nie wiedziała to to, że Corde była... matką osoby, którą zlecono jej złapać.

Ciekawostki

  • Według Jan Duursemy jej imię wymawia się najna kalikstej.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!