Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Krążownik typu Vibre

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Shadowtrooper (dyskusja | edycje) z dnia 17:53, 28 gru 2008

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Krążownik Typu Vibre
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Vibre Assault Cruiser
Producent: Silviut Corporation
Specyfikacja techniczna
Długość: 100m
Hipernapęd: klasa 1
Uzbrojenie: 4 działa laserowe o mocy 300, 4 działa jonowe o mocy 300 , 2 emitery promienia ściągającego o mocy 425
Osłony: 467
Różne
Załoga: 45
Pasażerowie: 60
Ładowność: 500tVibre jest jednostką imperialną zaprojektowaną specjalnie do działań korsarskich w obliczu zdobywania coraz większych wpływów przez Nową Republikę. W porównaniu z innymi krążownikami, jego nazwa może być traktowana poważnie tylko wówczas, jeśli uzupełni się ją o określenie "kieszonkowy" - w rzeczywistości Vibre nie ma wiekszych szans nawet z okrętem typu Carrack. Stawiane przed nim zadania spełnia jednak lepiej niż znakomicie: zaawansowane systemy maskowania pozwalają mu wnikać głęboko poza linie wroga i czatować na jego liniach komunikacyjnych i zaopatrzeniowych. Napotykane frachtowce szybko unieruchamia się za pomocą dział jonowych i promieni ściągających, a przewożeni na Vibre astrożołnierze dokonują abordażu, rozprawiając się z ewentualnymi przeciwnikami obecnymi na pokładzie. Potem przychodzi pora na wysłanie załogi pryzowej i odesłanie zdobyczy do własnego portu, lub też proste przeniesienie ładunku na pokład korsarza. W czasie tych operacji Vibre nie musi obawiać się interwencji praktycznie żadnych standardowych jednostek patrolowych - w najgorszym przypadku jego osłony pozwolą mu wytrzymać do czasu ucieczki w nadprzestrzeń, a z reguły - umożliwiają zniszczenie lub odpędzenie słabszych jednostek i wykonanie wszystkiego co należy przed nadejściem silniejszych posiłków.


Użycie

Krążowniki typu Vibre zaprojektowane są i wykorzystywane przede wszystkim przez Imperium. Do służby weszły w okresie kampanii wielkiego admirała Thrawna jako jeden z rozpaczliwych środków w walce o przetrwanie w obliczu umocnionej i rosnącej w siłę Nowej Republiki. Imperium nigdy nie potrafiło jednak należycie wykorzystać możliwości, jakie dawało zatrudnianie korsarzy, tak więc nawet udostępnienie im niemal idealnych do takich działań okrętów nie zmieniło wiele w panującym układzie sił.

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!