Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Korweta celna

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Korweta celna
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Imperial Customs Vessel - Rendili Light Corvette
Producent: Rendili StarDrive
Specyfikacja techniczna
Hipernapęd: klasa 2
Uzbrojenie: sześć turbolaserów
Osłony: 90

długość=180m

Różne
Załoga: 58
Pasażerowie: 20
Ładowność: 500tKorweta celna zbudowana przez Rendili to jednostka szybka, duża i uzbrojona odpowiednio, aby wyegzekwować wypełnianie przepisów na osobnikach, którym może się to nie podobać. Okręt standardowo przewozi dwudziestoosobowy oddział żołnierzy plus kilku urzędników, a zajmuje się głównie patrolowaniem systemów planetarnych o dużym natężeniu drobnego ruchu handlowego.

Użycie

Dzięki wysokiej prędkości i bardzo sprawnym systemom wykrywania, korwety celne stały się istnym postrachem wszelkiej maści przemytników i innych pozostających zazwyczaj na bakier z prawem. Nie cieszą się też specjalną estymą wśród handlarzy działających w ramach prawa - nikt nie lubi być zatrzymywany i przeszukiwany, a niektórzy kapitanowie Służb Celnych potrafią być bardzo uciążliwi i bezlitośnie egzekwować wypełnianie nawet najdrobniejszych biurokratycznych przepisów.

Jak na okręt prawie dwustumetrowej wielkości uzbrojenie tej rodziny korwet Rendili jest nieco zbyt ubogie, jednak w warunkach, których jednostki te zwykle działają, wystarcza ono aż nadto. Korweta jest morderczym przeciwnikiem dla większości frachtowców, dobrze radzi sobie też ze myśliwcami starszych typów - szczególnie z rodzaju tych, jakimi zazwyczaj latają najemnicy i piraci. Ogólnie korwety celne okazały się strzałem w dziesiątkę i z nawiązką spełniły pokładane w nich nadzieje - stając się przy okazji obiektem zazdrości i specjalnej uwagi Floty, gdyż niektórzy decydenci zaczęli przebąkiwać o odejściu od standardowej taktyki użycia chmar myśliwców TIE na rzecz lekkich, szybkich i zdolnych do wchodzenia w nadprzestrzeń patrolowców.

Korweta ta jest sprzedawana przez Rendili wyłącznie Imperialnym Służbom Celnym i stanowi trzon ich sił kosmicznych. Praktycznie w każdym zamieszkanym układzie planetarnym można się spodziewać przynajmniej jednej jednostki tego typu, a ulubionym terenem ich żerowania są strefy skoków nadprzestrzennych, gdzie można szybko wykryć i przyłapać przewoźników podejrzanych o naruszanie przepisów celnych.

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!