Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Korriban

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: rozwinąć historię planety (miejscami jest zbyt ogólnikowo).
Korriban2.png
Korriban
Astrografia
Region: Zewnętrzne Odległe Rubieże
Sektor: Przestworza Sithów
Układ: Układ Horuset
Gwiazda: Horuset
Księżyce: 7
Długość dnia: 28 godzin[1]
Długość roku: 780 dni[1]
Geografia
Atmosfera: tlenowa
Klimat: suchy
Grawitacja: 1,4 standardowej
Dominujący krajobraz: pustynie, góry
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Ludność: 25 mld
Struktura demograficzna: ludzie
Import: żywność, technologie i broń
Korriban to pustynna planeta leżąca w układzie Horuset. Od zawsze była silnie związana z Ciemną Stroną Mocy. W przeszłości była ona stolicą Imperium Sithów, z którego zachowały się jedynie grobowce Mrocznych Lordów.

Historia

Bezkresne Imperium

Korriban powstał około roku 5 000 000 000 BBY.

Była to planeta zamieszkała od wielu tysiącleci przez rasę Sithów, humanoidalne, rozumne istoty, które nie opanowały jednak technologi, która pozwoliłaby im opuścić ich planetę.Na tej planecie znajdowała się akademia sithów.

Po raz pierwszy planeta została odwiedzona przez Rakatan, którzy stworzyli Bezkresne Imperium obejmujące w okresie świetności spory kawałek galaktyki. Korriban został włączony do Imperium i na powierzchni w jednej z jaskiń zbudowano Gwiezdną mapę, która miała wskazywać drogę do Gwiezdnej Kuźni.

Później po upadku Imperium Rakatanie opuścili Korriban pozostawiając go w stanie zacofania technicznego i społecznego.

W niektórych źródłach podane jest, że w czasie najazdu Rakatan na planetę Sithami rządził król Adas, pierwszy prawdziwy lord Sithów. Nie są to jednak potwierdzone informacje.

Imperium Sithów

Dolina Mrocznych lordów.

Około roku 6900 BBY powstało Imperium Sithów. Założyli je wygnani Jedi, którzy przegrali bitwę o Corbos kończącą Stuletnie ciemności. Zajęli oni także sąsiednie planety, takie jak Ziost.

Wygnani Jedi spotkali na planecie rasę Sithów. Nie znali oni techniki i uważali przybyłych za bogów, co znacznie ułatwiło podporządkowanie ich swojej woli. Z czasem Jedi wchodzili w związki z Sithami, przez co oba ludy z czasem stały się jednym. Osoby władające Mocą nazwały się Sithami. Tytuł ten od tego czasu dotyczył osób władających ciemną stroną Mocy. Z czasem najpotężniejsi przedstawiciele gatunku przejęli władzę nad resztą i ogłosili się Lordami Sithów. Na ich czele stał Mroczny Lord Sithów, który sprawował władzę nad całym Imperium.

Grobowce Sithów.

Sytuacja taka utrzymywała się do roku 5000 BBY. Wtedy to umarł Marka Ragnos, najpotężniejszy z Sithów. Po pogrzebie nastąpiła walka o władzę pomiędzy kandydatami na miejsce zmarłego: Nagą Sadowem i Ludo Kresshem. Pojedynek przerwało przybycie Jori i Gava Daragonów. Społeczeństwo Sithów podzieliło się na stronników Sadowa, którzy chcieli zaatakować Republikę i popleczników Kressha, którzy chcieli śmierci rodzeństwa.

The Valley Of The Sith Lord - Moonlight.jpg

Ostatecznie zwyciężyły racje Sadowa, który został wybrany Mrocznym Lordem Sithów i przeprowadził atak na terytoria zajmowane przez Republikę. Konflikt ten zwany był wielką wojną nadprzestrzenną. W jej trakcie dwukrotnie toczono bitwy nad planetą Korriban. Wojna doprowadziła do całkowitego upadku Imperium i opuszczenia planety przez Sithów.

Wielka wojna Sithów

Nowe wojny Sithów

Po zwycięstwie Sithów podczas bitwy o Korriban planeta po raz kolejny wróciła w ręce Ciemnych Jedi. Korriban został włączony do Nowego Imperium Sithów będącego pod panowaniem Bractwa Ciemności. Odnowiono Akademię Sithów, do której uczęszczał m. in. Darth Bane zanim został Lordem Sithów.

Stara Republika i wojny klonów

W roku 24 BBY na planecie pojawił się Granta Omega i wraz z innymi członkami kultu Sithów próbował wywołać duchy Mrocznych Lordów. Nie udało mu się to, gdyż został zatrzymany przez Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego.

W czasie wojen klonów na planetę przybyli Quinlan Vos i Tol Skorr. Ich celem było znalezienie holokronu Dartha Andeddu. Vos znalazł artefakt pierwszy, za co otrzymał od Dooku kryształ z miecza świetlnego Andeddu.

Imperium

Korriban, jak i większość planet w galaktyce był pod panowaniem Imperium. Imperator Palpatine odwiedzał ją kilkakrotnie. Był tu między innymi niedługo po bitwie o Yavin.

Nowa Republika

W roku 14 ABY powstał tak zwany Kult Ragnosa, którym dowodziła Tavion Axmis. Jako główny cel, kult postawił sobie wskrzeszenie dawnego Sitha - Markę Ragnosa. Przy użyciu tajemniczego berła, które kiedyś należało do Ragnosa, zdołała "wyssać" Moc z wielu miejsc, w których była ona szczególnie silna. W końcu Axmis zebrała tyle Mocy w berle, że uznała, iż może spełnić swój cel. Razem z resztą kultystów wylądowała na planecie i przystąpiła do realizacji swojego planu. W tym zamierzał przeszkodzić jej Luke Skywalker, który rzucił do boju własnych uczniów. Walki pomiędzy Jedi a kultystami toczyły się w różnych miejscach na planecie. Wkrótce na Korriban wylądował jeden ze zdolniejszych uczniów Skywalkera, Jaden Korr, który był jednym z bardziej zaangażowanych w walkę z kultem. Przedarł się przez zastępy kultystów, pomagając Jedi w walce z nimi i wkrótce dotarł go grobowca Marki Ragnosa. Tavion też już tam była i rozpoczęła wskrzeszanie Sitha. Korr stoczył z nią pojedynek, który wygrał, ale Tavion zdążyła wywołać ducha Ragnosa. Nawiedził on Tavion i pomógł jej w walce z Korrem, jednak ten okazał się wyjątkowo zdolnym szermierzem i pojedynek wygrał. Tavion zginęła, a wraz z nią odszedł duch Sitha. Nieco później na planecie wylądował Luke Skywalker, który dopilnował, aby żaden z kultystów nie pozostał na planecie.

Nowa era Jedi i czasy późniejsze

Planetą nie zainteresowali się Yuuzhan Vongowie, stąd nie zaznała ona żadnych zniszczeń. Później w roku 30 ABY planeta stała się ośrodkiem rekrutacyjnym i szkoleniowym Dartha Krayta, który w 137 ABY obalił Imperatora i przejął władzę nad galaktyką.

Fauna i flora

Korriban to pustynna planeta, więc występuje na niej bardzo mało gatunków roślin i krzewów. Te, które można spotkać na planecie, przyzwyczaiły się do wysokiej temperatury i małej ilości wody.

Na Korribanie występuje także niewiele gatunków zwierząt. Należą do nich między innymi:

  • terentateki - bestie, które zostały prawie całkowicie wytępione w tzw. Wielkim Polowaniu;
  • shyracki - latające bestie podobne do nietoperzy, mieszkające głównie w jaskiniach;
  • Tuk'ata - drapieżniki, które używają ciemnej strony podczas polowań;
  • wraidy - pustynne bestie, które zamieszkują także inne planety, np. Tatooine;
  • Hssissy - tzw. smoki ciemnej strony.

Poza nimi występuje także wiele innych, mniej popularnych, lub rzadziej spotykanych stworzeń.

Znane lokacje

port kosmiczny Dreshdae

Przypisy

Źródła

Akademia Sithów

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!