Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Forum:Pytania ws. struktury

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Biblioteka Ossus:Sala Zgromadzeń > Pytania ws. strukturyCześć. Takie pytanie: jak to jest z {{SeeMain}}? Czy jeżeli na początku sekcji w SeeMain wpiszę Zakon Jedi, to później w sekcji też linkuję?

Druga sprawa dotyczy linków w podpisach obrazów. Ja zawsze traktowałem je jako osobną grupę – jeżeli w jednym podpisie zalinkowałem do jasnej strony Mocy, w następnym tego nie robię, mimo że takie określenie też tam pada.

W sprawie zapisu Jedha w miejscowniku napisałem do http://www.poradniajezykowa.us.edu.pl . Nie udało mi się dostać do PWN, ale myślę, że tam także pracują kompetentni ludzie. Jak otrzymam odpowiedź, wstawię screen na imgur, a potem zalinkuję w tym wątku. Pozdr. Mustafar29 (dyskusja) 14:07, 25 lut 2018 (CET)

Wszystkie te kwestie nie są odgórnie ustalone. Zasadą jest nie powielanie linkowania. Sam stosuję podpisy jako oddzielna grupę, dla mnie SeeMain nie wyklucza zalinkowania w haśle. Ogólnie to linkowanie można powielać, np. w przypadku, gdy od ostatniego linku do tego zagadnienia minęło dużo tekstu (nawet wewnątrz tych samych sekcji).--signstraznik.png Totus Dyskusja  14:17, 25 lut 2018 (CET)
Jeżeli chodzi o powtarzanie linkowań, to trzeba kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, a nie limitami. Trzeba spojrzeć na tekst od strony czytelnika. Czy czytając hasło oczekiwałbyś, że w danym miejscu pojawi się link? Czy jego powtórzenie jest potrzebne lub pomocne? W krótkich hasłach linków nie powinno się zbytnio powtarzać niezależnie od ilości sekcji. Jeżeli hasło jest długie, to w kluczowych miejscach można coś podlinkować ponownie, bo przecież długich haseł jak o Anakinie nikt raczej nie czyta w całości, więc warto, by pewne rzeczy się od czasu do czasu powtarzały. W grafikach warto linkować mniej oczywiste hasła, by czytelnik mógł łatwo przeczytać o tym, co ona przedstawia - a więc link do hasła o wydarzeniu czy mniej znanej postaci. Co do szablonu SeeMain, to raczej nie ma sensu linkować tego samego hasła po użyciu szablonu, link jest już wystarczająco wyeksponowany. Co do odmiany Jedhy to w pierwszej kolejności proponowałbym sprawdzić czy odmiana pojawia się w jakimś polskim tłumaczeniu (adaptacja, słownik), a dopiero potem podchodzić do tego od strony językowej.--signstraznik.png Mario Dyskusja  18:29, 25 lut 2018 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!