Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Forum:Profesje żołnierzy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Biblioteka Ossus:Sala Zgromadzeń > Profesje żołnierzyZ racji że powstały pewne niezgodności między opiniami o hasła odnośnie specjalizacji Żołnierzy-klonów, przenosimy dyskusję na forum, gdzie każdy zainteresowany może zaproponować swoją wizje rozwiązania problemu.

Propozycja I

Może zacznę od propozycji całkowitej przebudowy i opieraniu się częściowo na hasłach na wikipedii. Proponuję ujednolicenie haseł na zasadzie jednej specjalizacji odnoszącej się do wszystkich wojsk występujacych w uniwersum.

Można też dodać do części słowa wojskowy by odróżnić od funkcji cywilnych. np. pilot wojskowy, medyk wojskowy itd.

W każdym wyżej wymienionych haśle zawarte były by informacje o każdej specjalizacji jaka występowała w konkretnych rządach.

Propozycja II

Mniej inwazyjna, polegająca tylko na modernizacji haseł o klonach. Hasła pogrubione to te które zostają, reszta do kasacji, a treść przeniesiona do głównych haseł.

Oczywiście te hasła dotyczą tylko specjalizacji, bo jednostki to już inna bajka. Trochę rygorystyczna, jednak wprowadzająca ujednolicenie.--Adakus 19:57, 13 sty 2013 (CET)

Propozycja III

Ta opcja również istnieje, Archiwiści powinni wziąć ją pod uwagę. Ona również dotyczy wyłącznie klonów i zakłada, że wszytko zostanie w stanie obecnym:

Ta propozycja zakłada, iż istniejące artykuły są samowystarczalne i powinny istnieć jako samodzielne. Warto dodać, iż przy przyjęciu tej opcji uzyskamy reklamę na innych wikiach w postaci interwiki :D

Opinie

Powiem jak ja to widzę, po pierwsze niczego bym nie usuwał, każda specjalność zasługuje na porządny osobny artykuł do którego można podać źródła, które ktoś zainteresowany będzie mógł sobie przeczytać/obejrzeć. Artykuły pogrubione mogą powstać jako coś ala bohaterowie w Rycerze_Starej_Republiki#Bohaterowie, mały wstęp o np kierowcach i parę słów o każdej formacji. A co do propozycji pierwszej to takie arty też powinny powstać w podobnym wyglądzie tj. mały wstęp i parę zdań o różnych przedstawicielach w rożnych armiach uniwersum, z odnośnikami do większych artów. -- borys_ru 20:35, 13 sty 2013 (CET)

Zgadzam się z Borysem ru. Ja również uważam, że poszczególne specjalizacje powinny mieć własne artykuły, nasi goście mogliby wtedy łatwiej wyszukiwać informacje, które ich ciekawią, a znajdując artykuł, nie musieliby patrzeć, która część ich interesuje. Takie rozdrobnienie jest bardzo korzystne - ułatwia poszukiwanie danych informacji. W większych artykułach, np. Żołnierz-klon powinny być wymienione specjalizacje i opisane w kilku przystępnych zdaniach, oraz posiadać odnośniki do konkretnych, pomniejszych, dopracowanych artykułów. W takim przypadku będziemy mieli również, jak już zauważyłem w PROPOZYCJI III, reklamę na innych wikiach. Dlatego ja popieram opcję III! Bartosz Bednarek 21:05, 13 sty 2013 (CET)
Brak nowych wpisów oznacza chyba, że zostaje wszystko po staremu... :) Bartosz Bednarek 21:30, 22 sty 2013 (CET)
Brak zainteresowania przede wszystkim ze strony redakcji, więc prawdopodobnie tak jak jest musi jeszcze zostać.--Adakus 08:07, 23 sty 2013 (CET)
Brak wpisów wynika z tego, że nasze moce przerobowe i ilość dostępnego czasu są w tym momencie stosunkowo skromne i nie jesteśmy w stanie rozważać na bieżąco wszystkich kwestii. Myślę jednak, że najrozsądniej brzmi propozycja broysa_ru. Oczywiście, zasoby Ossusa powinny być w pewien sposób usystematyzowane i ujednolicone, niemniej nie ma sensu na siłę upychać wszystkiego do zbiorczych haseł-molochów, zwłaszcza, gdy jest wystarczająco dużo informacji na temat konkretnej jednostki. Nie zmienia to jednak faktu, że przydałyby się wspomniane mniejsze hasła zbiorcze - bądź to o danej specjalizacji ogólnie (np. hasło "saper" z informacjami ogólnymi i dalszymi odnośnikami do saperów z poszczególnych armii), bądź o wszystkich specjalizacjach danej organizacji ("żołnierze-klony"), bądź jedne i drugie, choć w każdym przypadku trzeba by się zastanowić, co powinny zawierać. Na Ossusie brakuje takich zbiorczych, bardziej przekrojowych haseł o poszczególnych zagadnieniach (nawet jeśli takowe istnieją, są zwykle bardzo ogólnikowe i nie zawierają wielu informacji), nie powinny one jednak zastępować haseł poświęconych poszczególnym jednostkom i zagadnieniom najniższego stopnia. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem wydaje się połączenie propozycji I i III - zostawić obecne hasła, ale zająć się też bardziej przekrojowymi. Opcja II mnie nie przekonuje - np. tworzenie hasła "klony-kierowcy" przy dwóch rodzajach takich jednostek nie ma większego sensu.--signstraznik.png Mario Dyskusja  15:23, 23 sty 2013 (CET)

Strasznie namieszaliście może po prostu tabelę pod tytułem "klon pilot (do tajnych operacji itp.

Już pominę, że to temat sprzed 5 lat, ale nie rozumiem o co Ci chodzi z tabelą.--signstraznik.png Totus Dyskusja  10:40, 13 lip 2018 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!