Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Forum:Numeracja odcinków Rebeliantów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Biblioteka Ossus:Sala Zgromadzeń > Numeracja odcinków RebeliantówOdnośnie pytania o to, który to odcinek - problem jest taki, że istnieją trzy różne, oficjalne sposoby numeracji. Na rozpisce w Episode Guide pierwsze "zwykłe" odcinki poszczególnych sezonów mają numery 3 - Droidy w opałach (1x03), The Lost Commanders (2x03). Czyli filmy telewizyjne otwierające te sezony są traktowane jako podwójne odcinki. Problem jest taki, że gdy wejdzie się do poszczególnych wpisów, to Iskra rebelii nagle nie ma numeru, a Droidy stają się odcinkiem 1x01, ale już The Lost Commanders pozostają odcinkiem 2x03. Z drugiej strony mamy Rebels Recon, który/podwójne odcinki traktuje jako pojedyncze, i tak Droidy w opałach mają numer 1x02 a The Lost Commanders - 2x02.

U nas (i na Wookiee) jest jeszcze inaczej, bo filmy traktujemy po prostu jako filmy, bez numeru (tak jak z kinowym TCW), a przy odcinkach lecimy od x01. Z jednej strony kłóci się to z tym, co jest na oficjalnej, z drugiej tam i tak są trzy sprzeczne wersje, a oba odcinki były promowane właśnie jako filmy - zwłaszcza Iskra rebelii (oddzielne wydanie DVD, emisja w wybranych kinach). Jednocześnie nie wiadomo jak traktować Steps Into Shadows. W Episode Guide jest po prostu Star Wars Rebels: Steps Into Shadows, bez numeru, ale jednocześnie także "season three premiere". W kodzie strony jest 3x01/3x02. Kolejny odcinek, jak znam życie, znowu może być oznaczony w każdym miejscu na inny sposób. To jest tak poplątane, że nie da się tego zrobić w sposób rozsądny i zgodny z oficjalną numeracją.

Odcinek Episode Guide (lista) Episode Guide (wpisy) Rebels Recon Ossus/Wookiee
Iskra rebelii 1x01 (w domyśle +1x02) Brak numeru 1x01 Brak numeru
Droidy w opałach 1x03 1x01 1x02 1x01
Oblężenie Lothal Brak na liście Brak numeru 2x01 Brak numeru
The Lost Commanders 2x03 2x03 2x02 2x01
Steps Into Shadows Brak na liście Brak numeru Brak filmiku 3x01/3x02

Nie dość, że Lucasfilm numeruje różnie w trzech różnych miejscach, to nawet w jednym z tych miejsc są różnice w zależności od sezonu.--signstraznik.png Mario Dyskusja  00:59, 25 wrz 2016 (CEST)

Bump

Podbijam, bo widzę, że jest straszne zamieszanie - z podwójnymi odcinkami i z odcinkami pilotażowymi sezonów. Jak pisałem we wrześniu, nawet w materiałach Lucasfilmu jest bajzel, były trzy różne wersje, a ostatnio zmienili w połowie sezonu numerację Reconów robiąc po Ghosts of Geonosis przeskok o trzy odcinki. W tym momencie nowe odcinki mają więc spójną numerację i tak ostatni Secret Cargo to 3x18. Problem jest tylko ze starymi. Myślę, że dla ułatwienia trzeba odrzucić numerację z Reconu, jaka by ona nie była, bo to tylko filmiki na YT, są mniej wiążące. Na liście odcinków na StarWars.com są numerki w formacie np. S3.E315. Problem w tym, że te numerki często nie zgadzają się z numeracją, która pokazuje się już na podstronie konkretnego odcinka (odsyłam do tabeli wyżej).

Żeby nie przedłużać, propozycja. Sezony 2 i 3 numerujemy wliczając filmy pilotażowe. O ile przy Iskrze rebelii można się zastanowić, bo to pilot całego serialu, leciał w kinach, miał odrębne wydania DVD, o tyle piloty drugiego i trzeciego sezonu trzeba imo traktować jako filmowe podwójne odcinki. Są one promowane trochę inaczej i mają w nazwie tytuł serialu, ale generalnie to są wciąż integralne odcinki serialu. Pomijanie ich psuje numerację odcinków w sezonie i w serialu w ogóle. Nie wiem co zrobić z Iskrą rebelii, bo o ile pierwsze "normalne" odcinki drugiego i trzeciego sezonu oznaczane są na swoich podstronach jako odcinki nr 3 (chociaż na liście odcinków jest bajzel), o tyle np. Droidy w opałach oznaczane są jako odcinek 1 (za to są 3 na liście...). Szczerze mówiąc nie wiem czy tego też nie liczyć po prostu jako odcinka 1-2 żeby było ujednolicone i żeby był spokój.

Druga sprawa to odcinki podwójne. Moim zdaniem dziele Ghosts of Geonosis i Zero Hour nie ma sensu, zwłaszcza, że Zmierzch padawana jest u nas jako całość. Jedna historia, jeden dzień emisji, jedna strona na oficjalnej. Ze względów technicznych te odcinki są jakoś tam podzielone na część 1/2, bo nie zawsze inne kraje mogą emitować oba na raz (przykładowo podwójne odcinki Lost w Polsce były czasem emitowane osobno), ale generalnie ten podział tylko wprowadza zamieszanie. Na jakiejś tam stronie widziałem, że każda część Zero Hour ma osobny opis, ale IMO wystarczy po prostu podać oba w jednym artykule.

Jest to pogmatwane, a sam Lucasfilm też nie pomaga i ma u siebie bajzel, dlatego tym bardziej powinniśmy to ogarnąć chociaż wewnętrznie. Jak wspomniałem, nawet Lucasfilm w końcu to ogarnął i ostatnie odcinki mają wszędzie te same numery, które w ogóle nie pokrywają się z tym co jest u nas.--signstraznik.png Mario Dyskusja  19:46, 5 mar 2017 (CET)

Bump.--signstraznik.png Mario Dyskusja  15:17, 11 mar 2017 (CET)
Jeżeli w Lucasfilmie jest bajzel, to my tym bardziej nie powinniśmy się w to mieszać. Zostawmy jak jest, nie ma sensu robić rewolucji, którą i tak będzie trzeba potem odkręcać. ~Mustafar29 (dyskusja) 14:47, 12 mar 2017 (CET)
W sumie to coraz bardziej skłaniam się ku ponownemu połączeniu Ghosts of Geonosis w jeden artykuł (i np. w streszczeniu rozdzielić to na część 1 i część 2), jedynie zgrzyta mi tutaj różna ekipa obu odcinków (Filoni, Melching i Ruiz przy części 1 oraz Filoni, Michnovetz i Zwyer przy drugiej), ale to da się załatwić odpowi9ednimi nawiasami w infoboksie.--signstraznik.png Totus Dyskusja  10:50, 19 mar 2017 (CET)
Ja również jestem za połączeniem. Skoro od początku łączyliśmy to czemu teraz tego nie zrobić. Wszystkie zmiany w ekipie itp da się wyprostować i nie powinno być z tym problemu.--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 11:40, 19 mar 2017 (CET)
Chyba w ramach porządku zaprzestane dodawania numeracji odcinków w rocznikach. Z pobieżnego reaserchu, traktowałbym wszystkie filmy pilotażowe oraz typu Ghosts of Geonosis jako odcinki podwójne, bo tak czasowo chyba trwają, czyli numeracja na zasadzie odcinek 15/16.-signstraznik.png Adakus Dyskusja  15:15, 19 mar 2017 (CET)
W zasadzie to minął tydzień i nic w tym kierunku nie zrobiliśmy. Potrzeba by tu zmienić nazwę jednego z artykułów na Ghost of Geonosis i połączyć informację dotyczące obu. Drugi z kolei potrzeba będzie usunąć. Jak dla mnie to potrzeba by tu było strażnika.--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 09:33, 25 mar 2017 (CET)

Masz tą stronę WEdycji, więc nie chciałem jej ruszać póki co, żeby się nie wcinać xP. Samo połączenie obu artykułów to będzie chwila roboty tak naprawdę.--signstraznik.png Totus Dyskusja  11:11, 25 mar 2017 (CET)

Śmieszna sprawa, bo ja czekałem na połączenie artykułów. Wziąłem ją w szablon zanim zaczęliśmy dyskusję na temat połączenia. Napiszę więc dzisiaj streszczenie i można łączyć.--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 11:28, 25 mar 2017 (CET)
Dobra, teraz jest gotowe do remontu. Jutro druga część streszczenia i zawartość.--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 17:05, 25 mar 2017 (CET)
W sumie minął już ponad rok i niewiele się w temacie ruszyło, a właśni wychodzi ostatni sezon. Zobaczymy jak tym razem ponumerują odcinki w episode guide na oficjalnej, ale wydaje mi się, że idąc za trzecim sezonem będą traktować podwójny odcinek otwierający właśnie jako podwójny odcinek, a nie film poza numeracją. Zresztą widzę, że kolejne dwa odcinki też są podwójne, więc wydaje mi się, że naprawdę nie ma sensu mieszać i wszystko trzeba włączyć do numeracji. Można ewentualnie zastanowić się jeszcze nad Iskrą rebelii, bo to był jedyny faktyczny "film". Oblężenie Lothal i te kolejne IMO trzeba po prostu liczyć jak zwykłe podwójne epizody.--signstraznik.png Mario Dyskusja  16:11, 15 paź 2017 (CEST)
Zgadzam się z Mario, że powinniśmy uporządkować tym bardziej, że mam wrażenie że w tym sezonie może być więcej niż wcześniej podwójnych odcinków. --signjedi.png Kwazi93 Dyskusja  16:56, 16 paź 2017 (CEST)
Zmieniłem numerację odcinków (na razie w szablonie i głównym haśle) na taką, która wlicza wszystkie filmy pilotażowe. Taka numeracja widnieje na rozpisce odcinków na oficjalnej i poza pierwszym sezonem te numery zgadzają się z numerami podanymi w poszczególnych Episode Guide. W przypadku 1 sezonu w zależności od miejsca mają dwa rodzaje numeracji, ale skoro oba są "oficjalne", to możemy sobie wybrać ten, który jest spójny z numeracją pozostałych sezonów. O ile pominięcie pierwszego filmu po prostu nieznacznie przesuwało numerację, tak wyłączanie z niej odcinków w środku serialu integralnych fabularnie z pozostałymi powodowało, że nasza numeracja była w gruncie rzeczy bezużyteczna. Taka selektywność miałaby sens, gdyby to były niezależne filmy-odcinki, coś w stylu komiksowych Annuali, ale z tego co wiem są to integralne dla fabuły odcinki.--signstraznik.png Mario Dyskusja  02:45, 2 lis 2017 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!