Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Forum:Nawiązania do sagi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Biblioteka Ossus:Sala Zgromadzeń > Nawiązania do sagiHej, mam takie pytanie - czy interesują nas nawiązania do świata SW, dialogi intertekstualne itd.? Właściwie dokładnie czymś takim są artykuły z kategorii Produkcje filmowe, choć są to nawiązania na skalę całej produkcji (lub odcinka).

Skąd moje pytanie - mianowicie jakiś czas temu moja dziewczyna pokazała mi serial Jak poznałem waszą matkę, w którym aż roi się od nawiązań do SW, oraz świetnych tekstów na temat sagi (moim zdaniem jeden z najlepszych to: Jedyni ludzie we wszechświecie, którzy nie widzieli "Gwiezdnych wojen" to postacie z "Gwiezdnych wojen", a to tylko dlatego, że oni żyją w świecie "Gwiezdnych wojen".). Nigdzie wcześniej nie znalazłem żadnych info o nim i pomyślałem, że może warto podzielić się nimi z innymi fanami.

Odpowiedzi na moje pytanie widzę takie:

  • a) artykuły na temat takich rzeczy też nas interesują (wtedy powstanie artykuł "Jak poznałem waszą matkę"),
  • b) tak jak to było z polskimi gadżetami można zrobić jeden artykuł do wszystkich takich nawiązań (coś w stylu "Nawiązania do Gwiezdnych wojen w amerykańskich serialach komediowych",
  • c) w ogóle to sobie darować.

Projekt takiego artykułu (lub jego części) możecie znaleźć tutaj: Serial "Jak poznałem waszą matkę".

Z tego co znalazłem na Ossusie, za opcją a) lub b) opowiada się zdanie z pierwotnego powitania: Zasoby biblioteki zawierają dane z wszelkich dziedzin powiązanych z wszechświatem wykreowanym przez Lucasa – zarówno pochodzące ze źródeł oficjalnych, dotyczące jego elementów, jak i na temat twórców owego wszechświata, a także działalności i dokonań fanów. (przynajmniej w mojej interpretacji). Czekam na opinie i pozdrawiam wszystkich :) --Anzelm 01:49, 11 paź 2010 (CEST)

Jestem za punktem b). --Cc7567 Dyskusja 10:14, 11 paź 2010 (CEST)
No właśnie ja też uważam, że to jest najrozsądniejsze rozwiązanie ;) --Anzelm 12:07, 11 paź 2010 (CEST)
Jeżeli już to opcja B: obszerny artykuł zbierający wszystko do kupy. Jest jednak jedno "ale". Gwiezdne wojny są na tyle utrwalone w popkulturze, że takich nawiązań są setki. I tu pytanie: czy jesteś w stanie przygotować artykuł na tyle obszerny, by zebrał przynajmniej znaczną część z nich? Bo takich jednozdaniowych "easter eggów" w filmie, telewizji czy grach są setki. Myślę więc, że taki artykuł byłby dobrym pomysłem, pod warunkiem, że temat zostanie ujęty w sposób dość wyczerpujący. Ograniczyłbym się też do co "większych" nawiązań tak, by nie wypisywać każdej produkcji, gdzie padły sformułowania "Gwiezdne wojny, Moc, Yoda, Vader" itd. Jeśli chodzi np. o seriale - tu warto by zamieścić raczej informacje o tych, gdzie nawiązania pojawiały się nie raz (chociażby Lost). Jeśli jesteś w stanie zebrać odpowiednią ilość informacji, droga wolna, byleby nie była to lista wszystkich filmów, pastiszów itd. gdzie ktoś udaje oddech Dartha Vadera czy coś w tym stylu. Opcja A natomiast odpada automatycznie, nie ma sensu tworzyć miliona nic nie wnoszących haseł. :) Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  16:21, 11 paź 2010 (CEST)


Jakby co, to ta baza może się przydać: http://starwars.pl/bankwiedzy.php signstraznik.png NLoriel Dyskusja  10:15, 12 paź 2010 (CEST)

Utworzyłem pierwszą wersję artykułu - Nawiązania do Gwiezdnych wojen w serialach‎, pozdrawiam i zapraszam do pomocy przy rozbudowie, jeżeli ktoś coś gdzieś znajdzie ;) --Anzelm 01:53, 13 paź 2010 (CEST)


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!