Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Forum:Listy w artykułach - ustalenia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Biblioteka Ossus:Sala Zgromadzeń > Listy w artykułach - ustaleniaSprzeciwiam i poddaję pod dyskusję sens długaśnych list.

Jaki jest sens wypisywanie w haśle (np. Noce Coruscant II: Aleja cieni) kilkunastu postaci które są tylko wymienione, według mnie powinno się tylko wypisywać głównych bohaterów. A szczytem tego dziwactwa jest artykuł http://starwars.wikia.com/wiki/Millennium_Falcon_%28novel%29 Mini Dyskusja 22:38, 15 lis 2008 (CET)

No ja tylko dodałem listę postaci występujących/wymienionych w powieści , może to być użyteczne przy opisywaniu jakiejś postaci, i nie jest to to samo co robią amerykanie , bo oni osiągnęli granicę debilizmu wypisując każdą rzecz , kubek czy śrubkę występującą w książce. Lista postaci jest Ok , reszta jest zbędna i na ossusie takich list nie ma. --Sidious 11:20, 16 lis 2008 (CET)

Są takie listy na Ossusie, chociażby z Lokacjami - nie każdy je dodaje, ale np. ja tak. Ogólne zasady odnośnie list w artykułach o źródłach nie zostały jeszcze do końca ustalone, problem ciągnie się od wielu miesięcy. Jeśli ktoś zaproponuje rozwiązanie "z głową" to dopiero wtedy będzie można mówić że coś może być, a coś nie. signstraznik.png Sky Dyskusja  00:05, 17 lis 2008 (CET)
Gdzieś już na ten temat się wypowiadałam, ale sądzę, że warto powtórzyć to w tym wątku. Tego typu listy dostarczają nam jednej, naprawdę ważnej informacji - źródeł. Jeśli ktoś będzie zainteresowany opisywaniem jakiegoś hasła i będzie chciał zrobić to rzetelnie to poprzez takie listy, jest w stanie odnaleźć sporą część pozycji na których będzie mógł bazować. To samo tyczy ras/postaci/planet wspomnianych tylko w jednym źródle. Jeśli gdzieś nie pojawi się informacja o ich istnieniu (nawet czerwony link) to najpewniej nigdy nie zostaną opisane, bo nikt nie będzie o nich wiedział/pamiętał. Oczywiście ma to sens, jeśli na listach nie będą pojawiać się pozycje wymienione w utworze tylko z nazwy. -- Khali from BotS 07:57, 21 lis 2008 (CET)'
Właśnie o to mi chodzi aby dawać tylko te postacie, statki i tym podobne które są ważne dla fabuły, np. w Braterstwie Krwi nie wypisałbym Sokoło Millennium ale w haśle o książce Millennium Falcon tak bo jest częścią fabuły. I te listy się przydają (o ile nie są jak Wookiee'jski Millennium Falcon) bo jeżeli ktoś chce przeczytać wszystko o danej postaci Mini Dyskusja 08:38, 21 lis 2008 (CET)

Ostateczne ustalenia

Cóż, jak widać - problem powraca jak bumerang. O tej sprawie dyskutowaliśmy już gorąco o tutaj: Forum:Listy w artykułach o utworach. Czas chyba na jakieś konkrety. Polecam na sam początek przejrzenie tamtej strony od początku do końca.

Generalnie większość była za listami - w większym lub mniejszym stopniu, ale jednak żeby były. Popieram w wielu kwestiach Jaro, Abe i NLoriela. Po pierwsze - to, że coś jest niepotrzebne/zbędne może wydawać się nam, ale komuś innemu może być przydatne. Nie ograniczajmy dostępu do informacji dla innych tylko dlatego, że akurat nam dana rzecz nie będzie przydatna. To trochę tak jakbym ja postulował, żeby usunąć z Ossusa wszystkie artykuły o, no nie wiem, dla przykładu o myśliwcach. Bo mnie one w ogóle nie interesują i się do niczego nie przydadzą, więc po co mają być?

Ładnie też ujął to Abe, który napisał, że marzy mu się taki Ossus, z którego nie będzie musiał uciekać na Wookiee w poszukiwaniu jakiejś informacji: Pamiętasz jak kiedyś prosiłem Ciebie na gg o to, żebyś sprawdził we Flashpoincie czy pałka używana przez Jarael była taka sama jak ta używana przez MagnaGuards? Było mi to potrzebne do napisania hasła o pałce elektromagnetycznej. I powiem Ci, że gdyby nie te tak krytykowane listy z Wookiee za cholerę bym nie wiedział gdzie taka broń się znajduje. I gdybym kiedyś potrzebował ponownie takiej informacji to znowu będę musiał iść na Wookieepedię.

Jednocześnie NLoriel wymienił wszystkie zagrożenia - kopiowanie list z Wookiee "na pałę", używając błędnych tłumaczeń/terminologii, a także same listy przytłaczające swoją objętością resztę artykułu. Dlatego warto by wprowadzić kilka zasad wstawiania takowych list.

Ale jeszcze o samym celu istnienia tych list - dla Ciebie (tutaj mówię do wszystkich przeciwników pomysłu) mogą one być nieprzydatne. Ale pomyśl np. o graczach RPG, którym przydaje się zarówno streszczenie fabuły, jak i spis postaci, lokacji, maszyn i broni. Listy z konkretnymi rzeczami przydać się mogą także jeśli ktoś pisze jakieś hasło (jak Abe napisał wyżej), albo tworzy opowiadanie, fanfilm, fanart, cokolwiek - możliwości jest tyle, ile korzystających z Ossusa. Wystarczy mieć wyobraźnię i spojrzeć trzeźwym okiem na wszystko :) Poza tym listy są praktyczne, bo pozwalają na łatwy i szybki dostęp do szukanych informacji. Mówicie że w streszczeniu da się wszystko zawrzeć? A w którym z nich na Ossusie jest wymieniony np. model blastera lub tym podobne szczegóły? Niestety, ten argument to nie jest argument ;)

Dlatego jestem za wprowadzeniem kolejno takich oto punktów: Bohaterowie, Droidy, Wydarzenia, Fauna i flora, Lokacje, Organizacje, Rasy rozumne, Pojazdy i maszyny, Broń i technologia, Moc, Inne. Oczywiście to jest tylko propozycja, poza tym część punktów nie musi się w ogóle pojawiać (np. Moc).

Rzeczywiście, podane przez Miniego hasło o książce Millennium Falcon to szczyt głupoty. Tak długiej listy jeszcze w życiu na wiki nie widziałem. Dlatego jestem raczej tylko za bezpośrednim pojawieniem - "Tylko wspomniany" można dać załóżmy jedynie przy bohaterach, a to i tak nie mieszając postaci pojawiających się w źródle i tych wspomnianych (rozdzielić to).

Kwestie bezpieczeństwa, czyli:

  • W każdym przypadku terminologia musi być prawidłowa - nazwy muszą mieć swoje oficjalne polskie odpowiedniki lub nieoficjalne, które ustaliliśmy na Ossusie (Słownik Ossus). W przypadku gdy jakiś użytkownik dodaje część rzeczy przetłumaczonych, a część nie (tzw. edycja "na odwal się") - to wycofujemy całą edycję i nie bawimy się w dochodzenie.
  • Takie szczegółowe listy mogą pojawić się jedynie w przypadku, gdy pozostałe sekcje hasła są maksymalnie rozbudowane.

Co o tym sądzicie? signstraznik.png Sky Dyskusja  09:00, 21 lis 2008 (CET)

Zgadzam się - poza fragmentem o konieczności rozbudowania innych sekcji hasła przed wprowadzaniem list - zalatuje mi to dyskryminacją wymienionych wykazów, to tak samo ważna część artykułu jak np. streszczenie fabuły. --Jaro 15:05, 21 lis 2008 (CET)
Powiem tak. Pomysł Sky'a jest w tej chwili chyba najlepszym wyjściem. Zgadzam się nawet w tym, że listy mogą pojawić się jedynie wtedy, gdy reszta artykułu jest rozbudowana. Bo jakby wyglądało hasło, w którym mamy jedynie lead, infbox (albo i to nie), zero tekstu (albo ze 2 zdania) i lista na 30 pozycji? Np. weźmy takie hasła z Wookie o komiksie online The Clone Wars. Zero streszczenia ani opisu. Mamy jedynie, że to taki i taki numer do takiego i takiego odcinka, infboxik i listę długości standardowego hasła. Lista powinna być "proporcjonalna" do długości hasła, to znaczy, że nie może być takich sytuacji, że liczący kilkanaście stron komiks ma tyle samo punktów na liście co licząca kilkaset stron książka. Chyba, że przyjmiemy różne systemy dla różnych rodzajów źródeł: bo jeśli w komiksie pojawia się kilkanaście postaci w tym z 1-2 główne, a resztą jakieś drugoplanowe to możemy wypisać wszystkie. Ale w książce gdzie mamy kilkadziesiąt postaci trzeba już wybrać tylko te najważniejsze. Pozostaje jeszcze jedna opcja, ale to wymagałoby stworzenia zupełnie nowej rzeczy na Ossusie, mianowicie, tak jak np. spis treści da się zwinąć i rozwinąć, tak samo powinno być z listami. Np. ktoś poczytałby hasło i mógłby rozwinąć tylko tą listę, która go interesuje. Jednak czegoś takiego nie ma chyba nawet na Wikipedii, więc to raczej spalony pomysł. Jest jeszcze jeden problem - czy ktoś z Was się zastanawiał, jak się trzeba namęczyć aby zrobić taką listę? Np. czytacie komiks i na podstawie obrazków macie wypisać wszystkie myśliwce i bronie czy rasy. Przecież mało kto zna dokładne modele myśliwców tak na oko, najwyżej pojedyncze modele. To samo z broniami. Dodatkowo - np. u nas hasło o X-wingach czy Y-wingach jest jedno. A na Wookie każdy model jest oddzielnie. Jakby nie Wookie to nawet bym nie wiedział, że myśliwce w Shadow of Malevolence i te w Starej Trylogii to nie to samo. A u nas gdyby ktoś pisał o tych z TCW wrzuciłby wszystko do jednego artykułu. Tak samo - my mamy jedno hasło o mieczach świetlnych, a Wookie kilkanaście - każdy rodzaj oddzielnie. Innymi słowy chodzi mi o to, że aby stworzyć listę, nawet średniej długości trzeba mieć hasła. Rozumiem, że to motywacja do pisania, ale czy gdybyście spojrzeli na listę, na której jest ze 30 pozycji, w tym 27 na czerwono to założę się, że wasza motywacja spadła by do zera. Aby tworzyć takie listy każdy musiałby mieć w domu wszystkie możliwe Przewodniki. Poza tym czy chcemy aby Ossus stał się biblioteką, w której mamy hasło o każdej rzeczy n. o broniach nawet kosztem tego, że będzie ono miało jedno zdanie? Tak jak najbardziej żałosne na Wookie hasła o... miesiącach w stylu "listopad to jedenasty miesiąc roku"? Z powyższych przyczyn ni jestem w stanie wyrazić jednoznacznej opinii na temat list. Mam jednak nadzieję, że to, co napisałem powyżej sprawi, że popatrzycie na ten problem z innego punktu widzenia. A kiedy poznamy już wszystkie [punkty widzenia], wtedy będziemy mogli podjąć właściwą decyzję.

P.S. Sory, że ten tekst wygląda jak z rozprawy filozoficznej i pewnie nie da się go czytać ;p--Mariobaryla 15:51, 21 lis 2008 (CET)

Ja popieram Sky'a ale jak dotąd robie listy przy komiksach (tylko postaci) no i czasem są one dłuższe od streszczenia , są same bez streszczenia i wg. mnie zawsze będą dłuższe od opisu komiksu/książki więc róbmy je zawsze a streszczenie zawsze ktoś kompetentny i obeznany dopisze. --Sidious 16:12, 21 lis 2008 (CET)
O, jak dobrze znów być zalogowanym na Ossusie po tak długim czasie :P Ale przed maturą długo tu nie zabawię. Dobra, wracam do tematu ;) Zgadzam się ze Sky'em, takie listy są potrzebne, w ciągu ostatniego tygodnia 3-krotnie bardzo mi się przydały i sądzę, że jeszcze nie raz przydadzą. Listy są naprawdę ważne, nie dla każdego, ale uwierzcie mi, sporo osób z tego korzysta. Skromnym zdaniem uważam, że co nieco znam sie na Star Wars, a często ich używam, a przecież na ossusa zaglądają też ludzie nie znający się na SW. Zależy czego się szuka. Przeciwnicy list zapewne mają inny styl przeglądania, szukania informacji i im są te listy rzeczywiście niepotrzebne. Oczywiście nie można popadać w skrajność jaką jest np. lista Millennium Falcon gdzie wypisywane są poziomy poszczególnych budynków. Jak dla mnie WSZYSTKO powinno być wypisywane dla postaci (i planet), należy uwzględniać też tych tylko wspomnianych. Dla reszty - większość tak, ale, jak mówiłem, nie popadajmy w skrajność. Abe 16:39, 21 lis 2008 (CET)
Przejrzałem dokładniej listę Millenium Falcon i znalazłem tam nawet takie smaczki jak miska, kapelusz, biurko, biurko komputerowe itp. - mi chodzi przede wszystkim o to, aby u nas nie było takich żałosnych rzeczy na listach - bo inaczej nie mogę tego nazwać...--Mariobaryla 17:07, 21 lis 2008 (CET)
W bodajże Nawałnicy była wspominana Padme (tylko wspomniana bez żadnych wizerunków, to było coś w stylu "Moja mama pochodziła z Naboo" i ni więcej, na Wookiee to oczywiście wymienili temu jestem przeciw, ogólnie Listy - OK ale muszą one mieć jakieś zasady. W hasłach o postaciach wypisywać wszystkie pojawienia (nawet ten fragment wyżej wspomniany z Nawałnicy) a w hasłach źródłach tylko to co ważne dla fabuły Mini Dyskusja 18:34, 21 lis 2008 (CET)
Jako gracz w RPG zgadzam się, że listy są przydatne. Wprowadzenie podanych przez Sky'a kategorii uważam za przydatne, ale tak jak Mariobaryla uważam, że długość listy powinna być wprost proporcjonalna do długości hasła. Czyli w krótkich hasłach nie ma sensu robić podziału na kategorie. Darth Novak 17:44, 22 lis 2008 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!