Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Forum:Artykuły z TCW na stronie głównej?

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Biblioteka Ossus:Sala Zgromadzeń > Artykuły z TCW na stronie głównej?Kilka godzin temu, archiwista Louie stworzył obszerny (25 miejsce na Ossusie pod względem wielkości) artykuł opisujący Bitwę o Ryloth. Ładnie napisany, zawierający komplet informacji, sporą ilość grafik i cytaty. Wydawałoby się, iż będzie idealnym kandydatem na stronę główną, prawda? I tu pojawia się pewno ale, o którym pisałem już tutaj. Jak wiemy, twórcy TCW potwierdzili, iż tworzą serial, nie dbając o chronologię wydarzeń. Dlatego fani starają się jakoś dopasować do istniejącego już kanonu, wszelkie większe i mniejsze bzdurki, wysmażone przez Filoni'ego i spółkę. Jest to, mówiąc szczerze, zwyczajne tworzenie własnego kanonu. Daty w SW to element EU. Twierdzenie, że akcja serialu rozgrywa się w 22 BBY jest totalną bzdurą! Powiedzmy sobie szczerze, gdyby faktycznie tak było, TCW kłóciło by się nawet z Clone Wars, serialem który Lucas raczej uznaje. Rozumiem, że powstał ogromny bałagan w chronologii, ale na litość boską, nie bądźmy śmieszni! Zostawmy to specjalistom w rodzaju Lelanda Chee. Dlatego chciałbym wystąpić z następującą propozycją. Wskazanym byłoby stworzenie specjalnego szablonu, dotyczącego tylko i wyłącznie haseł z TCW. Informowałby on, (jako że Wojny klonów nie zostały jeszcze oficjalnie wplecione w chronologię SW) iż wydarzenia opisywane w artykule, dzieją się podczas nie określonego okresu wojny. Podobnie byłoby w infoboxach, w sekcji "data" - nieokreślony czas wojen klonów. Myślę, że mogłoby to rozwiązać zaistniałą sytuację. Szablon w haśle nie eliminowałby go z nominacji na polecany. Nie wiem, jak przyjmiecie moją propozycję, być może zostanie ona poddana pod głosowanie. Czekam na wasze komentarze ;) signjedi.png Carth Dyskusja  13:01, 25 cze 2009 (CEST)

Ja nie mam nic przeciwko polecaniu artykułów z TCW. Generalnie - nawet bardzo bym tego chciał - z różnych pobudek, o których za chwilę. Na wstępie zaznaczę, że jakoś nie zwracam uwagi na chronologię. Nie jestem "hardkorowym fanem" - dla mnie SW to przede wszystkim zabawa, więc nie wykłócam się o to, czy jakieś wydarzenie było najpierw czy potem. Jeśli książkę / film / komiks czyta / ogląda się dobrze - to ok. Chciałbym, aby dobre teksty związane z TCW były polecanymi z.... czysto marketingowego punktu widzenia. Hasło o The Clone Wars jest jednym z najczęściej odwiedzanych z googla, a wielu młodych fanów SW szuka informacji o tym, co może oglądać w TV. Zatem jeśli jakieś głupie problemy stanowią o tym, że nie można hasła "wyciągnąć na główną", to należy te problemy zlikwidować :) Zresztą nie przypominam sobie, aby w zasadach Ossusa było napisane, że teksty "mające problemy z kanonicznością" były niedopuszczalne na stronie głównej... :P --signstraznik.png Yako Dyskusja  13:34, 25 cze 2009 (CEST)
moim zdaniem sam fakt, że serial nie jest jeszcze umieszczony w czasie nie jest na tyle mocnym argumentem, aby eliminować go z walki o status polecanego artykułu. Założeniem polecanego artykułu jest promowanie najlepszych haseł (najobszerniejszych, wyczerpujących, ozdobionych optymalną liczbą grafik), a nie wydarzeń w nich opisanych. Stąd uważam, że uzasadnianie, że serial nie jest kanoniczny jest zbyt słabe, by nie móc umieścić takiego hasła na głównej stronie. signjedi.png Peteer Dyskusja  13:36, 25 cze 2009 (CEST)
No. ;) I wreszcie konkretna propozycja rozwiązania problemu kanoniczności TCW na Ossusie. :) Jestem jak najbardziej za i nie chodzi mi o to, żeby mój świeżo stworzony artykuł trafił na główną, bo nawet jeśli się tak nie stanie, to płakać nie będę.:P Chodzi o to, że TCW tak namieszało w kanonie i chronologii, że ten problem trzeba jakoś rozwiązać, bo ktoś, kto w SW nie jest dobrze zorientowany, po prostu nie zdoła tego ogarnąć. :P Tak więc ja jestem jak najbardziej za stworzeniem takiego szablonu. :) Louie1449 13:39, 25 cze 2009 (CEST)

Podbijam do problemu bajzlu i chronologii, artykuł z TCW może być spokojnie polecanym ale trzeba informować że zasadniczo nie wiadomo kiedy dzieje się akcja serialu. --Sidious 17:23, 25 cze 2009 (CEST)

Tydzień minął, hasło Ludwiczka wylądowało w nominacjach na polecane, a żadna decyzja nie zapadła. Mówiąc szczerze, spodziewałem się większej ilości komentarzy. Pytam - na czym w końcu stoimy? ;) signjedi.png Carth Dyskusja  23:31, 2 lip 2009 (CEST)

A jaka miała zapaść? :) Chyba wszystko jest jasne. Teksty z TCW idą na główną (jak wygrają w głosowaniu oczywiście). Co do jakiegoś szablonu - waham się. Bo szczerze mówiąc obecna forma szablonów (jak np. spoiler, wEcyji, Bełkot itp), gdzie trzy szablony zajmują większość ekranu jest niezbyt dobra... Zatem jakaś mała ikonka, może w szablonie era?--signstraznik.png Yako Dyskusja  23:58, 2 lip 2009 (CEST)
Tak jest - zgadzam się z tym, że nie ma problemu z nominacją hasła z TCW na główną o ile posiada odpowiedni szablon. Rzeczywiście, wojny klonów nie mają jeszcze do końca ustalonej chronologii, gorzej: mają ją totalnie rozwaloną, więc na pewno niedopuszczalnym byłoby dawanie hasła "wojny klonów" gdyby ktoś je rozbudował na główną... Ale poszczególne elementy konfliktu - czemu nie. Bitwa zamyka się w pewne ramy czasowe i tam nie ma niedomówień, gorzej z szerszym kontekstem, ale my nie o tym :) Do Yako: jestem przeciwny ikonce, ona będzie za mało widoczna. Szablon byłby okej... ale o połowę mniejszy niż obecne. Zajmę się niedługo przerabianiem wszystkich szablonów bo rzeczywiście one są stanowczo za duże. I stworzę ten do TCW. Mam nadzieję że nie będzie sprzeciwów :) signstraznik.png Sky Dyskusja  00:02, 3 lip 2009 (CEST)
A ja się ciutke poupieram. Szablon:Era określa nam mniej więcej CZAS w jakim wydarzenia miały miejsce. Skoro czas jest nieznany - to to też podlega pod szablon ery. Logika prosta jak drut. --signstraznik.png Yako Dyskusja  21:57, 3 lip 2009 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!