Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Ebon Hawk

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja NLoriel (dyskusja | edycje) z dnia 15:16, 2 sie 2006

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Mroczny Jastrząb (ang. Ebon Hawk) to lekki frachtowiec kosmiczny z czasów Opowieści Jedi.

Dane techniczne i wyposażenie

Jastrząb to zmodyfikowany lekki frachtowiec nieznanego typu, prawdopodobnie jedyny w swoim rodzaju. Przez swoich licznych właścicieli używany był głównie do szmuglowania nielegalnych towarów, dlatego też jest niezwykle szybki i dobrze uzbrojony jak na jednostkę swojej klasy. Na jego wyposażenie wchodziły dwa podwójne działka laserowe, podwójne działko laserowe umieszczone w obrotowej wieżyczce, a także lekki blaster wysuwany z dolnej części kadłuba i służący do ostrzeliwania się przed jednostkami naziemnymi podczas postoju na lądowisku.

Jastrząb był również wyposażony w kilka zamaskowanych schowków na kontrabandę, a jeden z jego właścicieli, Davik Kang, przerobił jedną z ładowni na hangar dla wyścigowych śmigów.

Historia

Szablon:Spoiler Nie jest jasne, kiedy i przez kogo Jastrząb został zbudowany, wiadomo jednak, że miał przynajmniej kilku właścicieli, zanim dostał się w ręce Davka Kanga - szefa Kantoru na planecie Taris.

W trakcie wojny domowej Jedi, podczas blokady Taris przez siły Sithów, Kang zamierzał wykorzystać swój frachtowiec do ucieczki z planety. W tym celu potrzebował jednak kodów do automatycznych systemów obronnych, które były w stanie zniszczyć każdą jednostkę tej klasy. Podczas działań, które miały na celu uzyskanie tych kodów, Kang utracił Jastrzębia na rzecz Revana, nieświadomego swojej tożsamości byłego Jedi i Sitha, który użył go, by wydostać się z planety, po drodze niszcząc kilka wrogich myśliwców kosmicznych. Wraz z Revanem na pokładzie byli wówczas Jedi Bastila Shan, Carth Onasi, Mission Vao i jej towarzysz Zaalbar, dotychczasowy pracownik Davika - Canderous Ordo, oraz robot T3-M4.

Jastrząb został następnie użyty w poszukiwaniach Gwiezdnych Map - tworu prastarej cywilizacji Rakatan, które ostatecznie doprowadziły do odnalezienia i zniszczenia Gwiezdnej Kuźni, potężnej, zautomatyzowanej fabryki zdolnej do szybkiego produkowania dowolnych przedmiotów, w tym potężnej flotylli statków kosmicznych używanych do prób podbicia Starej Republiki.

Rok po zniszczeniu Kuźni Revan opuścił przestrzeń Republiki, zostawiając za sobą wszystkich towarzyszy oraz Jastrzębia. Cztery lata po tym Jastrzębia odnalazł okręt Republiki Harbinger. Statek był ciężko uszkodzony, a cała jego załoga zginęła, za wyjątkiem Wygnanej Jedi oraz Krei. Po naprawieniu uszkodzeń Jastrząb służył Wygnanej jako środek transportu w jej misji odnalezienia pozostałych przy życiu Mistrzów Jedi. Po tych wydarzeniach Wygnana była zmuszona do odbycia drogi na Malachor V, gdzie Mroczny Jastrząb odniósł poważne uszkodzenia podczas lądowania.

Dalsze losy tej jednostki zależą od wyboru gracza. Jeśli zdecyduje się poprowadzić swoją postać zgodnie z Jasną Stroną Mocy, bohaterowie odlatują na frachtowcu z rozpadającej się planety. W przypadku wyboru Ciemnej Strony, dalsze losy tej jednostki pozostają nieznane.

Ciekawostki

Zobacz też


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!