Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dooku

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Power of the Light Side (dyskusja | edycje) z dnia 19:10, 29 lis 2015

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Dooku.jpg
Dooku
Data i miejsce narodzin: 102 BBY
Data i miejsce śmierci: 19 BBY[1]
Miejsce pochodzenia: Serenno
Rasa: Człowiek
Wzrost: 193 cm
Kolor włosów:
 • Ciemnobrązowe
 • Siwe
 • Kolor oczu: Brązowe
  Przynależność:
  Dooku to hrabia planety Serenno. Był jednym z najzdolniejszych Jedi w historii zakonu i mentorem Qui-Gon Jinna. Z czasem przeszedł na Ciemną stronę Mocy i stał się Lordem Sithów, służąc Sidiousowi jako Darth Tyranus. Był politycznym przywódcą Konfederacji Niezależnych Systemów, którą poprowadził do wojny z Republiką, co w rzeczywistości było jednym z ostatnich elementów Wielkiego Planu Sithów. Zginął w roku 19 BBY na pokładzie okrętu Invisible Hand, pozbawiony głowy przez Anakina Skywalkera.

  Biografia

  W Świątyni Jedi

  Dooku, w nieznanym okresie przed 32 BBY, został znaleziony przez mistrzów Jedi i przewieziony do Świątyni Jedi na szkolenie. Został osobistym padawanem mistrza Yody. Obu łączyła silna więź emocjonalna. Dooku został rycerzem, a następnie mistrzem Jedi. Jednak z czasem, po śmierci swojego padawana - Qui-Gona - hrabia pod wpływem lorda Sithów, Dartha Sidiousa, przeszedł na Ciemną stronę i stał się "Darthem Tyranusem", choć Jedi poznali jego drugie imię dopiero podczas wojen klonów.

  Na polecenie swojego nowego mistrza, Tyranus zabił dawnego znajomego - Sifo-Dyasa, który niedługo przed tym wydarzeniem zamówił na Kamino armię klonów. Bez nich Republika nie wygrałaby wojny, a plan Sidiousa związany z utworzeniem Galaktycznego Imperium nigdy by się nie spełnił.

  Przywódca Separatystów

  Dooku obcina Skywalkerowi rękę.

  Dooku widział, że Republika słabnie a korupcja dosięga nawet osoby na najwyższych stanowiskach. Dlatego postanowił zebrać senatorów o podobnych poglądach i doprowadzić do upadku Republiki. Zdołał przekonać tysiące systemów, które połączyły swoje siły tworząc Konfederację Niezależnych Systemów.

  Dziesięć lat po bitwie o Naboo zaprosił zbuntowanych senatorów i organizacje na Geonosis gdzie miano formalnie podpisać akt stworzenia wspomnianej Konfederacji. Zamierzenia Dooku rozszyfrował rycerz Jedi Obi-Wan Kenobi, który podczas swojego śledztwa odkrył prawdę o hrabim i ostrzegł Radę Jedi. Jednakże Kenobi został schwytany na Geonosis, gdzie Dooku przedstawił mu prawdziwy obraz Republiki - tworu rządzącego w rzeczywistości przez lorda Sith - Dartha Sidiousa. Dooku starał się przez to namówić Obi-Wana do przejścia na jego stronę. Jednak ten nie uwierzył w jego słowa i odrzucił teorię o upadku Republiki. Niedługo potem z misją ratowania Kenobiego na Geonosis dotarli Anakin Skywalker i Padmé Amidala. Nieudana akcja ratunkowa doprowadziła do tego iż zostali razem z Kenobim przeznaczeni na zgładzenie pod zarzutem szpiegostwa.

  Plik:Dzs.jpg
  Dooku spotyka się ze swoim mistrzem.

  Jednak rycerze Jedi przybyli z odsieczą i po raz pierwszy w bitwie sprawdzili stworzone klony, które z łatwością poradziły sobie z armią droidów Konfederacji. Dooku widząc, iż w tej bitwie jest pokonany, postanowił zabrać ze sobą plany ostatecznej broni Separatystów - Gwiazdy Śmierci - i przekazać je swojemu mistrzowi, przebywającemu na Coruscant. Na drodze do tego stanęli mu dwaj Jedi: Skywalker i Kenobi. Dooku swoją niezwykłą sprawnością i kunsztem walki rozprawił się z rycerzami zadając im dotkliwe rany, Anakin stracił w pojedynku przedramię. Jednak prawdziwa próba miała dopiero nadejść. Do walki z hrabią przystąpił jego dawny mentor - Mistrz Yoda. Ten od razu wyczuł po jakiej stronie Mocy znajduje się Dooku. Zacięty pojedynek zwolenników odmiennych stanów Mocy został nierozstrzygnięty, gdyż Dooku czując, iż uciekający czas działał tylko na jego niekorzyść, wykorzystał fakt iż dwaj wcześniej pokonani Jedi leżą na ziemi i cisnął w nich jednym z filarów. Yoda powstrzymał atak Dooku, lecz ta jedna chwila nieuwagi pozwoliła Dooku uciec. Hrabia dostał się na Coruscant, gdzie spotkał się z Darthem Sidiousem, któremu przekazał bardzo dobrą nowinę: rozpoczęły się wojny klonów.

  Wojny klonów

  Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: akcję pokazaną w serialu 3D "Wojny klonów".

  Śmierć

  Dooku tuż przed śmiercią.

  Gdy Skywalker wraz z Kenobim przybyli na pokład Invisible Hand, gdzie więziony był kanclerz, Dooku stanął z nimi do ostatecznego pojedynku. Zadaniem Sitha było pozbawienie życia Obi-Wana a następnie doprowadzenie do wyzwolenia siły gniewu z Anakina. Mimo tego, iż udało mu się powalić Kenobiego, najwidoczniej zlekceważył siłę, jaką miał w sobie Skywalker. Nawet usilne próby przechylenia wyniku pojedynku na swoją korzyść przez Dooku, były niczym wobec wzrastającej z sekundy na sekundę potęgi Anakina. Skywalker wpierw zemścił się za stracone na Geonosis przedramię, pozbawiając hrabiego obu dłoni, a następnie powalił go na kolana, jednocześnie przechwytując jego miecz i krzyżując go wraz ze swoim na szyi Dooku.

  Upokorzony Sith zdany był już tylko na łaskę młodego Jedi. To wystarczyło Palpatine'owi aby przekonać się, że Skywalker jest idealnym materiałem na jego nowego ucznia. Nakazał mu zgładzenie Tyranusa, co też Skywalker uczynił (chociaż powiedział że nie powinien). Tak oto Sith zginął pokonany bronią Sithów - zdradą.

  Miecz świetlny

  Miecz świetlny hrabiego Dooku

  Już jako Mistrz Jedi, hrabia Dooku porzucił swój pierwszy miecz świetlny skonstruowany w czasach gdy był padawanem i stworzył nowy o zakrzywionej rękojeści, idealnej do pojedynków.

  Styl walki

  Dooku był mistrzem Makashi, a więc podczas walki używał szybkich cięć, rzadko polegając na pchnięciach. Jego ruchy były dość oszczędne. Sporej liczby ciosów, które padły w jego stronę nie blokował. Zamiast tego uchylał się przed nimi, co dowodzi iż mimo swego wieku był nadal bardzo zwinny. Często podczas pojedynku używał Mocy do rozbrojenia przeciwnika, jak również do bardziej radykalnych celów.

  Ciekawostki

  • W rolę hrabiego Dooku w Ataku klonów i Zemście Sithów wcielił się brytyjski aktor Christopher Lee. Lee powrócił później do roli hrabiego, podkładając mu głos w filmie Wojny klonów.
  • Ze względu na swój wiek, Christopher Lee nie brał udziału w wielu scenach pojedynkowych. Zamiast niego wystąpił w nich kaskader Kyle Rowling. Później w trakcie montażu podłożono mu komputerowo twarz Christophera Lee, a także jego głos.

  Przypisy

  Źródła

  Ossus mini 2.png
  Zobacz kolekcję cytatów
  Dooku.
  Ossus mini 2.png
  Zobacz kolekcję grafik dotyczących
  Dooku.

  Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!