Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Darth Krayt: Różnice pomiędzy wersjami

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
(o tożsamości Krayt słów kilka)
Linia 56: Linia 56:
 
==Ciekawostki==
 
==Ciekawostki==
 
*Imię "Krayt" pochodzi od [[Smok krayt|smoków]] zamieszkujących jego rodzinną planetę, [[Tatooine]].
 
*Imię "Krayt" pochodzi od [[Smok krayt|smoków]] zamieszkujących jego rodzinną planetę, [[Tatooine]].
*W środowisku fanów istnieje kilka spekulacji na temat prawdziwej tożsamości Krayta. Bardzo popularny był pogląd, jakoby był to [[Jacen Solo]], który w [[40 ABY]] ogłosił się nowym Lordem Sithów. Pewne szczegóły w przemowie Krayta na początku [[Legacy 1: Broken, Part 1|pierwszej]] części ''[[Legacy: Broken]]'' zdawały się potwierdzać tę tezę, jednak upadła ona wraz z ogłoszeniem na [http://www.starwars.com/darthwho oficjalnej stronie Star Wars] konkursu ''[[Darth Who?]]'', w którym to fani są proszeni o wybranie nowego imienia dla Jacena. W ''[[Legacy 7: Broken, Part 6|Legacy 7]]'' Krayt wspomina, że często zastanawia się, czy nie powinien położyć kresu [[Skywalker|rodowi Skywalkerów]], gdy miał ku temu okazję. Informacja ta wywołała nową falę spekulacji na temat jego prawdziwej tożsamości, jak i okoliczności, w jakich Krayt mógł się zmierzyć i pokonać jednego z rodu Skywalkerów - [[Luke Skywalker|Luke'a]], [[Ben Skywalker|Bena]] bądź też ich potomków.
 
 
*Krayt był bardzo dobrze wyszkolony w stylu walki [[Jar'kai]]. Jeszcze jako Jedi, posługiwał się dwoma mieczami świetlnymi. Jego pierwszy miecz miał czerwony kolor klingi (odziedziczył ją po ojcu). Następnie wybudował dwa o kolorze zielonym (walczył nimi na przykład podczas [[Oblężenie Saleucami|Oblężenia Saleucami]], jednak nie zaprzestał też używania miecza ojca. Po przejściu na Ciemną Stronę Mocy, zbudował dwa nowe: o czerwonych ostrzach, i tych od tej pory używał.
 
*Krayt był bardzo dobrze wyszkolony w stylu walki [[Jar'kai]]. Jeszcze jako Jedi, posługiwał się dwoma mieczami świetlnymi. Jego pierwszy miecz miał czerwony kolor klingi (odziedziczył ją po ojcu). Następnie wybudował dwa o kolorze zielonym (walczył nimi na przykład podczas [[Oblężenie Saleucami|Oblężenia Saleucami]], jednak nie zaprzestał też używania miecza ojca. Po przejściu na Ciemną Stronę Mocy, zbudował dwa nowe: o czerwonych ostrzach, i tych od tej pory używał.
 +
===Tożsamość===
 +
Tożsamość Dartha Krayta była tajemnicą przez prawie 14 miesięcy, od momentu premiery [[Legacy 1: Broken, Part 1|pierwszej]] części ''[[Legacy: Broken]]'' w czerwcu 2006, aż do premiery numeru [[Legacy 15: Claws of the Dragon, Part 2|piętnastego]]. Pierwsza popularna teoria identyfikowała Krayta jako [[Jacen Solo|Jacena Solo]], gdyż właśnie wtedy zaczęła również wychodzić książkowa seria Legacy, w ktorej ów bohater przechodził na Ciemną Stronę. Zgadzał się również wiek bohatera jak i kilka innych rzeczy, jednak teoria ta upadła wraz z ogloszeniem na [http://www.starwars.com/darthwho oficjalnej stronie Star Wars] konkursu ''[[Darth Who?]]'', w którym to fani zostali poproszeni o wybranie nowego imienia dla Jacena. Wybrano [[Darth Caedus|Dartha Caedusa]], tak więc jednocześnie nie mógł być to Krayt. Wówczas ruszyła lawina podejrzeń, w której w zasadzie każdy był podejrzany; każdy mógł być Kraytem - nawet postacie oficjalnie uznane za zmarłe. Fani opierali się na kilku faktach, ujawnionych w dotychczas wydanych numerach Legacy:
 +
*W [[Legacy 1: Broken, Part 1|pierwszym]] numerze ''[[Legacy: Broken]]'' Krayt walczył stylem [[Jar'kai]].
 +
*W tym samym komiksie, Krayt oświadczył, że przyglądał się rozwojowi sytuacji w Galaktyce już od czasów [[Inwazja Yuuzhan Vongów|Inwazji Yuuzhan Vongów]]. Jednocześnie w [[Tempest]], trzeciej powieści z książkowej serii Legacy dziejącej się 10 lat po inwazji, Mroczna Lady Sith [[Lumiya]] oznajmiała [[Jacen Solo|Jacenowi Solo]], że nie obawia się śmierci, gdyż dziedzictwo Sithów przetrwa w innych.
 +
*Sam dobór tytułu: Krayt, sugerował powiązanie Lorda Sithów z [[Tatooine]].
 +
*Podczas rozmowy z [[Darth Wyyrlok|Darthem Wyyrlokiem]], Krayt zastanawił się, czy nie powinien był zakończyć rodu Skywalkerów, gdy miał ku temu okazję.
 +
*Krayt miał różnokolorowe oczy.
 +
Padały najprzeróżniejsze typy; dużo osób domyśliło się, że jest to A'Sharad Hett, wśród innych, najpopularniejszymi typami były:
 +
*[[Korto Vos (osoba)|Korto Vos]] - syn [[Quinlan Vos|Quinlana]], postać stworzona przez duet Ostrander/Duursema, pracujący nad serią Legacy, odpowiedni wiek, właściwie biała karta - wiadomo o nim tyle, że był.
 +
*[[Nom Anor]] - jego śmierć nie została dokładnie pokazana, w jednym oczodole miał [[Plaeyrin bol|plaeyrin bola]], był [[Yuuzhan Vong|Yuuzhaninem]], miał chęć władzy.
 +
*[[Kyp Durron]] - potężny, miewał już w przezłości problemy z Ciemną Stroną, buntowniczy.
 +
*[[Tholme]] - kolejna postać Ostrandera i Duursemy, cybernetyczne oko.
 +
*[[Anakin Solo]] - zginął w [[26 ABY]] na światostatku [[Baanu Rass]] nad [[Myrkr|Mryrkem]], jednak powstał pogląd, że był to zaplanowany wybieg autorów, mający na celu przywrócenie go sto lat później, w zmutowanej zbroi. Pojawiały się również głosy popierające tezę klona Anakina.
 +
Typów było dużo więcej: obstawiano że Kraytem będzie między innymi: [[Quinlan Vos]], [[Obi-Wan Kenobi]], [[Owen Lars]], uczeń [[Darth Vader|Dartha Vadera]] z [[The Force Unleashed]], [[Ben Skywalker]], [[Hethrir]] czy [[Raynar Thul]]. Typowano również postacie innych kolorów skóry ([[Darth Maul]], [[Mace Windu]]), czy płci ([[Tahiri Veila]], [[Asajj Ventress]], [[Aurra Sing]]). Warte odnotowania są również typy humorystyczne: [[Skippy]], robot-Jedi, czy [[Elan Sleazebaggano]], dealer igiełek śmierci z [[Atak klonów|Ataku klonów]], po ''intensywnym przemyśleniu swojego życia''. Koniec końców, 8 sierpnia [[2007]] roku jedna z największych zagadek w uniwersum Star Wars została rozwiązana.
 +
 +
Sam [[John Ostrander]], już po wydaniu piętnastej części Legacy, wypowiedział się na [http://boards.theforce.net/Message.aspx?topic=26691937&brd=10003&start=27272461 forum The Force.net] o tożsamości Krayta: ''[[Jan Duursema|Jan]] and i made the decision as to Krayt's identity and we did it back when we first proposed the series. '' (...) ''As for the speculations -- it was never going to be [[Nom Anor]]. He never showed any Force ability. [[Anakin Solo]] -- dead. [[Jacen Solo]] -- busy elsewhere. [[Obi-Wan Kenobi|Obi-Wan]] -- he's one with the Force. Dead. [[Luke Skywalker|Luke]] -- c'mon. It's hard enough getting some of you to accept his Force Ghost. [[Tholme]] -- not unreasonable. Same for [[Quinlan Vos|Quin]] or [[Korto Vos (osoba)|Korto Vos]].''<ref>[[Jan Duursema|Jan]] i ja podjęliśmy decyzję co do tożsamości Krayta, gdy po raz pierwszy zaproponowaliśmy serię. (...) Co do spekulacji - to nigdy nie miał być [[Nom Anor]]. Nigdy nie wykazywał żadnych zdolności w [[Moc|Mocy]]. [[Anakin Solo]] - martwy. [[Jacen Solo]] - zajęty gdzie indziej. [[Obi-Wan Kenobi|Obi-Wan]] - jest już jednością z Mocą. Martwy. [[Luke Skywalker|Luke]] - no, bez żartów. Niektórym z was ciężko zaakceptować nawet jego ducha. [[Tholme]] - nierozsądny. Tak samo [[Quinlan Vos|Quin]] czy [[Korto Vos (osoba)|Korto Vos]].
 +
  
 
==Przypisy==
 
==Przypisy==

Wersja z 20:39, 17 sie 2007

Vaderprzez125.png
Nie! To ja jestem twoim ojcem!

Ten artykuł zawiera spoilery!


Treść artykułu zdradza informacje z ostatnio wydanych materiałów. Jeżeli nie chcesz popsuć sobie niespodzianki, nie czytaj!

WEdycji.png
Nie. Zostaw ich mnie. Sam się z nimi rozprawię.

Ktoś właśnie przeprowadza gruntowną edycję tego artykułu.


Aby zapobiec konfliktom edycji inni użytkownicy proszeni są o niedokonywanie w nim zmian do czasu usunięcia tego komunikatu lub skontaktowanie się z archiwistą Shedao.

Darth Krayt

Darth Krayt, urodzony jako A'Sharad Hett, był rycerzem Jedi Starej Republiki, urodzonym na Tatooine jako syn legendarnego mistrza Jedi, Sharada Hetta. Wychowany w duchu kultury tuskeńskiej (do takiego stopnia, że uważał się nawet za jednego z nich), zdecydował się wstąpić do Zakonu po śmierci ojca w 32 BBY. Został uczniem Ki-Adi Mundiego, a potem An'yi Kuro. Od samego początku borykał się z Ciemną Stroną, pragnąc zemsty za śmierć ojca na jego morderczyni - Aurrze Sing. W końcu jednak został szanowanym rycerzem Jedi, generałem w wojnach klonów i mistrzem Bhata Jula, który zginął podczas bitwy o Aargonar. A'Sharad był jednym z niewielu Jedi, ocalałych z rozkazu 66 i następującej po nim Czystki Jedi. Po przerwocie Palpatine'a i powstaniu Imperium, powrócił na rodzinną Tatooine, gdzie osiadł. W pewnym momencie w wyniku nieznanych wydarzeń przeszedł na Ciemną Stronę Mocy, przybierając imię Darth Krayt. Przez dość długi okres czasu pozostał w uśpieniu; w końcu zdecydował się odrodzić Zakon Sithów na Korriban. w okresie Dziedzictwa Mocy jego zakon działał już prężnie, a samemu Kraytowi dzięki serii manipulacji, zdrady i potajemnych manipulacji udało mu się w końcu osiągnąć pełnię władzy nad Galaktyką - jedyny taki przypadek z wyjątkiem okresu panowania Dartha Sidiousa. Złamał Zasadę Dwóch, utworzoną ponad tysiąc lat wcześniej, samemu przyjmując kilku uczniów naraz. Podobnie jak Sidiousa, i jego nurtował problem przedłużenia życia; prawdopodobnie dlategp stale nosił yuuzhańską zbroję z kraba vonduun, okrywającą całe jego ciało.

Biografia

Wczesne życie

Rycerz Jedi

Wojny klonów

Przejście na Ciemną Stronę

Data urodzenia Krayta jest nieznana, jednakże podczas Inwazji Yuuzhan Vongów był już dostatecznie dojrzały, by dostrzec słabość rządzącej władzy, leżącą w zbyt dużym jego zdaniem podziale władzy. Doszedł do wniosku, iż władza powinna zostać skoncentrowana w jednych, silnych rękach - tak jak to było za czasów starego Imperium, rządzonego przez Imperatora Palpatine'a. Wiedział, że pierwszym krokiem do zdobycia potęgi była wiedza. Tak jak Darth Bane ponad tysiąc lat wcześniej, teraz on, kolejny reformator tradycji Sithów, ruszył na poszukiwanie starożytnych holokronów z zapisanymi w nich nieprzebranymi górami mądrości. Trafił w końcu na Korriban - planetę-grobowiec Sithów, służącą im też niegdyś jako Akademia. Znalazł kilkoro nowych popleczników, których zaczął szkolić, łamiąc tym samym Zasadę Dwóch, która pozwoliła Sithom przetrwać niezliczone zawieruchy wojenne.

Przez ponad sto lat pozostawał w ukryciu, rosnąc w siłę i czekając na odpowiedni moment do uderzenia. Nie wiadomo, czy przetrwał tak długo z racji predyspozycji swojej rasy, czy też odnalazł jakiś sposób przedłużenia sobie życia poprzez Moc. Podczas rozmowy ze swoim najbardziej zaufanym poplecznikiem, Darthem Wyyrlokiem, w 130 ABY, Krayt wyjawił, że spędził jakiś czas uśpiony, co może być wskazówką wyjaśniającą fakt jego długowieczności. Wiadomo natomiast, że w owym czasie jego własne ciało zaczynało go już zawodzić; sam Krayt przyznał, że nie był pewien, ile czasu jeszcze mu pozostało. Przed ostateczną śmiercią zamierzał jednak ukształtować Galaktykę według swojej wizji, co wiązało się również z całkowitą eksterminacją Zakonu Jedi.

Nowy Imperator

Wojna sithiańsko-imperialna

I watched as the invaders, finally defeated, were allowed to live in the exile on the sentient planet, Zonama Sekot. A folly designed by the Jedi. But ultimately, that too served my purpose.[1]

W końcu, w 127 ABY Krayt dostrzegł swoją szansę na przejęcie władzy. W Galaktyce ruszył projekt terraformacji światów, które ucierpiały w wojnie sto lat wcześniej. Yuuzhańscy mistrzowie przemian pod nadzorem Zakonu Jedi zajęli się przywracaniem zdewastowanych światów do stanu sprzed wojny. Z początku wszystko szło gładko, jedną z uzdrowionych planet był Ossus, na którym zdecydowano się stworzyć nową akademię Jedi. Po tym sukcesie zdecydowano się przeznaczyć do projektu terraformacji kolejną setkę planet.

Sabotaż

We manufactured a cause for war, making the Vong seem responsible. Split, the Galactic Alliance began to fight itself. And so died.[2]

Wtedy to z rozkazu Krayta, jego poplecznicy potajemnie sabotowali wysiłki Yuuzhan. Fauna i flora kształtowanych planet zaczęła mutować, a z ciał niektórych mieszkańców zaczęły wyrastać implanty, nie widziane od czasu, gdy Yuuzhanie brali do niewoli całe cywilizacje. Winowajca wydawał się opinii publicznej oczywisty. Podniosły się głosy, jakoby Yuuzhan Vongowie wznowili swoją krucjatę przeciwko innym mieszkańcom Galaktyki. Jedi podejrzewali spisek, jednak nie byli w stanie odkryć, kto by mógł za nim stać. Udało im się namówić przywódców Galaktycznego Sojuszu do wstawienia się za Yuuzhanami, co okazało się wystarczającym pretekstem dla Resztek Imperium do zerwania paktu pokojowego. Rada moffów podjęła na planecie Anaxes decyzję o wypowiedzeniu wojny Sojuszowi. Nie wiadomo, czy na ich decyzję miał wpływ Krayt, czy też było to wykorzystanie przez nich sprzyjającej okazji. Faktem natomiast jest, że w samym łonie Sojuszu nie było zgodności co do winy Yuuzhan w kwestii terraformingu. Część planet odmówiła Sojuszowi poparcia w zbliżającej się wojnie, pamiętając okrutności zadane im przez najeźdźców podczas ich inwazji. Tak podzielony, Sojusz po trzech latach oporu musiał skapitulować. Imperium ponownie zapanowało w Galaktyce. Wtedy to Krayt zdecydował, że czas się ujawnić. Pozując na przyjaciela nowej władzy, pomógł w ataku na Prakseum Jedi znanym jako masakra na Ossusie. Dzięki temu największe zagrożenie dla jego celów zostało zlikwidowane, a niedobitki Jedi zmuszone do ukrycia się.

Przejęcie władzy

Roan Fel never really embraced the war or the idea of a unified Galaxy. He went along with it as a political necessity. That's not what the Empire... what the Galaxy needs. The Galaxy writhes in chaos and disorder. It requires a man of vision. I am that man of vision. I am the new Emperor.[3]

Po masakrze Jedi, Kraytowi pozostała już tylko jedna rzecz do osiągnięcia całkowitej dominacji. Przeprowadził rewolucję w Pałacu Imperialnym na Coruscant i zabił sobowtóra ówczesnego Imperatora - Roana Fela. Prawdziwy Fel przewidział możliwość zdrady i zszedł do podziemia, ujawniając się dopiero siedem lat później. Nie mając już na drodze żadnych przeszkód, Darth Krayt ogłosił się nowym władcą Imperium. Rada moffów, nie mając innego wyjścia, uznała jego uzurpację. Jako pierwszy cel, Krayt obrał sobie pojmanie Fela, nim ten zdołałby zebrać wierne sobie oddziały i wywołać kolejną wojnę domową. Podczas masakry na Ossusie Sith wyczuł również bardzo interesujące go zjawisko: ktoś użył Mocy, by przywrócić do życia inną osobę. Krayt dostrzegł w tym swoją szansę na przedłużenie żywota, więc zaczął poszukiwania owego człowieka, którym okazał się być Cade Skywalker, bezpośredni spadkobierca Luke'a, największego mistrza Jedi ubiegłej epoki.

Polowanie na Fela

Atak Andeddu
By himself Fel is nothing! But much of the military and even some of the moffs are sympathetic to him! If he calls to them to him and they go, he could split the Imperium!.[4]

W 137 ABY jego panowanie wciąż nie było na tyle pewne, by Krayt mógł się czuć bezpiecznie. Najsilniej ufortyfikowana planeta w Galaktyce - Bastion - zadeklarowała potajemnie swoje oddanie Roanowi Felowi. Nieświadomy tego, Lord Sithów wciąż prowadził poszukiwania na wielką skalę. Udało mu się zlokalizować księżniczkę Marasiah Fel, córkę Roana, przebywającą na Socorro. W pościg za nią wysłał swoją nowo mianowaną rękę, Darth Talon. Twi'lekance udało się uśmiercić ochronę księżniczki, jednako ona sama uciekła i zupełnie przypadkowo wpadła na statek przemytniczy, dowodzony przez Cade'a Skywalkera. Ten zgodził się przetransportować ją w dowolnie wybrane miejsce, jednak nim to się stało, zostali zaatakowani przez siły Sithów. Pomimo wsparcia dwóch Rycerzy Imperium, Shado Vao i Wolfa Sazena, Marasiah została ciężko raniona przez jednego z napastników. Pułapka nie powiodła się, gdyż Imperator Fel wolał poświęcić córkę, niż wyjść z ukrycia.

Jakby tego było mało, Krayt miał coraz większe problemy zdrowotne. Szkodniki na jego zbroi robiły się coraz bardziej ekspansywne, sukcesywnie konsumując ciało Lorda Sithów. Zdesperowany, udał się na Korriban. Tam, korzystając ze zdobycznych holokronów, przywołał duchy trzech starożytnych Lordów: Dartha Bane'a, Nihilusa i Andeddu. Nie bez przyczyny zainteresował się akurat ich poradami: pierwszy z nich zdołał podporządkować sobie pasożytniczą zbroję orbaliskową, drugi oszukał śmierć zawierając swoją esencję życiową w zbroi, a o trzecim legenda mówiła, że zdołał podtrzymać swoje czynności życiowe mimo tego, że jego ciało biologicznie umarło. Niestety, Lordowie byli niechętni udzielenia pomocy swojemu następcy, nazywając go fałszywym Sithem. Bane wytknął mu złamanie Zasady Dwóch, Nihilus wydał z siebie tylko kilka dźwięków w antycznym dialekcie, którego żaden z pozostałych nie raczył przetłumaczyć, a Andeddu sprowokował jego zbroję do transformacji w coś do złudzenia przypominającego smoka krayt. Śmiejąc się szyderczo, cała trójka oświadczyła Kraytowi, żeby przyjął swoje przeznaczenie. Rozwścieczony Lord Sithów ostatkiem sił odwrócił zmiany spowodowane przez Andeddu i zrezygnował z pobierania nauk u nieprzychylnych mentorów. Postanowił poszukać innego mistrza.

I often wonder if I shouldn't have ended the Skywalker lineage when I had the chance. Perhaps it was fated that I did not.[5]

Po raz kolejny zaczął myśleć o Cade'dzie Skywalkerze, jedynej znanej postaci, mającej zdolność przywracania ludzi z granicy życia i śmierci. Tym bardziej, że Darth Talon powróciła z Vendaxy, przyznając się do porażki i oddając życie do dyspozycji swojego pana. Ten jednak zadecydował, że wieści, które przywiozła, rekompensowały jej nieudaną misję: oto Skywalker po raz kolejny przywrócił umierającego do zdrowia - tym razem była sama księżniczka Marasiah. Do tego wydało się, że jej ojciec ukrywał się na Bastionie, ślubującym mu potajemnie lojalność. Wyposażony w tę wiedzę, Krayt wysłał Talon na polowanie na Cade'a, stawiając jeden warunek: miała go dostarczyć żywego. Jednocześnie za Felem seniorem ruszył Darth Kruhl, który, dokonawszy potajemnego przewrotu na planecie Munto Codru, został oddelegowany przez Maladi na Bastion. Udał się tam na pokładzie niszczyciela gwiezdnego Dauntless, dowodzonego przez gubernatora Vikara Dorna, rzekomo kolejnego chętnego do wsparcia sił lojalistów. Obrona Bastionu dopuściła lądowanie jednego nieuzbrojonego wahadłowca, na pokładzie którego miał znajdować się Dorn. Ukrył się tam również Kruhl, aby następnie, po lądowaniu, zakraść się do Ogrodów Pellaeona i tam przeprowadzić zamach na imperatora. Nie mógł przewidzieć, że Fel wykrył jego mroczną aurę i był przygotowany na starcie, które w rezultacie wygrał. Kruhl zginął, tak jak cała załoga Dauntless, mająca być wiadomością dla Krayta. Oszczędzono tylko Vikara Dorna, aby ten mógł osobiście opowiedzieć o porażce swemu panu. Za karę, został uśmiercony przez Darth Maladi.

Nowy sojusznik?

Poszukiwania Cade'a Skywalkera zakończyły się bez specjalnego wysiłku ze strony Krayta i jego podwładnych, gdyż ten sam przybył na Coruscant. Miał zamiar uratować Hoska Trey'lisa, Bothańskiego Jedi, którego wydał w ręce Imperium, będąc jeszcze łowcą nagród. Po wizycie na rodzinnym Ossusie i spotkaniu z byłymi mistrzami, zaczęły go trapić wyrzuty sumienia. Znając ryzyko, udał się do świątyni Sithów, jednak Krayt wyczuł jego obecność i wysłał Nihla i Talon, aby go pojmali. Po krótkim pojedynku, Cade stracił przytomność i został wzięty do niewoli.

Narkotyzowany i torturowany przez Darth Maladi, Cade zachował hart ducha. Jednakże, gotująca się w nim od czasu śmierci ojca wściekłość coraz bardziej uzewnętrzniała się, kanalizując ku Sithom przetrzymującym go. Krayt wyczuł ją i zaczął rozważać przeciągnięcie najmłodszego Skywalkera na swoją stronę. Był pod wrażeniem jego zdolności; Cade był w stanie oczyścić swoje ciało ze śmiertelnej dawki narkotyku, jednak zaznaczył przy tym, że jest w stanie to zrobić tylko dla siebie. Lord Sithów postanowił więc sprawdzić, jaka jest granica jego możliwości. Kazał Darth Talon pojmać i przyprowadzić przed oblicze Cade'a jego dwójkę
Krayt ujawnia swoją tożsamość Cade'owi Skywalkerowi
przyjaciół: Jariah Syna i Deliah Blue. Najpierw poraził ich piorunami, a potem zaimplantował im yuuzhańskie nasiona koralowe, które w krótkim czasie mogły doprowadzić do ich śmierci. Cade, zrozpaczony, wyjaśnił, że nigdy nie leczył dwóch osób naraz, jednak nie mając wyjścia, zajął się obojgiem przyjaciół i dał radę usunąć z ich ciał nasiona. W trakcie zabiegu posłużył się znów Ciemną Stroną, tym razem z większą potęgą, wzmocniony nienawiścią do Krayta. Usatysfakcjonowany Krayt, zaproponował Cade'owi przyłączenie się do niego. Cade postanowił wykorzystać to, i oznajmił, że rozważy jego ofertę, jeśli Sith puści jego przyjaciół wolno. Jako, że ich życia nic dla Krayta nie znaczyły, ten przystał na propozycję.
I grew in understanding and power and made myself into Darth Krayt. But I was born A'Sharad Hett. [6]

Kilka dni później, Krayt przyjął Cade'a na prywatnej audiencji, w której oprócz nich dwóch, uczestniczyli tylko Talon i Wyyrlok. Nihlowi, który eskortował więźnia, nakazano czekanie przed drzwiami, wraz z Maladi - co rozsierdziło go, jako, że od samego początku rywalizował z Talon. Maladi wytłumaczyła mu, że nie jest faworyzowany prawodopodobnie przez to, że nie urodził się jako Sith i nie był szkolony od małego. Nihl skontrował, że udowodnił swoją lojalność niezliczoną ilość razy, jednak Devaronianka zgasiła jego zapał, oświadczając, że zostal Ręką Krayta tylko dlatego, że jego poprzednik zszedł nagłą śmiercią, a Talon nie była jeszcze gotowa. Tymczasem na audiencji, Cade otrzymał syty posiłek, co kwaśno skomentował, że metoda traktowania więźnia najpierw wrogo, a potem przyjaźnie jest starą i ograną sztuczką. Na jego pytanie, co właściwie Krayt wie o Jedi oprócz tego, że muszą być eksterminowani, ten odparł, że wie dużo więcej, niż Cade'owi się zdaje. Pokazał mu miecz świetlny Kola Skywalkera, oznajmiając, że darzy honorem wroga - poległego, ale godnego. Krayt przyznał, że nienawiść Cade'a nie jest mu obca - on sam czuł się podobnie po śmierci swojego ojca, ale pogrzebał te uczucia na długi czas, gdyż tego wymagało bycie Jedi. Widząc zdziwienie Cade'a, ujawnił mu swoją tożsamość. Ściągnął hełm i oświadczył, że urósł w potęgę i zrozumienie jako Darth Krayt, jednak urodził się jako A'Sharad Hett, rycerz Jedi.

Ciekawostki

 • Imię "Krayt" pochodzi od smoków zamieszkujących jego rodzinną planetę, Tatooine.
 • Krayt był bardzo dobrze wyszkolony w stylu walki Jar'kai. Jeszcze jako Jedi, posługiwał się dwoma mieczami świetlnymi. Jego pierwszy miecz miał czerwony kolor klingi (odziedziczył ją po ojcu). Następnie wybudował dwa o kolorze zielonym (walczył nimi na przykład podczas Oblężenia Saleucami, jednak nie zaprzestał też używania miecza ojca. Po przejściu na Ciemną Stronę Mocy, zbudował dwa nowe: o czerwonych ostrzach, i tych od tej pory używał.

Tożsamość

Tożsamość Dartha Krayta była tajemnicą przez prawie 14 miesięcy, od momentu premiery pierwszej części Legacy: Broken w czerwcu 2006, aż do premiery numeru piętnastego. Pierwsza popularna teoria identyfikowała Krayta jako Jacena Solo, gdyż właśnie wtedy zaczęła również wychodzić książkowa seria Legacy, w ktorej ów bohater przechodził na Ciemną Stronę. Zgadzał się również wiek bohatera jak i kilka innych rzeczy, jednak teoria ta upadła wraz z ogloszeniem na oficjalnej stronie Star Wars konkursu Darth Who?, w którym to fani zostali poproszeni o wybranie nowego imienia dla Jacena. Wybrano Dartha Caedusa, tak więc jednocześnie nie mógł być to Krayt. Wówczas ruszyła lawina podejrzeń, w której w zasadzie każdy był podejrzany; każdy mógł być Kraytem - nawet postacie oficjalnie uznane za zmarłe. Fani opierali się na kilku faktach, ujawnionych w dotychczas wydanych numerach Legacy:

 • W pierwszym numerze Legacy: Broken Krayt walczył stylem Jar'kai.
 • W tym samym komiksie, Krayt oświadczył, że przyglądał się rozwojowi sytuacji w Galaktyce już od czasów Inwazji Yuuzhan Vongów. Jednocześnie w Tempest, trzeciej powieści z książkowej serii Legacy dziejącej się 10 lat po inwazji, Mroczna Lady Sith Lumiya oznajmiała Jacenowi Solo, że nie obawia się śmierci, gdyż dziedzictwo Sithów przetrwa w innych.
 • Sam dobór tytułu: Krayt, sugerował powiązanie Lorda Sithów z Tatooine.
 • Podczas rozmowy z Darthem Wyyrlokiem, Krayt zastanawił się, czy nie powinien był zakończyć rodu Skywalkerów, gdy miał ku temu okazję.
 • Krayt miał różnokolorowe oczy.

Padały najprzeróżniejsze typy; dużo osób domyśliło się, że jest to A'Sharad Hett, wśród innych, najpopularniejszymi typami były:

 • Korto Vos - syn Quinlana, postać stworzona przez duet Ostrander/Duursema, pracujący nad serią Legacy, odpowiedni wiek, właściwie biała karta - wiadomo o nim tyle, że był.
 • Nom Anor - jego śmierć nie została dokładnie pokazana, w jednym oczodole miał plaeyrin bola, był Yuuzhaninem, miał chęć władzy.
 • Kyp Durron - potężny, miewał już w przezłości problemy z Ciemną Stroną, buntowniczy.
 • Tholme - kolejna postać Ostrandera i Duursemy, cybernetyczne oko.
 • Anakin Solo - zginął w 26 ABY na światostatku Baanu Rass nad Mryrkem, jednak powstał pogląd, że był to zaplanowany wybieg autorów, mający na celu przywrócenie go sto lat później, w zmutowanej zbroi. Pojawiały się również głosy popierające tezę klona Anakina.

Typów było dużo więcej: obstawiano że Kraytem będzie między innymi: Quinlan Vos, Obi-Wan Kenobi, Owen Lars, uczeń Dartha Vadera z The Force Unleashed, Ben Skywalker, Hethrir czy Raynar Thul. Typowano również postacie innych kolorów skóry (Darth Maul, Mace Windu), czy płci (Tahiri Veila, Asajj Ventress, Aurra Sing). Warte odnotowania są również typy humorystyczne: Skippy, robot-Jedi, czy Elan Sleazebaggano, dealer igiełek śmierci z Ataku klonów, po intensywnym przemyśleniu swojego życia. Koniec końców, 8 sierpnia 2007 roku jedna z największych zagadek w uniwersum Star Wars została rozwiązana.

Sam John Ostrander, już po wydaniu piętnastej części Legacy, wypowiedział się na forum The Force.net o tożsamości Krayta: Jan and i made the decision as to Krayt's identity and we did it back when we first proposed the series. (...) As for the speculations -- it was never going to be Nom Anor. He never showed any Force ability. Anakin Solo -- dead. Jacen Solo -- busy elsewhere. Obi-Wan -- he's one with the Force. Dead. Luke -- c'mon. It's hard enough getting some of you to accept his Force Ghost. Tholme -- not unreasonable. Same for Quin or Korto Vos.[7]
Błąd rozszerzenia cite: Istnieje znacznik <ref>, ale nie odnaleziono znacznika <references/>


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!