Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Curtis Saxton: Różnice pomiędzy wersjami

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
m
Linia 6: Linia 6:
  
 
== ''Gwiezdne wojny'' ==
 
== ''Gwiezdne wojny'' ==
Fanem ''Gwiezdnych wojen'' Saxton jest od wczesnego dzieciństwa.<ref name="wywiad">http://www.theforce.net/jedicouncil/interview/saxton.asp</ref> W 1995 roku założył stronę [[Star Wars Technical Commentaries]] poświęconą zagadnieniom technicznym związanym z ''Gwiezdnymi wojnami''. W 1999 [[DK Publishing]] wydaje ''[[Atak klonów: Niesamowite przekroje]]'', a w 2004 ''[[Inside the Worlds: Star Wars of Attack of the Clones]]''. Kolejne i ostatnie ''[[Zemsta Sithów: Niesamowite przekroje|Niesamowite przekroje]]'' Saxtona ukazują się w [[2005]] roku. W 2005 ukazuje się również książka ''[[Inside the Worlds of Star Wars Trilogy]]'' (tu Saxton uczestniczy w roli konsultanta).
+
Fanem ''Gwiezdnych wojen'' Saxton jest od wczesnego dzieciństwa.<ref name="wywiad">http://www.theforce.net/jedicouncil/interview/saxton.asp</ref> W 1995 roku założył stronę [[Star Wars Technical Commentaries]] poświęconą zagadnieniom technicznym związanym z ''Gwiezdnymi wojnami''. W 1999 [[DK Publishing]] wydaje ''[[Atak klonów: Niesamowite przekroje]]'', a w 2004 ''[[Inside the Worlds: Star Wars of Attack of the Clones]]''. Kolejne i ostatnie ''[[Revenge of the Sith: Incredible Cross-Sections|Niesamowite przekroje]]'' Saxtona ukazują się w [[2005]] roku. W 2005 ukazuje się również książka ''[[Inside the Worlds of Star Wars Trilogy]]'' (tu Saxton uczestniczy w roli konsultanta).
  
 
== Metodologia ==
 
== Metodologia ==
Linia 20: Linia 20:
 
*''[[Atak klonów: Niesamowite przekroje]]''
 
*''[[Atak klonów: Niesamowite przekroje]]''
 
*''[[Inside the Worlds of Attack of the Clones]]'' (konsultant)
 
*''[[Inside the Worlds of Attack of the Clones]]'' (konsultant)
*''[[Zemsta Sithów: Niesamowite przekroje]]''
+
*''[[Revenge of the Sith: Incredible Cross-Sections]]''
 
*''[[Inside the Worlds of Star Wars Trilogy]]'' (konsultant)
 
*''[[Inside the Worlds of Star Wars Trilogy]]'' (konsultant)
  

Wersja z 22:14, 4 lut 2019

Curtis Saxton.

Curtis Saxton, właśc. dr. Curtis John Saxton, australijski astrofizyk-teoretyk, fan Gwiezdnych wojen, autor publikacji z dziedziny Gwiezdnych wojen.

Rozprawa doktorska z dziedziny astrofizyki obroniona 1999, Uniwersytet Sydney[1], ponadto 19 innych artykułów recenzowanych. Obecnie - praca naukowa na University College London (część Uniwersytetu Londyńskiego).[2]

Gwiezdne wojny

Fanem Gwiezdnych wojen Saxton jest od wczesnego dzieciństwa.[3] W 1995 roku założył stronę Star Wars Technical Commentaries poświęconą zagadnieniom technicznym związanym z Gwiezdnymi wojnami. W 1999 DK Publishing wydaje Atak klonów: Niesamowite przekroje, a w 2004 Inside the Worlds: Star Wars of Attack of the Clones. Kolejne i ostatnie Niesamowite przekroje Saxtona ukazują się w 2005 roku. W 2005 ukazuje się również książka Inside the Worlds of Star Wars Trilogy (tu Saxton uczestniczy w roli konsultanta).

Metodologia

W swoich pracach, zarówno SWTC (Star Wars Technical Commentaries) jak i później książkach, Saxton stosuje specyficzne podejście do analizy zjawisk i technologii z odległej galaktyki. Do zjawisk tych mianowicie przykłada stan wiedzy fizycznej tu i teraz, na przykład oblicza energię potrzebną do zniszczenia Alderaanu przez Gwiazdę Śmierci.

Badania swoje Saxton prowadzi m.in. na podstawie analizy kolejnych klatek filmu[3], dosłownie traktując zasadę wyższości kanonu G nad całą resztą prac: podejście takie prowadziło do publikacji oszacowań długości Executora sprzecznej z ówczesnym kanonem C[4][5]; wyniki tych opracowań często trafiały do kanonu.[6]

Jego Niesamowite przekroje były pierwszymi kanonicznymi publikacjami spod znaku Gwiezdnych wojen zawierającymi dokładne dane techniczne z użyciem jednostek fizycznych (przykładowo moc dział laserowych w dżulach czy dokładne przyspieszenia statków).

"Sakstonizm" jest przedmiotem licznych kontrowersji i ożywionej dyskusji wśród społeczności fanów.[7]

Bibliografia

Przypisy


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!