Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Chewbacca/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Misiek (dyskusja | edycje) z dnia 18:31, 24 lip 2006

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Chewbacca był przyjacielem Hana Solo i drugim pilotem "Sokoła Millenium" w okresie Galaktycznej Wojny Domowej. Pochodził z rasy Wookiee.

Biografia

Wczesne lata

Chewbacca urodził się około 200 BBY, na porośniętej kilkukilometrowej wysokości lasem planecie Kashyyyk, jako syn mocarnego wojownika Wookieech, Attichitcuka. To właśnie ojciec nauczył go walki wręcz, a także jako pierwszy rozbudził w nim głód podróży i zamiłowanie do wszelkiego rodzaju mechaniki i statek statków kosmicznych. Imię Chewbacci pochodziło od słynnego bohatera Wookieech i ich pierwszego wielkiego wodza, Bacci. Jako wagabunda i wciąż łaknący przygód, ale przy tym mądry i lojalny młodzieniec, Chewbacca często opuszczał swoją rodzinną wioskę, z początku w niższe partie lasu, znane jako Cienista Puszcza, a potem poza planetę. Po raz pierwszy ruszył zwiedzać galaktykę w wieku 80 lat, i swoje wycieczki sukcesywnie kontynuował przez kolejne 100 lat swojego życia. Przez ten czas całkiem nieźle poznał wszechświat i widział wiele rzeczy, często zapierajacych dech w piersiach. Jego serce wciąż było jednak związane z Kashyyykiem i jak tylko mógł, tak często wracał na swoją rodzinną planetę. W pewnym okresie swojego życia ożenił się z Mallatobuck, z którą miał syna Lumpawarrumpa. Jego eskapady stały się siłą rzeczy mniej częste. Osiedlił się ze swoją rodziną w Rwookrrorro i zajął bardziej aktywną działanością społeczną. On i Attichictuk założyli kilka nowych wiosek na samym Kashyyyku, a także odpowiadali za próbę skolonizowania księżyca Alaris Prime, gdzie doszło do konfliktu interesów z Federacją Handlową. Wtedy też Chewbacca po raz pierwszy spotkał Jedi; byli to Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi, wysłąnie przez Radę Jedi w celu zażegnania konfliktu.

Wojny Klonów

Wraz z wybuchem Wojen Klonów, Chewbacca aktywnie uczestniczył w organizacji ruchu oporu przeciwko Konfederacji Niezależnych Systemów. Pod koniec, kiedy Konfederacja zagrażała planecie, brał aktywny udział w planowaniu i kontrolowaniu przebiegu walk podczas Bitwy o Kashyyyk, wraz ze swoim przyjacielem Tarffulem i generałem Jedi, Yodą, dowodzącym 41 Elitarnym Korpusem Wielkiej Armii Republiki. Po inicjacji rozkazu 66 Chewbacca i Tarfful pomogli Yodzie pozbyć się polujących nań szturmowców-klonów i zbiec z planety. Wkrótce potem, gdy Imperium zaatakowało Kashyyyk, Chewbacca pomógł grupie uciekinierów pod wodzą Olee Starstone, wpierw w poszukiwaniu ewentualnych ocalałych Jedi, a potem w walce z najeźdźcą i ucieczce. Sama bitwa natomiast była początkiem niewolnictwa Wookieech, a kilka miast planety, między innymi Rwookrrorro, zostało zbombardowanych.

Czasy Imperium

Po wspólnej ucieczce z Kashyyyku Chewbacca przez jakiś czas służył na "Pijanym Tancerzu", wraz z Olee Starstone. Poświęcił się wtedy walce o wolność Wookieech, czy to z Imperium, czy trandoshańskich łowców niewolników. Później jednak znów podróżował samotnie. Podczas jednej z wypraw został schwytany, udało mu się jednak uwolnić, podobnie, jak ocalić z rąk Trandoshan wielu innych więźniów rasy Wookiee, których przeznaczeniem było dostać się pod bat komandora Nyklasa. Przypłacił to jednak własną niewolą; został pojmany przez Imperium i chociaż młody oficer, który go znalazł, Han Solo, odmówił zabicia Chewbacci, Wookiee został niewolnikiem i zmuszono go do pracy na rzecz Imperium. Nie trwało to jednak długo; ten sam Han Solo zlitował się nad Chewbaccą, gdy ten był katowany, i stanął w jego obronie, za co został wyrzucony z Floty Imperialnej.

Od tej chwili losy tej dwójki były wzajemnie związane już do końca. Chewbacca (lub "Chewie", jak ochrzcił go Solo) uznał, że ma wobec Hana dług życia i postanowił towarzyszyć mu i wspomagać, jak tylko się da. Ich partnerstwo z czasem zmieniło się w głęboką, męską przyjaźń. Przez kilka kolejnych lat podróżował z Hanem po różnych zakątkach Imperium i Sektora Wspólnego. Razem pracowali dla Hutta Jabby jako przemytnicy i wysłannicy, wspólnie brali udział w Bitwie o księżyc Nar Shaddaa, wspólnie walczyli z handlarzami niewolników i poszukiwali skarbu Xima Despoty. Gdy Chewie został pojmany przez włądze Sektora Wspólnego i umieszczony w więzieniu zwanym Kreńcem Gwiazd, Han od razu zorganizował misję ratunkową. Gdy Solo wygrał "Sokoła Millenium", Chewbacca od razu został mianowany jego drugim pilotem. Obaj opanowali do perfekcji trasę zwaną Lotem na Kessel i pokonywali ją w czasie krótszym, niż 12 parseków. Ich dobra passa trwała do czasu, kiedy by uciec Imperium zostali zmuszeni do wyrzucenia ładunku, będącego bardzo drogą i istotną dla ich pracodawcy przyprawą. Jabba zażądał oczywiście rekompensaty, na co ani Han, ani Chewie nie mieli pieniędzy. Okazja, by je uzyskać nadarzyła się, gdy w kantynie w Mos Eisley pewien starzec – Obi-Wan, oraz młodzieniec z dwoma robotami postanowili wynająć ich na kurs na Aldeeran. Nie jest jasne, czy pamiętali się z czasów Alaris Prime, czy może to przyjaźń z Yodą wpłynęło na decyzję Chewiego o pomocy Kenobiemu i skontaktowaniu go z Hanem Solo. Istotne jest natomiast, że zamiast dolecieć na Alderaan (który był już wtedy zniszczony) znaleźli się na pokładzie Gwiazdy Śmierci. Tam wraz z Hanem i Lukiem Skywalkerem Chewbacca wyruszył do sektora więziennego, by odbić księżniczkę Leię Organę, a następnie polecieli na Yavin IV, skąd po odebraniu należnej im sumy 20000 kredytów odlecieli. Chewbacca nakłoniłjednak Hana, że warto powrócić, by wspomóc Rebelię w ataku na zagrażającą im wtedy Gwiazdę Śmierci, co też zrobili. Wkrótce potem jednak wyruszyli na Tatooine, by zwrócić Jabbie jego pieniądze. Po dordze jednak zostali napadnięci przez piratów Karmazynowego Jacka, który oszczędziłich życie i statek, lecz zabrał ładunek. Han i Chewie znów byli bez grosza, co usiłowali zrekompensować dorywczą pracą, jednak Sojusz Rebelii związał ich ze sobą mocniej, niż przypuszczali, i przez niemal 3 lata od Bitwy o Yavin Solo i Chewbacca bardzo często podróżowali z poznanymi wtedy Lukiem Skywalkerem i Leią Organą, a także współpracowali z innymi Rebeliantami, jak na przykład Wedge Antilles czy Deena Shan. W międzyczasie latali kilkukrotnie na Kashyyyk, m.in. by wziąć udział w obchodach Dnia Życia.

Chewbacca wraz z Hanem znaleźli się też na Hoth, kiedy Imperium atakowało planetę. Chewbacca wraz z Hanem, Leią i C-3PO musiał uciekać przed siłami Dartha Vadera, najpierw w pasie asteroid Hoth, a potem na planetę Bespin. Tam zostali jednak zdradzeni prez przyjaciela Hana, Landa Calrissiana, który przekazał Solo Vaderowi, uprzednio zamrażając go w karbonicie. Han przed zamrożeniem kazał Chewbacce opiekować się Leią. Calrissian zrehabilitował się jednak szybko, i uwolnił Leię i Chewbaccę, by przez kolejny rok współpracować z tym ostatnim czy to w próbach uwolnienia Hana z rąk Boby Fetta, czy w rozmaitych misjach dla Sojuszu. Zdarzyło mu się także udawać łowcę nagród Snoovę i pomóc w uwolnieniu Leii z rąk księcia Xizora. Ostatecznie jednak Chewbacca wziął udział w brawurowej i ryzykownej akcji uwolnienia swojego przyjaciela z pałacu Jabby, aby od razu właściwie wspomóc Hana Solo w równie brawurowym ataku na generator tarcz drugiej Gwiazdy Śmierci na księżycu Endor. Chewbacce udało się zdobyć AT-ST, przez co ich misja zakończyła się powodzeniem, co było pośrednią przyczyną zwycięstwa Sojuszu w Bitwie o Endor.

Czasy Nowej Republiki

Późniejsze lata były dla Chewbacci z jednej strony wypełnione mnóstwem zadań i obowiązków, z drugiej oznaczały okres wytchnienia; Chewie częściej wracał na Kashyyyk do rodziny, a Wookiee przestawali być celem łowców niewolników, co znacznie ułatwiało podróże. Chewbacca cały czas jednak trzymał z Hanem Solo, a w międzyczasie rozciągnął swój dług życia także na Luke'a Skywalkera i Leię Organę. Krótko po Bitwie o Endor brał udział w ich misji na Bakurze, której celem było powstrzymanie inwazji Ssi-Ruuków. Wraz z Hanem Solo towarzyszył Leii Organie podczas pertraktacji z Sate'm Pestage'm (który okazał się później być jego klonem), czy wreszcie usiłował odwieść Hana od pomysłu porwania Leii, które ostatecznie przyczyniło się do wzięcia przez nich ślubu. Rok później zaaranżował dla Leii ochronę podczas kontrofensywy wielkiego admirała Thrawna, który wysyłał za nią komandosów Noghri. Leia miała pozostać na Kashyyyk pod ochroną Wookieech, w tym wieloletniego przyjaciela Chewbacci, Salporina. Potem towarzyszył księżniczce Organie Solo w jej podróży na Honoghr, gdzie odkrywała ona oszustwa Imperium. Gdy Leia urodziła bliźnięta: Jacena i Jainę, dług życia Chewiego rozciągnął się również na nich, a później także na małego Anakina Solo. Podczas kontrofensywy odrodzonego Imperatora Chewbacca cały czas towarzyszył Hanowi i Leii, ocalił ich przed Bobą Fettem (zdobywając jego hełm), a także wziął udział w akcji sabotażowej na pokładzie "Eclipse II".

Po śmierci Palpatine'a przyszedł okres relatywnego spokoju w życiu Chewbacci. Wciąż był obecny przy najważniejszych chwilach w życiu jego przyjaciół, więcej czasu poświęcał jednak opiece nad dziećmi Solo oraz wizytom na Kashyyyku. Wraz z Hanem został zamknięty w kopalniach Kessel, skąd wspólnie z nim uciekł, z jego inicjatywy też Katarn Komando wzięło udział w uwalnianiu niewolników Wookiee z Labolatorium Otchłani. Podczas kryzysu Czarnej Floty syn Chewiego, Lumpawarrump, wchodził w dorosłość, przez co Chewbacca był z nim na Kashyyyk i nie mógł zapobiec porwaniu Hana przez Yevethów. Zrehabilitował się później, uwalniajac go z pokładu Gwiezdnego niszczyciela klasy Super, "Dumy Yevethów". Pomagał mu w tym syn oraz jego kuzyni: Jowdrrl, Shoran i Dryanta. Po tej akcji Lumpawarrump otrzymał imię Lumpawarroo, jako oznakę wejścia w dorosłość. Warto zauważyć, że inny młody Wookiee, Lowbacca, który szkolił się w Praxeum Jedi na Yavinie IV, był siostrzeńcem Chewbacci.

Kolejne lata biegły mniej więcej tym samym rytmem: Chewbacca albo podróżował z Hanem, albo był z rodziną na Kashyyyk, albo też opiekował się najmłodszym pokoleniem rodu Solo. Trwało to mniej więcej do roku 25 ABY, kiedy to Lando Calrissian, wtedy zarządca kopalni na Dubrillionie, poprosił Chewiego, Hana i Anakina o transport pewnego ładunku z planety Sernpidal. Tam jednak odkryli, że jeden z księżyców planety, Dobido, orbituje zbyt szybko i wkrótce zderzy się z powierzchnią. Nie wiedzieli wtedy, że było to rezultatem działań Yuuzhan Vongów i ich taktyki, zwanej Jądrem Yo'Ganda. Całą trójka zajęła się natychmiast organizacją ewakuacji planety, zarówno przy użyciu "Sokoła", jak i innych dostępnych frachtowców. Krótko przed katastrofą Anakin Solo został uderzony przez niesiony wiatrem kamień, Chewbacca bez namysłu rzucił mu się więc na ratunek. Udało mu się bezpiecznie dostarczyć młodego Solo na pokład "Sokoła", ale wtedy z kolei i jego odepchnął wiatr, uniemożliwiając ratunek. Chewbacca zginął, kiedy księżyc Sernpidala zderzył się z jego powierzchnią.

Początek legendy

Po śmierci na powierzchni Sernpidala Chewbacca niemal od razu przeszedł do legend na Kashyyyku, natomiast pamieć o jego bohaterskich czynach przetrwała w opowieściach jego przyjaciół, zebranych przez C-3PO i R2-D2. Po zakończeniu wojny z Yuuzhan Vong Lumpawarroo i Lowbacca przyrzekli przejąć dług życia po swoim ojcu i wujku. Rodzina Chewiego dała Hanowi Solo pierwszą kuszę, jaką Chewbacca wykonał w swoim życiu, ten natomiast wbił w jego pamiątkowe, monumentalne drzewo miecz świetlny Anakina Solo (który także zginął w tym konflikcie). Dla Wookieech Chewbacca zasługiwał na pamięć ze względu na honorowe i ostateczne wypełnienie długu życia, a także na fakt, iż potrzeba było całego księżyca, by go zabić.

Ciekawostki

  • Chewbacca był grany w Epizodach III-VI przez Petera Mayhewa.
  • Głos Chewbacci został stworzony przez Bena Burtta, dźwiękowca wszystkich sześiu filmów Sagi, i skłąda się z rozmaitych powarkiwań i odgłosów niedźwiedzi, tygrysów, wielbłądów a nawet morsów i borsuków. Najwięcej głosu "użyczył" czarny niedźwiedź imieniem Tarik z Happy Hollow Zoo w San Jose.
  • Chewbacca był pierwszą z głównych postaci oryginalnej trylogii, która zginęła w Expanded Universe. Wielu fanów do dzisiaj nie przyjęło jego śmierci do wiadomości.
  • Wydany przez Dark Horse komiks poświęcony Chewbacce był również hołdem dla zmarłego pracownika tej firmy, Edwarda Biukovica.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!