Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Chewbacca

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Mustafar29 (dyskusja | edycje) z dnia 08:43, 7 lis 2015

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Chewbacca.jpg
Chewbacca
Miejsce pochodzenia: Kashyyyk
Rasa: Wookiee
Wzrost: 228 cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność:
Chewbacca (w skrócie Chewie) był pochodzącym z rasy Wookieech przyjacielem Hana Solo i drugim pilotem Sokoła Millennium.

Biografia

Wojny klonów

Wraz z wybuchem wojen klonów Chewbacca aktywnie uczestniczył w organizacji ruchu oporu przeciwko Konfederacji Niezależnych Systemów.

Pobyt na Trandoshy

W bliżej nieokreślonym czasie trwania wojny, Chewbacca został pojmany przez trandoshańskich łowców niewolników i wywieziony na ich rodzimą planetę, gdzie Trandoshanie urządzali polowania na bezbronne ofiary. Była tam również Ahsoka Tano oraz kilkoro innych padawanów Jedi. Dzięki swoim zdolnościom technicznym zbudował on ze szczątków rozbitego wraku nadajnik, który pozwolił wysłać na Kashyyyk wołanie o pomoc. Podczas odbijania bazy Trandoshan przez niewolników, wojownicy Wookieech przybyli pod dowództwem generała Tarffula.

Bitwa o Kashyyyk

Pod koniec wojen klonów, kiedy Konfederacja zagrażała planecie, brał czynny udział w planowaniu i kontrolowaniu przebiegu walk podczas bitwy o Kashyyyk, wraz ze swoim przyjacielem Tarffulem i generałem Jedi, Yodą, dowodzącym 41 Elitarnym Legionem Wielkiej Armii Republiki. Po wydaniu rozkazu 66 Chewbacca i Tarfful pomogli Yodzie zbiec z planety.

Początki w rebelii

Na Hoth.

W bliżej nieokreślonym czasie po 19 BBY, Chewbacca poznał przemytnika imieniem Han Solo. Nie znamy początków ich przyjaźni. Tuż przed rokiem zerowym, jego przyjaciel nabawił się ogromnych długów u Jabby Hutta. Okazja, by je uzyskać nadarzyła się, gdy w kantynie w Mos Eisley pewien starzec – Obi-Wan, oraz młodzieniec z dwoma robotami postanowili wynająć ich na kurs na Alderaan. Jednak zamiast dolecieć na planetę (która była już wtedy zniszczona) znaleźli się na pokładzie Gwiazdy Śmierci. Tam wraz z Hanem i Lukiem Skywalkerem Chewbacca wyruszył do sektora więziennego, by odbić księżniczkę Leię Organę, a następnie polecieli na Yavin 4, skąd po odebraniu należnej im sumy 20000 kredytów odlecieli. Wrócili jednak do walki, pomagając wysadzić imperialną stację.

Chewbacca wraz z Hanem znaleźli się też na Hoth, w nowej, buntowniczej bazie, kiedy Imperium atakowało planetę. Chewbacca wraz z Hanem, Leią i C-3PO musiał uciekać przed siłami Dartha Vadera, najpierw w pasie asteroid Hoth, a potem na planetę Bespin. Tam zostali jednak zdradzeni przez przyjaciela Hana, Landa Calrissiana, który przekazał Solo Vaderowi, uprzednio zamrażając go w karbonicie. Han przed zamrożeniem kazał Chewbacce opiekować się Leią. Calrissian zrehabilitował się jednak szybko, i uwolnił Leię i Chewbaccę, by przez kolejny rok czynnie pomagać w próbach uwolnienia Hana z rąk Boby Fetta, czy w rozmaitych misjach dla Sojuszu.

Ostatecznie jednak Chewbacca wziął udział w brawurowej i ryzykownej akcji uwolnienia swojego przyjaciela z pałacu Jabby, aby od razu właściwie wspomóc Hana Solo w równie brawurowym ataku na generator tarcz drugiej Gwiazdy Śmierci na księżycu Endor. Chewbaccy udało się zdobyć AT-ST, przez co ich misja zakończyła się powodzeniem, co było pośrednią przyczyną zwycięstwa Sojuszu w Bitwie o Endor.

Dalsze losy

Około trzydziestu lat po bitwie na Endorze, Chewbacca wraz z Hanem przebywali na Sokole, rozmawiając z Finnem i Rey.

Ciekawostki

  • We wszystkich epizodach Chewbacca był grany przez Petera Mayhewa.
  • Głos Chewbaccy został stworzony przez Bena Burtta, dźwiękowca wszystkich sześciu filmów Sagi. Składał się z rozmaitych powarkiwań i odgłosów niedźwiedzi, tygrysów, wielbłądów a nawet morsów i borsuków. Najwięcej głosu "użyczył" czarny niedźwiedź imieniem Tarik z Happy Hollow Zoo w San Jose.
  • Imię Chewbacca może pochodzić od rosyjskiego słowa "sobaka" czyli "pies" - inspiracją dla postaci Wookieego była suka George'a Lucasa o imieniu Indiana.
  • Chociaż Chewbacca zginął w Expanded Universe, siódmy epizod sagi nie będzie uwzględniał tych wydarzeń, podobnie jak pozostałych informacji pochodzących ze źródeł innych niż kanoniczne źródła przedstawiające losy Wookieego. W związku z tym w Przebudzeniu Mocy Chewie pojawi się u boku Hana Solo, pomimo tego, że akcja filmu rozgrywa się w chronologii później niż niekanoniczny już Wektor pierwszy.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Chewbaccy.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!