Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Rhen Var

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaBitwa o Rhen Var to jedna z ostatnich bitew Wielkiej wojny galaktycznej. Stoczona została między siłami Republiki dowodzonymi przez mistrzynię Satele Shan oraz Imperium Sithów pod dowództwem Darth Mekhis w 3653 BBY. Bitwa była ogromnym zwycięstwem Republiki i zatrzymała ona agresywną kampanię Mekhis.

Podłoże

Na krótko przed bitwą Rhen Var została najechana przez Sithów. Lokalne siły obronne nie były w stanie przeciwstawić się inwazji, co umożliwiło Sithom przejęcie najważniejszych miast na planecie. W wyniku tych wydarzeń na planetę wysłana została armia republikańska pod dowództwem Jedi Satele Shan oraz Jarica Kaedana.

Bitwa

Siły Jedi uderzyły na Sithów z lasu, wcześniej wysyłając oddziały zwiadowców, które Sithowie potraktowali bronią gazową. Mimo to Rycerze kontynuowali natarcie, z czasem docierając do miasta, w którym znajdowała się kwatera główna najeźdźców. Podczas szturmu doszło do pojedynku mistrzyni Satele Shan z Mroczną Lady Sithów Darth Mekhis, głównodowodzącą inwazji. Mekhis została pokonana i trwale okaleczona, a wraz z jej porażką zakończyła się sithańska okupacja planety.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!