Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Murkhanę

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Totus (dyskusja | edycje) z dnia 20:08, 22 kwi 2018

(różn.) ←Starsza wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.
Bitwa o Murkhanę miała miejsce w ostatnich tygodniach wojen klonów. Wielka Armia Republiki przeprowadziła atak na Murkhanę, siedzibę Sojuszu Korporacyjnego i rezydencję senatora Passela Argente.

Naczelne Dowództwo Republiki, zgodnie z polityką Wielkiego Kanclerza Palpatine'a zaskarbiania życzliwości mieszkańców planet Separatystów dało obrońcom Murkhany kilka tygodni na poddanie się. Separatyści wykorzystali ten czas do wzmocnienia obrony planety, a także użyli urządzenia regulujące klimat planety do wytworzenia gęstych chmur, w podobny sposób jaki to zrobiła wcześniej Republika w bitwie o Paarin Mniejszy.

Po trzech tygodniach walk siły Republiki rozpoczęły atak na Murkhana City. Na czele grupy uderzeniowej znajdowały się oddziały dowodzone przez generała Jedi Roana Shryne'a i kapitana Salvo w składzie skrzydła kanonierek LAAT z Gwiezdnego Niszczyciela typu Venator Gallant. Klonom udało się oczyścić plaże w wojsk Separatystów. Generałowi Shryne'owi wraz dowodzoną przez kapitana Climbera drużyną Jon udało się zniszczyć generator osłon ochraniający pobliską platformę lądowniczą. Dzięki temu wojska Republiki mogły rozpocząć desant ciężkiego sprzętu i rozpocząć szturm na miasto.

W tym momencie oddziały klonów przystąpiły do wykonywania rozkazu 66. W wyniku tych działań zginął mistrz Jedi Saras Loorne wraz z dwoma towarzyszącymi mu rycerzami Jedi. Jednak Climber i jego oddział ocalili życie Shryne'owi, a także towarzyszącym mu Mistrzyni Bol Chatak i padawance Olee Starstone, dając im czas na ucieczkę. Dodatkowym ułatwieniem dla nich był fakt, że poszukujące ich oddziały klonów musiały dalej walczyć z droidami bojowymi Separatystów. Uciekinierzy zdobyli ubrania najemników, dzięki czemu wmieszali się w tłum żołnierzy. Bitwa zakończyła się niespodziewanie wraz z wyłączeniem przez Dartha Vadera wszystkich droidów bojowych Separatystów.

Roan, Bol i Olee zostali schwytani na platformie lądowniczej. Wraz z innymi jeńcami przez cztery tygodnie oczekiwali na transport do obozu jenieckiego na Agon 9. Wtedy na planecie wylądował sam Darth Vader w celu ukarania kilku komandosów którzy nie chcieli wykonać Rozkazu 66. Climber i jego ludzie ponieśli odpowiedzialność za swoje czyny, gdy nagle Bol Chatak wyszła z tłumu i stoczyła z Vaderem pojedynek na miecze świetlne. W wyniku pojedynku Mroczny Lord został lekko ranny, ale udało mu się zabić zabrakańską Jedi. Roan i Olee uciekli z lądowiska, a następnie uciekli z planety na pokładzie myśliwca typu CloakShape, otrzymanego od starego znajomego Shryne'a, Casha Garrulana. Murkhana znalazła się pod kontrolą nowopowstałego Imperium.

Uczestnicy bitwy

Republika

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!