Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bail Organa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Koordynaty.png
Za chwilę. Muszę dostać koordynaty z komputera.

Wydarzenia w toku.


Treści przedstawione w haśle są opisywane w aktualnie ukazujących się źródłach lub wciąż pojawiają się nowe informacje na ich temat. Opis może więc wydawać się niepełny.

Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Bail Prestor Organa.jpg
Bail Organa
Data i miejsce śmierci: 0 BBY
Miejsce pochodzenia: Alderaan
Rasa: Człowiek
Wzrost: 191 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Bail Organa był przybranym ojcem księżniczki Leii i przyjacielem mistrza Jedi, Obi-Wana Kenobiego. Poślubił królową Brehę Organę z Alderaanu i jako książę-małżonek, głowa rodziny panującej i władca Alderaana był oficjalnie tytułowany jako "Jego Wysokość, Bail Organa".

Jako senator popierał wolność i demokrację. Podczas rozkazu 66 pomógł przetrwać między innymi Yodzie i Kenobiemu; nie udało mu się jednak ocalić padawana Zetta Jukassy. Za czasów panowania Imperium, razem z togrutańską Jedi, Ahsoką Tano, koordynował działania rebelianckich komórek.

Biografia

Wojny klonów

Z misją na Toydarii
Bail tuż przed wyruszeniem na Toydarię.
W nieokreślonym czasie wojen klonów, gdy Bail wracał z misji handlowej na pokładzie Tantive IV, skontaktowali się z nim Obi-Wan Kenobi, Mace Windu i Yoda. Mistrz Kenobi wyjaśnił, że flota orbitująca dookoła Ryloth została zniszczona, a sama planeta znajduje się pod blokadą Separatystów, przez co nie może tam dotrzeć zaopatrzenie. Idealnym miejscem, z którego mogłyby wystartować statki Republiki, byłaby Toydaria, która znajdowała się o dwa tysiące parseków bliżej, niż jakakolwiek flota. Obi-Wan poprosił Organę o wynegocjowanie pozwolenia na stacjonowanie statków na planecie, dodając, że jest on bardziej doświadczonym negocjatorem, niż już tam przebywający przedstawiciel Naboo. Senator wyraził swe zdumienie, twierdząc, że Amidala ma świetne umiejętności dyplomatyczne, lecz Jedi wyjaśnił sprawę: reprezentantem z Naboo nie była Padmé, tylko Jar Jar Binks. Słysząc to, Bail zgodził się pomóc.
Spotkanie dyplomatów.
Wkrótce po przybyciu na Toydarię senator został zatrzymany przez strażników, którzy wyjaśnili mu, że obcy nie mogą pozostawać na tej planecie. Organa przedstawił się i poprosił o możliwość mówienia z królem Katuunko. W tym samym momencie przybył Jar Jar i przywitał senatora. Choć Toydarianie nadal nie chcieli przepuścić dwóch przedstawicieli Senatu, Bail odrzekł im, że obiecał dostarczyć wieści do króla osobiście, oraz że nie powinno zająć to długo.

Po wejściu do sali tronowej senator powiedział Binksowi, że lepiej będzie, jeśli Gunganin nie będzie się odzywał. Po przedstawieniu się, przedstawiciel Alderaana poprosił króla o pomoc, lecz ten szybko mu przerwał i rzekł, że Toydaria jest neutralna. Organa odparł, że obaj przychodzą tu jako przyjaciele i proszą, by planeta Katuunko mogła posłużyć jako punkt zborny dla statków Republiki, które miałyby wspomóc Twi'leków. W tym momencie jednak pojawił się Lott Dod, który powiedział Toydarianom, że w tej sprawie istnieją jeszcze inne czynniki. Katuunko wyjaśnił przedstawicielom Republiki, że planeta ma kontrakt z Federacją Handlową, na co Bail wyraził swoje zdanie o jej powiązaniach z Separatystami. Dod żachnął się, twierdząc, że wszyscy sądzą Federację tylko po czynach Nute'a Gunraya. Senator ponownie poprosił o pomoc, na co władca Toydarian się zgodził. Jednakże Dod uświadomił królowi, że Ryloth jest blokowana przez Separatystów. Bail powiedział, że to niczego nie zmienia, ale oburzony Katuunko rzekł, że pomaganie Twi'lekom oznaczałoby koniec neutralności Toydarii. Dodał, że musi poradzić się swoich ministrów.

Katuunko udziela pozwolenia na wysłanie wsparcia.
Po jakimś czasie rozpoczęła się prezentacja argumentów obu stron. Przedstawiciel Republiki zapewnił, że owa operacja ma charakter czysto humanitarny, a dodatkowo skontaktował Toydarian z senatorem Ornem Free Taa, który również zaczął błagać o pomoc. Po jego wypowiedzi królewscy ministrowie zaczęli wyrażać swoje zdania, twierdząc, że co prawda pomaganie innym jest obowiązkiem każdego Toydarianina, ale najważniejsze jest nie mieszanie się do wojny. Następnie przyszła kolej na Doda. Neimoidianin powtórzył swój argument o tym, że owa misja będzie miała charakter militarny i ostrzegł, że taka sytuacja mogłaby zagrozić ich wspólnemu kontraktowi. Władca podziękował obu przedstawicielom i oznajmił, że wezwie ich, gdy już podejmie decyzję.

Po debacie Katuunko wezwał ich z powrotem i wygłosił swoją decyzję o niepomaganiu Republice. Jednak, gdy zrezygnowany Organa wraz z Binksem szykował się do odejścia, władca ich zatrzymał. Pozwolił na transport zaopatrzenia, ale tylko tego, który mają obecnie z sobą. Bail wyraził sprzeciw, tłumacząc, że starczy ono najwyżej na dwa obroty planety, lecz król uciął dyskusję i rzekł, że to będzie musiało wystarczyć. Dodał też, że Federacja nie może o niczym się dowiedzieć. Senator zgodził się i oznajmił, że już ma plan.

Tuż przed odlotem z Toydarii.
Przed kolacją Bail dał swojemu gungańskiemu towarzyszowi komlink, dzięki któremu mogli się porozumiewać. Tuż przed rozpoczęciem spotkania senator przeprosił zebranych, tłumacząc się nagłymi sprawami na Alderaanie. Tak naprawdę wyszedł na zewnątrz, skąd nadzorował odlot statków, a uwagę Doda odwracał Jar Jar. Dzięki ich działaniom zaopatrzenie dotarło na czas.

Następnego dnia, gdy senator żegnał się z Katuunko, nadbiegł Dod i powiedział, że otrzymał informację o przełamaniu blokady. Bail odparł, że jeśli ma on jakiekolwiek dowody na pogwałcenie traktatu, to może je przedstawić w Senacie. Rozwścieczony Neimoidianin rzekł, że dojście do prawdy zajmie lata, a na koniec ostrzegł Organę, dodając, że pogrywa on w niebezpieczną grę. Toydariański król wyraził swą gotowość do podjęcia rozmów z Jedi, a senator z Alderaana oznajmił, że mistrz Yoda będzie z tego zadowolony.[1]

Upadek Republiki

Podczas Czystki Jedi, jako świadek morderstwa padawana Zetta Jukassy, zdecydował się pomóc ocalałym Jedi. Udało mu się odnaleźć i uratować mistrzów Yodę i Obi-Wana Kenobiego. Siedział razem z Amidalą, gdy Palpatine ogłosił siebie Imperatorem. Pomimo odrazy, Amidala nakłoniła go do głosowania na korzyść Palpatine'a, wiedząc że dzięki temu zyskają dostęp do informacji, które będą przydatne w ruchu oporu.

Po śmierci Amidali i przejściu jej męża, Anakina Skywalkera, na ciemną stronę Mocy, Organa adoptował ich córkę, Leię. Zabrał też roboty R2-D2 i C-3PO (i nakazał wyczyścić pamięć droida protokolarnego), powierzając je Raymusowi Antillesowi.

Czasy Imperium

Koordynacja komórek rebelii

W nieznanym okresie przed 5 BBY, Organa spotkał się z dawną padawanką Jedi Anakina Skywalkera - Ahsoką Tano - która odeszła z zakonu przed końcem wojen klonów. Razem postanowili koordynować niezależne grupki rebeliantów. Tylko wybrani przedstawiciele owych komórek mogli wiedzieć o sojuszu. Ahsoka, aby ukryć swą tożsamość Jedi, posługiwała się pseudonimem "Fulcrum".

Misja droidów

Nawet tak pozornie drobne uprzejmości napełniają galaktykę nadzieją...
— Senator Organa do Kanana Jarrusa.[2]
Organa w rozmowie z Jedi Kananem Jarrusem.

W roku 5 BBY senator Bail Organa wysłał swoje droidy, C-3PO i R2-D2, na misję, która miała zapobiec dostaniu się zakłócaczy jonowych w ręce Imperatora. Najprawdopodobniej udostępnił wtedy swoje droidy pani minister z Lothalu. C-3PO miał pełnił funkcję tłumacza. Organa wiedział jednak, że później je odzyska. Po pewnym czasie roboty przejęła komórka buntownicza z Lothalu. Po starciu z Imperium i zniszczeniu niebezpiecznej broni zwrócili Bailowi jego własność. Zarówno Kanan, jak i reszta załogi nie spodziewała się wtedy, że Organa jest ich tajemniczym sojusznikiem.[2]

"Spotkanie" z lothalskimi buntownikami

To jest senator Bail Organa.
Hera Syndulla

Rok później, w 4 BBY Imperium zaplanowało plan porwania Kanana, który doszedł do skutku. Jedi miał zostać przewieziony na Mustafar, jednak do lądowania nigdy nie doszło, gdyż jego przyjaciele wtargnęli na statek Tarkina - Sovereigna - by go uwolnić. Uciekając jednak natknęli się na myśliwce typu TIE. W ostatecznej chwili na ratunek przybyła Ahsoka, która została przez przypadek poinformowana o nagłej sytuacji przez droida Choppera. Bail skontaktował się z komórką Jarrusa informując ją o sojuszu, o którym wiedziała jedynie pilot Syndulla.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Baila Organy.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!