Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Świątynia Niepełnego Tchnienia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Windy (dyskusja | edycje) z dnia 14:21, 7 maj 2017

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Świątynia Niepełnego Tchnienia

Świątynia Niepełnego Tchnienia była budowlą zbudowaną przez ludność Vaklina na ich rodzimej planecie w Wyjących Ruinach.

Świątynia została zbudowana około 300 lat przed upadkiem Republiki. W tamtym okresie jeden z najwybitniejszych mistrzów zwierząt Kanzhei Opli sprowadził do świątyni parę Psów Sithów, zwanych Tuk'ata Nobilis. Wiodły one tam spokojne życie jako strażnicy budowli. Do świątyni przez stulecia przychodzili mieszkańcy planety, aby okazać pokorę i wdzięczność lub przynieść ofiary.

W 19 BBY na planecie wybuchło powstanie, którego przywódca Cho’na Bene za swoją kryjówkę wybrał jaskinie znajdujące się pod świątynią. Schronienie lidera rebeliantów było dla walczącego z nimi Dartha Vadera przez długi czas tajemnicą, lecz po przesłuchaniu jednego z Rycerza Jedi udało mu się dowiedzieć, gdzie będzie mógł znaleźć Bene. Po trzech dniach przeszukiwania ruin w końcu dotarł wraz z dwoma szturmowcami do pradawnej świątyni. Tutaj zostali oni zaatakowani przez tuk’ata nobilis, które zostały zabite przez Vadera. Następnie Sith po krótkiej rozmowie ze strażnikiem świątyni opuścił ją i zdecydował się na zarządzenie bombardowania orbitalnego budowli. Następnego dnia do ruin świątyni przyszedł Cho’na Bene. Na jego przybycie oczekiwał już Vader, z którym Jedi stoczył pojedynek w jaskiniach pod świątynią. Były one wypełnione trującym azetalem, co znacząco utrudniało walkę mistrzowi Jedi. Bene wydostał się jednak z jaskiń do miasta, gdzie został zabity przez major Oniye Namade.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!