Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Zym

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: informacje z The Journal of Master Gnost-Dural.
Zym.jpg
Zym
Data i miejsce śmierci: 3653 BBY
Rasa: Kel Dor
Przynależność:
Profesja: Jedi
Zym był Kel Dorem i Wielkim Mistrzem Zakonu Jedi żyjącym w czasie wielkiej wojny galaktycznej. Niedługo po zakończeniu działań wojennych zginął w ruinach świątyni Jedi z ręki łowcy nagród, Bradena.

Biografia

W 3653 BBY Imperium Sithów złożyło Republice nieoczekiwaną propozycję zawieszenia broni i pokoju. Na planecie Alderaan odbyły się negocjacje warunków traktatu. Ze strony Republiki przybyło kilku senatorów, między innymi Paran Am-Ris, mistrzyni Jedi Dar'Nala i jej dawna uczennica, Satele Shan. Przedstawicielem drugiej strony był wysłannik Mrocznej Rady, lord Darth Baras. W czasie negocjacji z Alderaanem połączył się Wielki Kanclerz informując o zdradzie Sithów i napaści na Coruscant. W czasie rozmowy został zabity przez Dartha Angrala. Przeczuwająca już wcześniej zagrożenie Satele zaatakowała Barasa.

Zym w hologramie.

Dar'nala i Am-Ris skontaktowali się z mistrzem Zymem. Ten nakazał by spełniać warunki Sithów, dopóki Zakon nie zorientuje się w sytuacji w stolicy. Skarcił też Shan i kazał Dar'Nali zmusić dawną uczennicę by przeprosiła Sitha za atak. Togrutanka stwierdziła, że to niedorzeczność, ale Zym uważał, że Satele nie umiała panować nad emocjami i mogła pozbawić Republikę szansy na pokój. Był też zły na mistrzynię ze względu na jej pobłażliwość dla niegdysiejszej uczennicy. Po negocjacjach, zamiast pochwalić Satele za wyczucie zagrożenia i szybką reakcję, za karę wysłał obie Jedi na Dantooine by pilnowały wycofywania się wojsk Republiki z terenów oddawanych Imperium.[1]

Jakiś czas później, po podpisaniu traktatu pokojowego, Zym udał się do Wieży Senatu by porozmawiać z Am-Risem. Razem doszli do wniosku, że traktat przyspieszył tylko to, co nieuniknione. Z lekkim zaskoczeniem przyjął jednak wiadomość, że ze względu na brak środków, odbudowa świątyni Jedi została odłożona. Jednak rozumiał, że odbudowa planety i pomoc mieszkańcom jest ważniejsza. Następnie odnalazł mistrza Orgusa Dina informując go, że jego dawny padawan, a obecnie rycerz Jedi, Fortris Gall wyruszył na samotną misję na Balmorrze, by uwolnić więzionych tam przez Imperium członków jednej z drużyn. Poprosił Dina, by ten udał się tam i go powstrzymał. Kazał mu tez przestać rozpamiętywać swojego ucznia, który zginął podczas splądrowania Coruscant.

Jakiś czas później droid poinformował Kel Dora, że republikańska komandor Gin Lesl chce się z nim spotkać w pobliżu ruin świątyni, chcąc porozmawiać o misji na Dantooine. Na miejscu okazało się, że Lesl przybyła na spotkanie, sądząc, że to Zym chciał z nią porozmawiać. Na miejscu oboje natknęli się na łowcę nagród Bradena, który przygotował zasadzkę na wojskową. Łowca zabił Lesl, po czym chciał przekazać Zymowi wiadomość, że to jeden z lordów Sith przeprowadził atak na Enovy, jednakże Kel Dor powalił go Mocą na ziemię. Wtedy Braden strzelił do niego, zabijając mistrza Jedi.[2]

Osobowość

Zymowi tak bardzo zależało na pokoju, że był gotów zignorować poświęcenie tysięcy ofiar wielkiej wojny w imię przyjęcia krzywdzących dla Republiki warunków Sithów. Zdawał się nie dostrzegać talentu Shan i postępował zachowawczo. Ponadto kazał kobiecie przeprosić Sitha, co kłóciło się z poczuciem misji Jedi. Po zakończeniu negocjacji wciąż miał w pamięci zachowanie Dar'Nali i Satele, powierzając im mało ważne zadanie, chąc odsunąć je od serca galaktyki. Wierzył, że traktat pokojowy, na mocy którego oddawano Sithom część galaktyki, to lepsze rozwiązanie niż kontynuowanie wojny. Również gdy jakiś czas później młody Jedi Fortis Gall chciał oswobodzić żołnierzy więzionych przez Imperium, Zym wysłał jego dawnego mistrza po to by go powstrzymał i nie zrobił niczego, co mogłoby zniweczyć osiągnięcia rozmów pokojowych.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!