Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Zigoola

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zigoola
Astrografia
Region: Dzika Przestrzeń[1]
Układ: Zigoola[1]
Współrzędne: U-6[1]
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Ważne miejsca: Świątynia Sithów na Zigooli
Społeczeństwo i inne
Przynależność: Sithowie
Zigoola była planetą położoną w Dzikiej Przestrzeni w okolicy sektora Kalamariańskiego, na której mieściła się świątynia Sithów. W roku 22 BBY zostali tam zwabieni mistrz Jedi Obi-Wan Kenobi oraz senator Bail Organa.

Charakterystyka

Całą planeta była skażona ciemną stroną Mocy. Była niezamieszkała i występowały tam tylko prymitywne formy życia. Charakterystyczne dla Zigooli były gwałtowne i krótkotrwałe burze, zaś woda opadowa prawie natychmiast wsiąkała w wysuszoną glebę.

Historia

Przez stulecia przed wojnami klonów w świątyni na planecie były przechowywane artefakty Sithów, sama zaś planeta była chroniona przez kryształ telepatyczny atakujący każdego Jedi, który się do niej zbliżył. Informacji o niej nie było w archiwach Jedi, a została ona odkryta przez Zakon dopiero w roku 22 BBY, gdy senator Bail Organa uzyskał od Przyjaciół Republiki informacje o planowanym ataku Sithów na rycerzy Jedi. Jak się później okazało była to pułapka zastawiona przez Dartha Sidiousa. Organa, wraz z mistrzem Jedi Obi-Wanem Kenobim, rozbili się na planecie, gdy Jedi został zaatakowany przez kryształ. Republikanom udało się ostatecznie dostać do świątyni i zniszczyć holokron, co spowodowało zawalenie się budowli i zniszczenie wszystkich ukrytych tam artefaktów. Z pomocą kryształu Sithów zdołali przekazać Yodzie współrzędne planety i zostali uratowani przez Padmé Amidalę wraz z oddziałem klonów.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!