Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Luksusowy śmigacz sportowy XJ-6

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z XJ-6)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

XJ6speeder.jpg
Luksusowy śmigacz
sportowy XJ-6
Podstawowe dane
Producent:
Rodzaj: Aerośmigacz
Specyfikacja techniczna
Długość: 6,23 m[2]
Wysokość: 1,4 m[2]
Szerokość: 2,66 m[2]
Przyspieszenie maksymalne: 70 G[2]
Prędkość w atmosferze: 720 km/h[2]
Uzbrojenie: Brak[2]
Różne
Załoga: 1 pilot[2]
Pasażerowie: 1 osoba[2]
Rola: Osobisty śmigacz sportowy
Właściciele: Simon Greyshade[2]Luksusowy śmigacz sportowy XJ-6 był osobistym pojazdem senatora Simona Greyshade'a. W 22 BBY został wykorzystany przez Anakina Skywalkera w pościgu za Zam Wesell.

Charakterystyka

Maszyna była wyposażona w potężne silniki turboodrzutowe, pierwotnie wykorzystywane w wielkim kurierze bankowym z Aargau. Silniki te umieszczono z przodu pojazdu, tak jak w przypadku ścigaczy, co pozwoliło na ograniczenie szerokości aerośmigacza i zwiększenie jego manewrowości. Napęd zapewniał system kanałów poprowadzonych we wnętrzu XJ-6, przez które przelatywało sprężone powietrze z silników, osiągając prędkość naddźwiękową i doznając zapłonu. Pojazd posiadał również czułe repulsory, pozwalające na wysoką kontrolę lotu.

Aby pasażerowie nie wypadli z maszyny w trakcie gwałtownych manewrów, fotele wyposażono w moduły przyciągające oraz kompensatory przyspieszenia. Aby zapobiec włamaniu, przy siedzeniach zamontowano czujniki ruchu. Tak jak każdy pojazd Greyshade'a, ten również został pomalowany na żółto; senator wyposażył go również w mocny system audio i precyzyjne urządzenie namierzające. Bezpieczeństwu służył przedni zderzak z materii skondensowanej, od razu rozkładający energię zderzenia na całe podwozie.

Historia

Maszyna została wykonana na zamówienie Simona Greyshade'a, młodego senatora reprezentującego sektor Vorzyd. Uformował on grupę polityków, zainteresowanych szybkimi pojazdami i wykorzystującymi swoje bogactwo do ich pozyskiwania. Aerośmigacz stworzono jako elegancki pojazd sportowy, mogący uczestniczyć w wyścigach po mieście. Greyshade korzystał z tej możliwości, stopniowo pokrywając swój XJ-6 naklejkami tych rozgrywek.

W 22 BBY, kiedy Zam Wesell podjęła próbę zamachu na życie senator Padmé Naberrie, chroniący ją Anakin Skywalker włamał się do pojazdu, aby podjąć pościg za łowczynią. Zakończył się on na dolnych poziomach Coruscant, w pobliżu klubu Outlander. Greyshade zaniepokoił się zniknięciem swojej maszyny i doniósł o tym na policję, która szybko odnalazła aerośmigacz dzięki zainstalowanemu w nim urządzeniu namierzającemu. W jego pobliżu napotkano Reymeta Autema, którego zachowanie wydało się funkcjonariuszom podejrzane i który w rezultacie został aresztowany pod zarzutem kradzieży. Wkrótce jednak XJ-6 zniknął po raz drugi, aby pojawić się na swoim miejscu na terenie posesji Greyshade'a.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!