Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Waxer

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Waxer.jpg
Waxer
Data i miejsce narodzin: 32 BBY, Kamino[1]
Data i miejsce śmierci: 20 BBY
Miejsce pochodzenia: Kamino[1]
Rasa: Człowiek-klon
Wzrost: 183 cm[1]
Kolor włosów: Czarne, później ogolony na łyso
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Waxer był żołnierzem-klonem walczącym w szeregach Wielkiej Armii Republiki.

Biografia

Młodość

Waxer, podobnie jak inne klony mandaloriańskiego łowcy nagród Jango Fetta urodził się na Kamino w 32 BBY. Przeszedł trening na zwiadowcę, a nauczyciele obserwujący go stwierdzili, iż Waxer wielki talent w tej dziedzinie. Został przydzielony do 212 Batalionu Szturmowego, a dokładnie do Kompanii Duch.

Bitwa o Ryloth

Atak na Nabat

W bliżej nieokreślonym momencie wojen klonów, Konfederacja Niezależnych Systemów rozpoczęła okupację Ryloth. Wojska Republiki podjęły działania, aby wyzwolić planetę spod jarzma Unii Technokratycznej. Kiedy flota Anakina Skywalkera przerwała blokadę wokół Ryloth, oddziały naziemne WAR rozpoczęły desant na pokładach krążowników i kanonierek. Kiedy Separatyści otworzyli ogień z dział protonowych, Acclamatory musiały zawrócić. Obi-Wan Kenobi, lecący kanonierką wraz z żołnierzami Kompanii Duch, zobowiązał się uciszyc działa, co umożliwiłoby siłom mistrza Windu bezpiecznie wylądować. Po dotarciu na powierzchnię planety, klony wyruszyły do ataku na bunkry droidów, zlokalizowane na skraju miasta Nabat. Podczas walki Waxer i jego towarzysz, Boil, użyli granatów jonowych, które, dzięki pomocy Kenobiego, używającego Mocy, dezaktywowały roboty. Wykorzystali to pozostali żołnierze kompanii Duch, którzy błyskawicznie wystrzelali ocalałe droidy i zabezpieczyły teren.

Zwiad

Nie możemy jej tu zostawić!
—Waxer do Boila, po odnalezieniu Numy.[2]
Zwiad w Nabacie.

Komandor Cody zabrał Wooleya, Waxera i Boila do opustoszonego miasta. Tam rozkazał zwiadowcom przeprowadzić rozpoznanie, a sam, wraz z Wooleyem powrócił do oddziału. Podczas marszu przez miasto Waxer usłyszał w jednym z domów jakiś hałas. Kiedy wbiegł do budynku, zauważył małą Twi'lekankę o imieniu Numa. Boil proponował, aby ją zostawić, jednak Waxer prosił, aby ją ze sobą zabrali. Dziewczynka nie chciała z nimi iść, jednak zaczęła śledzić obu żołnierzy. Po jakimś czasie zaprowadziła ich do ruin swojego domu. Po krótkim czasie w to samo miejsce dotarły gutkurry, wypuszczone przez Separatystów, aby atakować klony. Kiedy Waxer i Boil ostrzelali bestie, Numa otworzyła właz, prowadzący do podziemi. Cała trójka uciekła tym przejściem. Wkrótce dotarli do swojego oddziału. Po złożeniu meldunku Obi-Wanowi Kenobiemu zwiadowcy zaproponowali, aby Twi'lekanka przeprowadziła część oddziału podziemiami na tyły droidów, co umożliwiłoby uwolnienie cywilów, więzionych przez Separatystów. Plan wszedł w życie.

Ostatnia potyczka

Boil, Waxer, Kenobi i Numa przedarli się w odpowiednie miejsce, a cody poprowadził klony do ataku frontalnego, aby odwrócić uwagę wroga. Po chwili Kenobi uwolnił jeńców, a Waxer i Boil zdobyli jedno działo protonowe, którego wraz z Jedi użyli do zniszczenia pozostałych. Ostatnia maszyna zdołała jednak wystrzelić. W efekcie eksplozja odrzuciła żołnierzy, czyniąc ich bezbronnymi. Kiedy TX-20 triumfował, Twi'lekowie zwrócili się przeciwko niemu, doprowadzając potyczkę do końca. Dzięki zniszczeniu dział, siły generała Windu mogły wylądować. Waxer i Boil pożegnali Numę i wyruszyli wraz ze swoim oddziałem, aby zająć okoliczną pustynię. Akcja zakończyła się powodzeniem, dzięki czemu cała południowa półkula Ryloth została zajęta przez Republikę. Po jakimś czasie oddziały mistrza Windu zajęły stolicę, kończąc bitwę.

Druga bitwa o Geonosis

Waxer stawia się na rozkaz!
—Waxer do komandora Cody'ego.[3]
Trapper i Kenobi, odnalezieni przez Boila i Waxera.

Jakiś czas później Republika odkryła, że Poggle Mniejszy zbudował na Geonosis nową fabrykę droidów. Działania WAR doprowadziły do inwazji na tę planetę. Oddziały klonów podzieliły się na trzy grupy i wyruszyły w kanonierkach. Jedynie 212. Batalion Szturmowy dotarł do planowanej strefy lądowania. Wykorzystując maszyny AT-TE i kanonierki jako osłonę, klony starały się utrzymać pozycję do momentu przybycia oddziałów, dowodzonych przez Anakina Skywalkera i Ki-Adi-Mundiego. Podczas walk komandor Cody wezwał Waxera i Boila, rozkazując im przedrzeć się do pobliskiej kanonierki, która się rozbiła, i poszukania ocalałych. Unikając zmasowanego ostrzału droidów i Geonosjan, klony dotarły do celu. We wraku transportowca znaleźli Trappera i Obi-Wana Kenobiego. Następnie, osłaniani przez żołnierzy Cody'ego, Waxer i Boil odeskortowali rannych do strefy lądowania. Jakiś czas później nadleciały bombowce, które zdziesiątkowały siły Separatystów. W tym samym momencie dotarły pozostałe oddziały klonów. Połączone siły WAR szybko odepchnęły obronę Separatystów pod generator pola. Dalszy udział Boila i Waxera w działaniach na Geonosis jest nieznany.

Bitwa o Umbarę i śmierć

To… To był generał Krell… Wysłał nas na te współrzędne, by powstrzymać wroga... Myśleliśmy, że noszą naszą zbroję… ale to… byliście… wy!
—Waxer, opowiadający kapitanowi Rexowi wraz z oddziałem o rozkazie Ponga Krella.[4]
Waxer przed śmiercią.

Po pewnym czasie republika przystąpiła do oblężenia Umbary. 212. Batalion Szturmowy miał za zadanie przejąć stolicę planety. Opór Umbaran był jednak bardzo silny. W pewnym momencie walk Obi-Wan Kenobi skontaktował się z dowództwem 501. Legionu i polecił im zając bazę lotniczą. Po jakimś czasie z Waxerem nawiązał połączenie Pong Krell, który zastąpił Anakina Skywalkera, wezwanego w trakcie walk na Coruscant. Besalisk poinformował, że Umbaranie napadli na oddział klonów z 501. I zabrali im zbroje. Jedi stwierdził, że Separatyści planują przeprowadzić atak z zaskoczenia i podał Waxerowi koordynaty miejsca, w którym powinni się znajdować. Klon poprowadził oddział żołnierzy. We wskazanym przez Krella miejscu zastali oddział osób w zbrojach republikańskich. Rozpoczęła się krwawa bitwa, podczas której zginęło wielu żołnierzy po obu stronach, a sam Waxer został ranny. W trakcie potyczki okazało się, że rzekomi Umbaranie to także klony. Kiedy walka ustała, do rannego Waxera podszedł kapitan Rex i zapytał, kto ich tu przysłał. Waxer opowiedział o rozkazach Krella i chwilę potem umarł.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!