Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Układ Mandalory

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Układ Mandalory był jednym ze znajdujących się na zewnętrznych rubieżach układów gwiezdnych, stanowił część sektora Mandalory.

Historia

Mandalora, kluczowa planeta układu.

Najwcześniejsze znane wydarzenia związane z układem miało miejsce około roku 7000 BBY na który to datuje się podbicie jednej z planet układu przez przybyłych z Roon Taungów. Dowodzeni przez Mandalora Pierwszego wojownicy podbili planetę którą na cześć swego lidera nazwali Mandalorą, samych siebie przemianowali na Mandalorian. Nazwa ta stała się później także nazwą gwiazdy, układu gwiezdnego jak i całego sektora.

W czasie Nowych wojen Sithów układ ten ucierpiał tak jak cała reszta galaktyki. Jednak dzięki powrotowi Aga Awauda i ruchowi który zapoczątkował w ciągu kolejnych dziesięcioleci sektor ten stał się jednym z najsilniejszych w galaktyce.

Chcąca podporządkować sobie sektor Mandalory Republika w 738 BBY przeprowadziła operację znaną jako Wycięcie Mandalorian podczas której wiele planet w sektorze zostało zbombardowanych, w tym także Mandalora. Od tamtego wydarzenia przez kolejnych ponad 700 lat oficjalne rządy nad sektorem sprawowali pacyfistycznie nastawieniu Nowi Mandalorianie. Dopiero w czasie Wojen Klonów Mandalora a więc i sektor wróciły jawnie do swych wojowniczych tradycji.

Imperium zaraz po swym powstaniu założyło na Mandalorze swój garnizon. W okolicach 4 ABY piecze nad całym sektorem, a więc i układem Mandalory sprawował Wielki admirał Miltin Takel.

W 4 ABY dwie planety układu były obiektami agresji ze strony Nagai - Mandalora i Mandallia. Mandalora była w kolejnych latach atakowana jeszcze dwukrotnie, w 29 ABY przez siły Yuuzhan Vongów oraz w 41 ABY przez siły Galaktycznego Sojuszu.

Znane planety układu

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!