Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Tolwar Wartol

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Tolwar Wartol
Miejsce pochodzenia: Orish
Rasa: Orishen
Przynależność: Nowa Republika
Profesja:
Tolwar Wartol był orisheńskim chemikiem zamieszkującym planetę Orish. Kiedy na jego ojczysty świat najechało Imperium Galaktyczne, razem z innymi mieszkańcami skonstruował bombę biologiczną, która zatruła ich świat i skutecznie odstraszyła imperialnych. W roku 5 ABY został senatorem Nowej Republiki. Kandydował w wyborach na kanclerza, konkurując z dotychczas piastującą urząd Mon Mothmą.

Biografia

Walka z Imperium

Za czasów panowania Imperium Galaktycznego ojczysta planeta Tolwara, Orish, została zniewolona przez panującego w galaktyce hegemona. Orishenowie zmuszani byli do pracy przy produkcji żywności, aż zdecydowali się stawić opór okupantowi poprzez zbudowanie bomby biologicznej. Będący z wykształcenia chemikiem Wartol przyczynił się w sporej mierze do budowy ładunku, po którego detonacji pobyli się wszystkich imperialnych, zatruwając przy tym także atmosferę planety.

Senator Nowej Republiki

W końcowym etapie galaktycznej wojny domowej Wartol pełnił posadę senatora w Senacie Galaktycznym Nowej Republiki. W roku 5 ABY w obliczu zbliżających się wyborów zdecydował się kandydować na stanowisko kanclerza, piastowane do tej pory przez Mon Mothmę. Wstępne sondaże wskazywały na jego przewagę nad główną przeciwniczką o dwadzieścia punktów procentowych. Aby utrzymać poparcie wyborców angażował się w wiele wywiadów HoloNetu, w których jawnie atakował Mothmę.

Jakiś czas później Tolwar stawił się na Placu Eleutheriańskim, gdzie wygłosił przemowę dla HoloNetu. Poinformował w niej o odkryciu Nowej Republiki, która dowiedziała się o ukrywających się na Jakku resztkach Imperium Galaktycznego. Ogłosił także, że obecna kanclerz Mon Mothma ukrywała tą wiadomość publicznie, co może świadczyć o jej nieodkrytych zamiarach wobec tej informacji. Stwierdził, że trzeba działać, póki jest taka możliwość, ponieważ każdy dzień, który Imperium przeznacza na regenerację w ukryciu, zwiększa ich szansę na powrót ze zdwojoną siłą. Nawoływał przy tym do zachowania jedności w sprawie uchronienia Nowej Republiki od szerzącej się w takich okolicznościach korupcji, czym zdobył sobie kolejnych wyborców.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!