Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


The New King

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
The New King.png
The New King
Tytuł oryginalny: The New King
Serial: Droids: The Adventures of R2-D2 and C-3PO
Sezon: 1
Odcinek: 6
Scenariusz: Peter Sauder
Reżyseria: Ken Stephenson
Data premiery w USA: 12 Października 1985
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 15 BBY
Poprzedni: The Lost Prince
Następny: The Pirates of Tarnoonga


The New King to szósty odcinek serialu Droids: The Adventures of R2-D2 and C-3PO. Zadebiutował 12 Października 1985 roku na amerykańskim kanale ABC.

Streszczenie

Książe Pon Julpa wynajmuje statek, którym on, jego sługa Sollag Den, Jann Tosh i dwa droidy - C-3PO i R2-D2, mają dostać się na planetę Tammuz-an. Książe chce zakończyć rządy niegodziwego wezyra Ko Zatec-Cha, który odebrał mu władzę, i uszkodził jego psychikę, która już wróciła do siebie.

W czasie podróży przyjaciół spotykają ogromne turbulencje. Roboty umieszczone w luku bagażowym, zostają przywaleni przez ładunek. W kabinie statku Jann Tosh, rozmawia z siedzącym obok niego pilotem. Namawia go by ten zdjął hełm z głowy. Kierowca wykonuje polecenie. Okazuje się, że to tak na prawdę Jessica Meade, kobieta która pomogła Jannowi uciec z kantyny. Z tyłu kabiny otwierają się drzwi. Wchodzą C-3PO i R2-D2. Droid Astromechaniczny ma dla swojego pana wiadomość od wuja. Putch Gundarian żartuje, że bratanek wyjechał tak szybko, że nawet nie zdołali się pożegnać, więc chciał zrobić to teraz. Mówi również, że teraz gdy nadarzyła się okazja, by wyrwać się z górniczej planety Tyne Horky, powinien wykorzystać swą szansę, i wraz z przyjaciółmi znaleźć godne zajęcie, zaznaczając że zawsze może wrócić na "stare śmieci" Theepio, jest oburzony na R2, gdyż odtworzył prywatne nagranie, na oczach postronnych, lecz Jann Tosh, mówi że nic nie szkodzi.Do kokpitu wchodzi Pon Julpa i Sollag Den, którzy chcą się upewnić, że dotrą na Tammuz-an, na czas. Jann mówi że zostaną z przyjacielem i pomogą mu odzyskać należny mu tron.

Tymczasem Ko Zatec-Cha, dzwoni do łowcy nagród IG-88, który został wynajęty do znalezienia i pochwycenia Pon Julpy. Wezyr chce dowiedzieć się czy są jakieś postępy. Droid informuje go, że dziedzic leci na Tammuz-an. Wściekły czarodziej natychmiast rozkazuje robotowi uniemożliwić mu powrót na planetę.

Przyjaciele zostają zaatakowani przez grupkę piratów pod przywództwem Kybo Rena, który rozkazuje zniszczyć statek Jessici. Trwa zażarta walka. Statki strzelają do siebie, zderzają się. Pojawia się IG-88, który w przeciwieństwie do Piratów chce Pon Julpę żywego. Postanawia zaatakować Kybo Rena. Korzystając z nieuwagi przeciwników. Jessica i reszta podchodzą do lądowania.

Towarzysze lądują na Tammuz-an, okazuje się że podczas ataku ucierpiała Jessica. Na szczęście rany które otrzymała nie są poważne. Po chwili Threepio orientuje się że mają towarzystwo, obce statki zaczynają ich otaczać, uniemożliwiając ucieczkę. Jessica otrzymuje przekaz, rozmówca usiłuje komunikować się z nią za pomocą nieznajomego języka, z pomocą przychodzi C-3PO, który oznajmia że statkiem leci Pon Julpa, natychmiast rozpoczyna się eskorta przyszłego króla do jego kwatery. Wszystko dzieje się w ogromnej tajemnicy by nie zwrócić niczyjej uwagi i by Ko Zatec-Cha niczego się nie dowiedział.

Po przybyciu Pon Jupla rozkazuje Sollang Denowi, by zaprowadził Jessicę do punktu medycznego, i dołączył do nich, gdy jej stan się ustabilizuje. Reszta pozostaje w domu Pon Julpy, po jakimś czasie przyszły król postanawia przejrzeć plany zamku, i znaleźć jakiś sposób by dostać się do środka, bez zwracania niczyjej uwagi. Na zewnątrz słychać jakiś hałas. Jann wyjrzawszy przez okno zauważa szpiega. Natychmiast rozpoczyna pościg za nim, radząc Julpowi by został w domu. Roboty postanawiają pomóc swojemu panu w znalezieniu szpiega. Wybiegają z budynku, i ruszają za oddalającymi się sylwetkami.

Do stojącego w oknie Pon Julpy zakrada się IG-88. Droid podnosi leżące na stole berło, i bierze w niewolę niedoszłego króla. Roboty dotarły do centrum medycznego. Protokolant sprzecza się z droidem medycznym. Po krótkiej przepychance ten drugi ląduje w smarze, a Threepio wraz z R2 postanawiają wrócić do domu Pon Julpy. Jann Tosh kontynuuje pościg za agentem złego wezyra, gdy ten trafia na ślepą uliczkę. po chwili pojawia się jeszcze dwóch agentów wezyra. Tosh zostaje przez nich otoczony, na szczęście wracając, droidy usłyszały odgłosy bójki i przyszły na pomoc Jannowi. Po rozgromieniu wroga przyjaciele wracają do kryjówki.

Tymczasem IG-88 przyprowadza Pon Julpę do wezyra Ko Zatec-Cha. Mag po otrzymaniu berła usiłuje zmusić Pon Julpę, by uznał jego władzę. Do zamku przybiegają szpiedzy chcąc zameldować czarodziejowi o postępach, ten jednak wściekły o to że nie wykonali zadania, siłą berła spycha ich pod ścianę. Wezyr podchodzi do klatki energetycznej w której znajuje się Jessica. R2, Threepio i Jann dowiadują się że Jupla i Jessica są więźniami złego maga Ko Zatec-Cha. Z pomocą planów zamku postanawiają niepostrzeżenie dostać się do środka.

Już w środku zamku Jann wraz z droidami wpadają w pułapkę. Wszystkie wyjścia zostają zatrzaśnięte. Fragment podłogi na której stoją zapada się, przyjaciele spadają w przepaść. trafiają do tajnego magazynu, w którym zanjduje się ogromna ilość robotów bojowych. Po chwili jeden z nich zostaje przypadkiem aktywowany. Jann, R2-D2 i C-3PO ratują się ucieczką. Trafiają do przesmyku z lawą pośrodku, jedyną drogą ucieczki jest most. Robot bojowy wbiega na most, który łamie się pod jego ciężarem. Napastnik wpada do gorącej lawy. A Przyjaciele po raz kolejny wychodzą z opresji. Nie długo jednak dane jest im cieszyć się spokojem. W czasie jazdy windą Threepio przypadkowo opiera się o ukryty przycisk. Po jego aktywacji winda zatrzymuje się i ściany zaczynają przesuwać się w kierunku przyjaciół, chcąc ich zmiażdżyć. Po raz kolejny z pomocą przychodzi R2, który odnajduje ów przycisk i zatrzymuje mechanizm. Winda rusza.

W tej samej chwili Ko Zatec-Cha prowadzi ostrą wymianę zdań z Pon Julpą. Wezyr chce rzucić Jessicę na pożarcie Rancorowi. Julpa błaga maga by tego nie robił, i ofiaruje swoje życia w zamian za życie Jessici, która przypadkiem została we wszystko wplątana. Ko Zatec-Cha zgadza się na taku układ i po chwili niedoszły król znajduje się w klatce z olbrzymim Rancorem. Wezyr z ciekawością przygląda się starciu Pon Julpy z potworem, głośno kszycząc, że po jego śmierci, będzie pełnoprawnym władcą Tammuz-an. Niespodziewanie w klatce pojawia się winda z Jannem i robotami. Mężczyzna natychmiast przychodzi z pomocą Julpie. Następni z wyndy wyskakują R2 i 3PO. Podczas gdy protokolant i Jann walczą z Rancorem, astromech przygląda się dziwnym plamą na ogonie potwora, po krótkim czasie rozpoznaje że są to insekty żyjące na Tammuz-an. Dzięki swoim umiejętnością odczepia pasożyty z ciała potwora, przez co ten natychmiast zmienia nastawienie do przebywających w klatce intruzów. Przyjaciele wydostają się z klatki.

Wezyr z sługusami i Jessicą uciekają, zaraz za nimi rusza reszta ekipy. Wywiązuje się walka. Wszyscy wsiadają do śmigaczy by dostać się w święte miejsce, gdzie zgodnie z tradycją odbywa się koronacja. W czasie walki powietrznej mag traci berło. Grupka statków dolatuje do świątyni, w której Pon Julpa otrzymuje berło, które wkłada w specjalny otwór. Pojawia się oślepiające światło, które oznajmia reszcie planety, że bezkrólewie zakończyło się, i Pon Julpa jest nowym królem Tammuz-an. Wściekły wezyr zostaje aresztowany, a nowy król rozpoczyna swe rządy rozdaniem medali dla Jana Tosha, Jessici, R2-D2 i C-3PO, za odwagę i poświęcenie.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Aktorzy podkładający głosPoczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!