Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Tee Watt Kaa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Neighborscover.JPG
Tee Watt Kaa
Miejsce pochodzenia: Maridun (po opuszczeniu przez Lurmenów rodzinnej planety)
Rasa: Lurmen
Wzrost: 103 cm
Kolor włosów: Białe
Kolor oczu: Brązowe
Tee Watt Kaa był żyjącym podczas wojen klonów wodzem wioski Lurmenów zlokalizowanej na planecie Maridun. Ślepo podążał za tradycją swoich przodków, która zakazywała im stosowania jakiejkolwiek przemocy. Był ojcem Wag Too.

Biografia

Tee Watt Kaa żył pierwotnie na bliżej nieznanej planecie razem z grupą innych Lurmenów. Gdy jednak wojny klonów zaczęły dotykać coraz więcej światów, a w tym rodziną planetę Tee, zdecydował się on wyemigrować z niebezpiecznych rejonów. Razem ze innymi Lurmenami osiadł na Maridun. Miał nadzieję, że planeta była niezamieszkała. Okazało się jednak, że żyli tam już Amanianie. Jako że byli oni nieprzyjaźnie nastawieni do nowych przybyszów. Lurmeni musieli przenieść się na oddalone od przeciwników sawanny.

W bliżej nieznanym czasie wojen klonów, na Maridunie rozbił się republikański statek. Znajdowali się w nim Aayla Secura, Ahsoka Tano, Rex, Bly i ciężko ranny Anakin Skywalker. Gdy Tee dowiedział się o wypadku Jedi, polecił Wag Too, aby ten pomógł Skywalkerowi, a następnie zgodził się, aby Anakin dochodził do siebie w wiosce. W międzyczasie odbył rozmowę z Aaylą, kiedy to mocno skrytykował Jedi. Uważał, że nie mogą być strażnikami pokoju, gdyż posługują się przemocą, a "przemoc rodzi przemoc"[1].

Niedługo po Jedi, na planetę Maridun przybyli Separatyści, na czele z generałem Lokiem Durdem. Tee uznał, że nie można prowokować przybyszów. Nakazał Jedi ucieczkę poza wioskę, a sam poszedł spotkać się z separatystycznym wojskowym. Miał nadzieję, że zdoła udowodnić mu, że są niegroźnymi istotami i zostaną wtedy zostawieni w spokoju. Separatyści, mimo że tego nie ujawnili, mieli jednak inne plany. Postanowili użyć wioski Lurmenów jako poligonu do badań nowej broni - defoliatora.

Jedi odkryli zamiary separatystów i zdecydowali się działać w obronie niewinnych stworzeń. Nakłonili nawet kilkunastu Lurmenów, aby im pomogli. Tee sprzeciwiał się temu, lecz nieskutecznie. Gdy Separatyści zostali pokonani, wódz wioski podziękował Jedi za pomoc, ale ciągle zastanawiał się za jaką cenę.

Ciekawostki

Przypisy

  1. "Violence breeds violence" - Tee Watt Kaa

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!