Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


TB-73

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
TB-73.jpg
TB-73
Podstawowe dane
Producent: Kuat Drive Yards
Model: Fregata typu Pelta
Rodzaj: Fregata
Specyfikacja techniczna
Silniki: 1 silnik jonowy
Hipernapęd: Klasy 2 (zapasowy klasy 16)
Uzbrojenie:
Różne
Załoga:
Pasażerowie:
Ładowność: 275 t
Rola: Fregata medyczna
Przynależność:TB-73 to fregata typu Pelta, należąca do floty Wielkiej Armii Republiki. Po drugiej bitwie o Geonosis TB-73 miała przewieźć zaopatrzenie medyczne ze stacji medycznej przy Ord Cestus na Dantooine. Na jej pokładzie została stoczona potyczka, wywołana atakiem geonosjańskich insektów mózgowych.

Historia

Misja medyczna

"Mistrzu, proponuję, by nasi padawani zajęli się zaopatrzeniem."
Anakin Skywalker do Obi-Wana Kenobiego.[1]
TB-73 na lądowisku na Geonosis.

Po zakończeniu bitwy o Geonosis Jedi zamierzali przewieźć pojmanego Poggle'a Mniejszego na Coruscant. Tymczasem Ki-Adi-Mundi odebrał prośbę o przetransportowanie sprzętu medycznego ze stacji w pobliżu Ord Cestus na Dantooine, aby wesprzeć walczące oddziały mistrza Windu. Z uwagi na konieczność natychmiastowego przetransportowania Poggle'a do stolicy Republiki, Anakin Skywalker zaproponował, żeby misję medyczną poprowadziły Ahsoka Tano i Barrissa Offee.

Do ochrony transportu został wyznaczony oddział porucznika Trapa. Zanim klon zebrał swoich ludzi, jeden z nich, o imieniu Scythe, został zainfekowany przez geonosjańskiego insekta mózgowego. Nie kontrolujący swoich myśli żołnierz zabrał na pokład fregaty jajeczka pasożytów.

Potyczka

Zobacz główny artykuł: potyczka na TB-73.
"Pewnie klony zaraziły się tym na Geonosis."
— Barrissa Offee do Ahsoki Tano.[1]

Kiedy pasażerowie statku udali się na spoczynek, Scythe zakradł się do kajuty Trapa i wypuścił cztery insekty, które natychmiast zaatakowały sierżanta i trzech jego towarzyszy. Następnie Scythe z Trapem i Havokiem poszli na mostek, aby zabić pierwszego i drugiego pilota, a Edge i Ox udali się do mesy, aby zastrzelić padawanki. Te jednak zdołały się obronić. Po chwili do pomieszczenia weszli Havoc i Trap, którzy przekonali Jedi, że nie mają złych zamiarów. Następnie sierżant wraz z padawankami udali się na mostek. Tuż przed dotarciem na miejsce klon zaatakował przełożone i w ramach obrony Barrissa go zabiła. Jedi odkryły przyczynę zachowania klonów.

Kajuta TB-73.

Tymczasem klony zaraziły swoich braci, włącznie z regularną załogą. Kiedy padawanki zostały zauważone przez żołnierza, klony natychmiast ruszyły do ataku. Tano i Offee zdołały uciec, a następnie rozdzieliły się. Ahsoka udała się do centrum łączności, a Barrissa ruszyła na mostek, aby wyłączyć silniki. Tam jednak złapały ją klony, które zainfekowały ją insektem. W tym czasie Ahsoka połączyła się ze stacją medyczną i ostrzegła mistrza Fisto przed zagrożeniem. Ten poprosił, aby mimo tego zadokowały do stacji, aby jej załoga mogła udzielić pomocy. Następnie z Ahsoką połączył się kapitan Rex, który przekazał łączę Skywalkerowi. Anakin zobowiązał się przesłuchać Poggle'a. Po chwili do pomieszczenia weszła Barrissa, która zaatakowała przyjaciółkę. Ahsoka uciekła.

W tym czasie Skywalker przesłuchiwał Poggle'a. Kiedy ten odmówił współpracy, Jedi zaczął go dusić Mocą.
Ahsoka Tano walczy ze skażoną przez insekta Barrissą.
Po jakimś czasie Geonosjanin zaczął mówić. Skywalker przekazał Ahsoce, aby ta podkręciła system chłodniczy, gdyż insekty były wrażliwe na zimno. Padawanka wykonała zadanie. Kiedy fregata zbliżyła się do stacji medycznej, Fisto wysłał holowniki, aby skierowały TB-73 do doku. Tymczasem Ahsoka ponownie starła się z Barrissą i zdołała zabić insekta, który skaził Mirialankę. Po chwili fregata zadokowała do stacji, a na pokład weszli Fisto i klony ze stacji. Przenieśli oni pasażerów fregaty na stację, gdzie zostali przebadani. Po jakimś czasie klony wróciły do służby.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!