Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Strill

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Strill.jpg
Strill
Planeta pochodzenia: Mandalora
Kolor futra: Jasnozłote lub brązowe
Kolor oczu: Złote lub czarneStrille to pochodzące z Mandalory, spotykane także na Qiilurze drapieżniki, często wykorzystywane przez Mandalorian w charakterze towarzyszy.

Wygląd i umiejętności

Dorosłe strille osiągały ponad metr długości a ich długość życia była znacznie dłuższa niż u ludzi i sięgała nawet 3-4 ludzkich pokoleń, przez co często strille starszych członków klanów, gdy Ci ginęli, trafiały do zawczasu wskazanych młodszych Mandalorian.

Charakterystyczną cechą tych zwierząt łowieckich było ich sześc nóg oraz długi ogon a także luźne fałdy skóry którymi były pokryte, przez co wyglądały jakby miały na sobie skórą która pasowałaby na zwierzę kilkukrotnie większe niż strill. Jednakże dzięki tej skórze strille były w stanie w ograniczonym zakresie latać, zarówno szybować jak i wznosić się, także z obciążeniem. Zarówno w czasie lotu jak i idąc strille były w stanie dźwigać zaskakująco duże ciężary jak na zwierzęta tej wielkości.

Miały kwadratową głowę, ich oczy bywały złociste z czerwonymi obwódkami lub czarne, przynajmniej niektóre ze strillów bardzo się śliniły zostawiając za sobą wszędzie stróżki śliny. Ich duży pysk najeżony był ostrymi zębami, natomiast ziewając wydawały przeciągły skowyt. Strille roztaczały także intensywny zapach będący mieszaniną woni mokrej wełny, pleśni i cierpkiego oleistego piżma, jednak ich zapach wyczuwali i uważali za nieprzyjemny głownie ludzcy mężczyźni. Porośnięte były krótką sierścią, jednym ze znanych kolorów tejże jest jasnozłoty a innym brązowy. Strille były także odporne na zimno i miały dobry węch, nie przepadały jednak za pływaniem a na dłuższą metę irytującym był dla nich brak możliwości polowania.

Były one hermafrodytami, gdy spotkały strilla swych marzeń to mogło to zaowocować potomstwem.

Chrakter

Strille były bezwzględnymi drapieżnikami ale i oddanymi rodzicami co oddawało także charakter Mandalorian których to byli ulubieńcami. Z racji hermafrodytyzmu i możliwości posiadania potomstwa miały silny instynkt macierzyński i chętnie matkowały nawet ludzkim dzieciom, tworząc dla nich gniazda i dbając o zaopatrzenie spiżarni.

Jedna z ich metod polowania było wdrapywanie się na drzewa skąd skakały na swe ofiary, atakując.

Historia

Lord Mirdalan.

W 22 BBY na Qiilurze porucznik Gheza Hokana, Pir Cuvin zaproponował wykorzystanie strillów w poszukiwaniach przeciwnika, deklarując że w ciągu dwóch dni może sprowadzić na planetę ich sforę wraz z poganiaczami, Mandalorianin jednak nie skorzystał z tej oferty.

W okolicach roku 40 ABY były one już praktycznie niespotykane na Mandalorze. W 41 ABY przed wejściem do znajdującego się na tej planecie lokalu, Oyu'baat, widniał napis zabraniający wprowadzać do wnętrza strille.

Jedynym znanym z imienia strillem jest Lord Mirdalan, towarzysz wpierw Walona Vau a następnie Jainga Skirary który obiecał zająć się Mirdem po śmierci Walona.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!