Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Streen

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Streen1.jpg
Streen
Miejsce pochodzenia: Bespin
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Siwe
Przynależność:
Streen to mistrz Jedi żyjący w czasach Nowej Republiki, jeden z pierwszych Jedi Nowego Zakonu. Studiował na Yavinie 4. Posiadał unikalne zdolności, dzięki którym mógł okiełznać siły przyrody.

Biografia

Życie na Bespinie

Pracował jako poszukiwacz gazu tibanna na planecie Bespin, spędził większość życia w odosobnieniu z powodu skrytych zdolności Jedi, dzięki którym jego umysł był stale bombardowany myślami i emocjami innych ludzi. W 11 ABY Luke Skywalker odkrył jego zdolności i zaproponował mu naukę w Akademii Jedi na Yavinie 4.

Szkolenie Jedi

Streen używający swych mocy.

Był jednym z pierwszej dwunastki uczniów szkolonych przez Luke'a Skywalkera w Praxeum Jedi na Yavinie 4. Przybył on na Yavin 4 wraz z Gantorisem, z którym często zapuszczał się do dżungli w celu zbadania starożytnych świątyń Massassów. Przeżył bardzo ciężko śmierć Garnitosa, który został tajemniczo zabity przez ducha starożytnego Sitha - Exara Kuna. Jako posiadacz niezwykłych umiejętności, chociażby doskonałego czytania ludzkich emocji i uczuć, został łatwo zwiedziony przez Exara Kuna i próbował zabić swojego mistrza Luke’a Skywalkera, który, bezwładny po walce z Kypem Durronem, został położony na kamiennym blacie w wielkiej sali świątyni Massassów. Myśląc, że próbuje zabić "Człowieka Spowitego Mrokiem", nieomal zniszczył ciało Luke’a, wykorzystując swoje moce do wywołania burzy. Został w porę powstrzymany prze innych uczniów. Mimo tego niepowodzenia został wyznaczony do pilnowania ciała swego mistrza , gdzie dzielnie stawiał czoło Exarowi Kunowi do czasu przybycia pozostałych uczniów i wraz z nimi oraz duchami mistrza Skywalkera i Vodo-Sioska Baasa pokonał go, tworząc wokół niego barierę i atakując mieczem swego mistrza. Streen przeszył widmowe ciało Exara Kuna, pozbywając się go na zawsze.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!