Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Statek-tarcza

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Statek-tarcza.jpg
Statek-tarcza
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Heat-resistant Escort Vehicle
Producent: Republic Engineering Corporation
Specyfikacja techniczna
Długość: 800 m
Prędkość w kosmosie: 4
Uzbrojenie: Turbolaser
Różne
Załoga: 1
Ładowność: 25 kg



Statek-tarcza to owoc jednego z nieszablonowych planów znanego galaktycznego przedsiębiorcy, Lando Calrissiana. Lando zlecił zaprojektowanie i budowę tych jednostek w celu umożliwienia eksploatacji złóż mineralnych planety Nkllon, położonej bardzo blisko słońca systemu Athega, tak blisko, że zwykłe statki kosmiczne nie mogły się tam bezpiecznie dostać ze względu na silne promieniowanie cieplne, które w najlepszym razie uszkadzało je i oślepiało załogi, a w najgorszym mogło po prostu zniszczyć pojazdy. Rolą statku-tarczy było więc osłanianie zwyczajnych statków kosmicznych przed śmiertelnym promieniowaniem gwiazdy.

Charakterystyka

Jednostka ta to gigantyczny, ośmiuset metrowej średnicy "parasol" o tarczy wyposażonej w niezwykle wydajne systemy chłodzenia. Chłodziwo było przez cały czas przepompowywane i wędrowało przewodami od tarczy aż na drugi koniec czterystumetrowej długości pylonu, "rączki" parasola, gdzie zmagazynowana energia cieplna była wypromieniowywana przez zespół potężnych radiatorów. Dodatkowo system ten był wspomagany przez standardowe osłony energetyczne, cały czas poddawane przeglądom i utrzymywane w stanie maksymalnej skuteczności. Cały zespół napędzany był przez jednoosobowy holownik umieszczony w centralnej części pylonu. Wyposażony był w napęd podświetlny, hipernapęd krótkiego zasięgu, oraz w jeden lekki turbolaser do obrony w przypadku nieoczekiwanego ataku.

Statki-tarcze miały swoją bazę na obrzeżach układu Athega, w miejscu, do którego bez problemów mogły dotrzeć normalne statki kosmiczne. Tam daną jednostkę sprzęgano z układami naprowadzającymi statku-tarczy, który wykonywał wraz z nią krótki skok w nadprzestrzeń w pobliże Nkllona. Tarcza osłaniała chronioną jednostkę aż do przedostania się w cień planety, skąd można już było spokojnie dolecieć do Miasta Nomadów - ruchomej bazy Lando poruszającej się po zacienionej stronie Nkllona.

Konstrukcja statku-tarczy wymagała ciągłych napraw i przeglądów. Z dwunastu zbudowanych dla Landa jednostek w danym momencie średnio jedynie trzy służyły do osłaniania transportowców czy gości, a pozostałe były albo w trakcie przeglądów, albo napraw. Kres działalności tych jednostek położyło Imperium, przejmując i wykorzystując jeden statek-tarczę do osłonięcia pancernika, który zaatakował i ciężko uszkodził Miasto Nomadów, a inne uszkadzając bądź niszcząc. Tym samym dobiegła końca działalność Carlissiana w układzie Athega.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.





Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!