Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Stak

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Stak.png
Stak
Data i miejsce narodzin: 32 BBY
Miejsce pochodzenia: Kamino
Rasa: Człowiek-klon
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Żołnierz-klon
Stak to żołnierz-klon w stopniu szeregowego. Był zwiadowcą 91 Korpusu Zwiadowczego. Podczas bitwy o Ryloth służył pod rozkazami komandora Pondsa.

Biografia

Młodość

Stak, jak inne klony, urodził się na Kamino w 32 BBY. Po odbyciu szkolenia na klona ARF został włączony do szwadronu Błyskawica. Podczas treningów w Tipoca, Stak ujeżdżał prawdziwe wierzchowce, aby łatwiej przyswoić sobie funkcjonowanie podczas jazdy na łazikach[1].

Bitwa o Ryloth

Potyczka w górach

Po zdobyciu przez 212 Batalion Szturmowy pod dowództwem komandora Cody'ego i Obi-Wana Kenobiego miasta Nabat na Ryloth, mistrz Windu rozpoczął wymarsz na stolicę Lessu. Jego oddział przemieszczał się po półce skalnej nad głębokim wąwozem. W pewnym momencie kolumna czołgów AAT rozpoczęła ostrzał wrogich jednostek. Aby zlikwidować zagrożenie, Windu wezwał szwadron Błyskawica, formację zwiadowców na łazikach AT-RT, do której należał Stak. Klony na swoich maszynach szybko pokonały dystans, jaki oddzielał ich od wrogich czołgów i bardzo szybko zniszczyły wrogie maszyny.

Przymierze

Stak, podczas poszukiwań Chama Syndulli.

W ostatnich starciach siły WAR poniosły zbyt duże straty – nie wystarczyło klonów na odbicie stolicy. W tej sytuacji mistrz Windu rozkazał komandorowi Pondsowi wraz z grupą szturmową kontynuować marsz, a sam, w towarzystwie Staka i Razora, wyruszył na poszukiwanie Chama Syndulli, przywódcy miejscowego ruchu oporu. Kiedy dotarli do ruin miasta Cazne i zobaczyli groby poległych Twi'leków, bojownicy Chama zlikwidowali patrol Separatystów. Po przekonaniu Twi'leków do wspólnej walki, cały oddział dołączył do sił Pondsa.

Lessu

Aby dostać się do stolicy, do której droga wiodła przez plazmowy most, Windu, Stak i Razor przedostali się do ładowni transportowca MTT, przewożącego łupy wojenne. Kiedy kontrola na moście wykryła ich obecność, Windu zniszczył droidy, a klony zaczęły biec do miasta. Po pokonaniu robotów na platformach STAP, Windu dołączył do żołnierzy i wydał im rozkaz opanowania stanowiska kontroli mostu, który został wyłączony. Żołnierze wdarli się do pomieszczenia kontrolnego i zastrzelili droidy. Następnie Razor włączył most. Kiedy armia Twi'leków i Republiki wdarła się do miasta, Stak i Razor zostali zaatakowani przez dwa komando-droidy. Po krótkiej walce pokonali obie maszyny. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Republiki i pojmaniem Wata Tambora.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!