Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Shoan Kilian

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kilian.jpg
Shoan Kilian
Miejsce pochodzenia: Korelia[1]
Rasa: Człowiek
Wzrost: 172 cm
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność: Republika Galaktyczna
Shoan Kilian był republikańskim admirałem żyjącym w ostatnich latach istnienia Republiki.

Biografia

Problem z Bobą Fettem

Admirał Kilian dowodził gwiezdnym niszczycielem typu Venator, Endurance, który służył za miejsce szkolenia kadetów-klonów. Podczas jednej z wizyt młodzików, Kilian przeprowadził z nimi ćwiczenie celności. Z jego polecenia sierżant Fury wystrzeliwał po jednej tarczy, do której miał trafić kadet. Wszyscy przetestowani rekruci chybili, z wyjątkiem Lucky'ego, który w rzeczywistości był Bobą Fettem.

Kilian stwierdził, że należy obserwować takiego kadeta. Po jakimś czasie na pokładzie statku admirała doszło do zamachu na kwatery mistrza Jedi Windu. Po tym wydarzeniu Kilian nakazał przeszukać statek. Poszukiwania okazały się bezskuteczne, gdyż doszło do drugiego zamachu, w wyniku, którego Kilian o mało nie został wciągnięty w próżnię.

Po ustabilizowaniu sytuacji, Jedi zarządzili ewakuację. Kilian zignorował bezpośredni rozkaz, chcąc zginąć razem ze swoim okrętem. Niszczyciel zanurzył się w atmosferę Vanqora, po czym kontakt z admirałem został zerwany.[2]

Admirał przeżył rozbicie się niszczyciela. Mimo to nie dane mu było wezwanie pomocy Jedi, gdyż do wraku statku przybyła grupa łowców nagród, pod przywództwem Aurry Sing. Najemnicy rozstrzelali całą załogę admirała, a jego, komandora Pondsa i jeszcze jednego klona wzięli do niewoli.

Początkowo łowcy chcieli za nich żądać okupu od władz Republiki lecz gdy ich zasadzka we wraku Endurance nie powiodła się, postanowili, że wykorzystają Kiliana i jego towarzyszy do sprowokowania spotkania z Macem Windu.[3]

Jakiś czas później w przestrzeni kosmicznej, Aurra przyszła do pomieszczenia, w którym byli przetrzymywani Kilian i jego towarzysze, po czym zaczęła bić admirała. Gdy w końcu skończyła postanowiła, że ich celem będzie planeta Florrum, gdzie spotkają się z Jedi.

Najpierw jednak Sing oraz Fett nagrali wiadomość dla Mace'a Windu. Na hologramie zabili komandora Pondsa i zagrozili, że zrobią to samo z Kilianem i jego drugim towarzyszem. Ich przekaz poskutkował, nie minęło dużo czasu, a na Florrum zjawili się Plo Koon i Ahsoka Tano.

Gdy Aurra negocjowała z Jedi, Bossk strzegł jeńców. Gdy jednak kontakt z Sing się urwał, jaszczur zapowiedział, że poczeka jeszcze chwilę, a następnie zabije zakładników. Na szczęście dla Kiliana i jego towarzysza, przybyła Ahsoka, która rozbroiła Bosska i uwolniła więźniów. Tano udaremniła również ucieczkę Sing, przez co wszyscy porywacze zostali aresztowani i przetransportowani na Coruscant.[4]

Ciekawostki

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!