Niech Moc będzie z Wami!Shepherd

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Andalie.jpg
Shepherd
Podstawowe dane
Model: Lekki krążownik typu Pursuit
Rodzaj: Lekki krążownik
Różne
Przynależność: Imperium GalaktyczneShepherd był lekkim krążownikiem typu Pursuit służącym w siłach Imperium Galaktycznego w początkowym okresie galaktycznej wojny domowej.

Historia

W roku 0 ABY należał on do grupy zadaniowej składającej się dodatkowo z ośmiu kanonierek oraz dwóch eskadr myśliwców TIE, kierowanej przez wielkiego admirała Osvalda Teshika, która oficjalnie miała dokonać patrolu na obszarze Gromady Hapes. Prawdziwym celem misji było jednak ukaranie Teshika przez imperatora za niepowstrzymanie Sojuszu Rebeliantów przed porwaniem Coha Veshira.

Gdy tylko grupa opuściła nadprzestrzeń w okolicy Andalii, został zaatakowana przez oczekujące na nich siły Konsorcjum Hapes, składające się z pięciu Smoków Bitewnych oraz ośmiu krążowników typu Nova. Zgodnie z rozkazem Teshika, siły Imperium ruszyły stawić wrogowi czoła, jednak większość z nich została szybko unicestwiona. W pewnym momencie przednie osłony Shepherda padły, zaś jeden ze Smoków wypuścił torpedy, obierając za cel główny reaktor jednostki. W wyniku ostrzału ten eksplodował, unicestwiając krążownik wraz z niemal całą pozostałą załogą. Jedynym ocalałym z bitwy był imperialny dowódca, którego wybuch wyrzucił z mostku przez dziurę w poszyciu.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!