Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Sabotaż na Endurance

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaSabotaż na Endurance miał miejsce w trakcie wojen klonów na orbicie Vanqoru. Odpowiedzialnym za atak był młody Boba Fett, który z pomocą trzech łowców nagród zamierzał zemścić się na Macie Windu za zamordowanie jego ojca.

Historia

Ćwiczenia

"Wojna nie daje wam gwarancji. Nikomu nie obieca bezpieczeństwa, przetrwania czy wygranej."
Sierżant Crasher do kadetów.[2]
Boba Fett i kadeci na Endurance.

W bliżej nieokreślonym momencie wojen klonów gwiezdny niszczyciel Endurance przybył na orbitę planety Vanqor w celach ćwiczeniowych. Na pokład okrętu przybyła grupa klonów kadetów, którzy mieli wziąć udział w treningu u boku mistrzów Mace'a Windu i Anakina Skywalkera. Wśród przyszłych żołnierzy, których opiekunem był sierżant Crasher, był również Boba Fett, podający się za klona o imieniu Lucky.

Kiedy kadeci przybyli na Venatora, zostali powitani przez mistrzów Jedi. Ich udział w treningu został jednak odwołany, gdyż komandor Ponds poinformował generałów, iż nadeszły rozkazy od mistrza Kenobiego. Po przejściu treningu z użyciem dział przeciwlotniczych kadeci mieli udać się na pokład 13. Po drodze Boba odłączył się od oddziału. Dzięki danym przesłanym przez Aurrę Sing zakradł się do kajuty Mace'a Windu i podłożył tam ładunek wybuchowy z czujnikiem ruchu. Następnie powrócił do grupy kadetów.

Kiedy Windu był przed drzwiami swojej kajuty, podszedł do niego klon przysłany przez Anakina Skywalkera. Żołnierz poinformował, że Windu jest pilnie wzywany na mostek. Jedi poprosił, aby klon zaniósł do jego kajuty notes elektroniczny. Kiedy żołnierz uruchomił pułapkę, nastąpiła eksplozja, która go zabiła. Windu jednak wyszedł z zamachu cało, a na okręcie ogłoszono alarm. Kiedy Crasher zapytał jednego z żołnierzy, co się stało, Boba usłyszał, iż Windu przeżył.

Sabotaż

"Główny reaktor. Rozwal go."
— Aurra Sing do Boby Fetta.[2]
Eksplozja głównego reaktora.

Boba ponownie odłączył się od grupy, aby poprosić Aurrę Sing o radę. Zabójczyni nakazała mu zniszczenie głównego reaktora. Fett udał się na miejsce, tam jednak zatrzymał go CT-1477. Rzekomy kadet skłamał, twierdząc, że się zgubił, i przyłączył się do innego żołnierza, aby odprowadził go do reszty grupy. Fett poprosił żołnierza o pokazanie blastera, po czym spróbował ogłuszyć klona. Ten jednak zaczął się bronić. W końcu Fett strzelił w przeciwnika ogłuszającą dawką energii, po czym zniszczył główny reaktor. Po tym czynie powrócił do swojego oddziału, który został skierowany do kapsuł ratunkowych. Podczas ewakuacji Fett specjalnie uszkodził swoją kapsułę, aby ta poleciała w innym kierunku, niż pozostałe. Tymczasem Jedi ewakuowali załogę mostka. Admirał Shoan Kilian odmówił odwrotu. Ponds i kilka klonów zostało z oficerem, aby spowolnić tempo opadania Endurance na powierzchnię Vanqora, a Jedi i pozostała część załogi ewakuowała się na pokładach myśliwców. W pewnym momencie Crasher poinformował ich o zaginięciu kapsuły z kadetami.

Zgodnie z zamysłem Fetta, kapsuła przewożąca jego i trzech kadetów wyleciała poza strefę ewakuacyjną. Kiedy pojazd zatrzymał się z braku paliwa, podleciał do niego Slave I z Aurrą Sing, Bosskiem i Castasem na pokładzie. Łowcy nagród zabrali Fetta i odlecieli. Po chwili kapsułę odnaleźli Jedi. Tymczasem Endurance rozbił się na Vanqorze.

Poszukiwania ocalałych

"Dam znać, gdy poszukiwania admirała Kiliana dobiegną końca."
— Mace Windu do kapitana Silvera.[3]
Anakin Skywalker i Mace Windu na Vanqorze.

Po zabezpieczeniu kapsuł Jedi udali się na Vanqora, aby szukać admirała Kiliana i jego towarzyszy. Kiedy dostali się na mostek, zauważyli klony zastrzelone z blasterów. Po chwili Skywalker zauważył mandaloriański hełm. Kiedy go podniósł, uruchomił bombę-pułapkę. Łowcy nagród, chcąc się upewnić, że tym razem Windu zginął, weszli do wraku Venatora. Kiedy przedzierali się na mostek, R2-D2 wywołał zawał, który odstraszył intruzów. Potem droid udał się na Coruscant, aby sprowadzić pomoc. Jakiś czas później na Vanqora przybył Plo Koon z drużyną Wolfpack i uratował Jedi. Tymczasem łowcy nagród odlecieli z planety, zabierając ze sobą pojmanych admirała Kiliana, komandora Pondsa i klona oficera z Endurance. Zamierzali ich sprzedać Separatystom.

Skutki

Łowcy nagród szybko odkryli, że Windu przeżył. Aby zwabić go w pułapkę, zagrozili, iż jeżeli nie stawi się na wezwanie, zabiją swoich zakładników. W celu udowodnienia swojej stanowczości, Aurra Sing zamordowała Pondsa. Plo Koon i Ahsoka Tano wyruszyli, aby schwytać zabójców i uratować dwóch ocalałych wojskowych Republiki.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!