Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Słownik Ossus:O Słowniku

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Słownik Ossus to bliźniaczy projekt do Biblioteki Ossus mający na celu ujednolicenie tłumaczeń w "oficjalnych" publikacjach ze świata Gwiezdnych wojen, a także dopomóc wszelkim ludziom, którzy tłumaczą teksty związane z Gwiezdnymi wojnami z języka angielskiego.

Na rynku mamy wiele publikacji - poczynając od stron internetowych, poprzez komiksy i książki aż po albumy. Wiele z typowych dla świata Gwiezdnych wojen nazw w tych publikacjach jest tłumaczonych dowolnie i tylko od dobrej woli tłumacza zależy to, czy ujednolici w jakiś sposób te nazwy z innymi. W przypadku książek tak powoli się dzieje, aczkolwiek wiele pojawia się jeszcze błędów.

Najbardziej znane to:

  • Kocham Cię Nerfie Herderze (I love you Nerfherder) (Pakt na Bakurze)
  • X-skrzydłowiec (X-Wing) (wiele publikacji)
  • Tysiącletni Sokół (Millenium Falcon) (wiele publikacji)

O ile dwa ostatnie przytoczone przykłady są poprawne pod względem językowym, to są formą zupełnie nie przyjętą w środowisku Fanów Gwiezdnej Sagi.

To jest właśnie cel istnienia słownika - popularyzacja pewnych przyjętych form tłumaczenia angielskich nazw z Gwiezdnych wojen, aby wszędzie, w jakiejkolwiek grze komputerowej, komiksie, czy książce można było znaleźć te same polskie słowa nazywające angielskie odpowiedniki.

Zobacz też


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!