Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Rostek Horn

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rostek Horn
Data i miejsce narodzin: 78 BBY
Miejsce pochodzenia: Korelia
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Białe
Kolor oczu: Szare
Przynależność:
Rostek Horn był przybranym dziadkiem rycerza Jedi Corrana Horna, a w swoich młodzieńczych latach zasłużonym oficerem KorSeku.

Biografia

Corran Horn przez większość życia uważał, że Rostek to jego biologiczny dziadek. Dopiero, gdy zaczynał swoją ścieżkę Jedi, dowiedział się, że urodzony w 78 BBY Rostek był przyjacielem jego biologicznego dziadka, rycerza Jedi Nejaa Halcyona, który od 32 BBY partnerował Rostkowi w jego służbie jako oficera KorSeku, a także stał się jego bliskim przyjacielem. Rostek był jednym z nielicznych, którzy wiedzieli, że Nejaa ma na Korelii żonę i dziecko, co w Zakonie Jedi było zabronione. Koreliańscy Jedi często jednak kierowali się własnym poczuciem prawości i z dlatego Halcyon nie sądził, że zrobił źle, zakładając rodzinę. Ostatni raz widział on swoją żonę, syna i przyjaciela w 22 BBY, kiedy wyruszał na wojnę klonów. Gdy zginął, wdowa po zmarłym rycerzu poślubiła Rostka, a on sam zaadoptował syna przyjaciela, Valina. By ochronić ich przed nagonką na Jedi w okresie Czystki Jedi, wszyscy przyjęli jego nazwisko.

Rostek przez wiele lat był sympatykiem Rebelii. Doświadczenie zdobyte podczas pracy w KorSeku pomogło mu w ukrywaniu wielu Jedi z dala od Imperium. Po przejściu na emeryturę wspierał w sekrecie bojówki Sojuszu na Korelii. Zajął się też ogrodnictwem. Często przesiadywał w swojej ulubionej kantynie, Wściekłym Ronto, której właściciel był jego dobrym przyjacielem i od czasu do czasu też sympatykiem Rebelii. Kiedy Imperium odkryło w 2 ABY jego powiązania właściciela kantyny z buntownikami, mówiło się, że Rostek pomógł jemu i jego rodzinie zejść ukryciu się.

Rostek wiódł spokojne życie na emeryturze, tak pod rządami Imperium, jak i Koreliańskiego Dyktatu. W 11 ABY odwiedził go jego wnuk, Corran Horn, poszukując prawdy o swoim dziedzictwie Jedi. Po wyzwoleniu Korelii przez Nową Republikę Rostek pozostał poza głównym nurtem wydarzeń, wciąż zajmując się ogrodnictwem. Robił to co najmniej do 25 ABY, przez cały czas utrzymując korespondencję z ithoriańskimi biologami. Jego dalsze losy nie są jednak znane.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!