Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Roger Christian

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Roger Christian.png
Roger Christian
Data urodzenia: 25 lutego 1944
Miejsce urodzenia: Londyn, Wielka Brytania
Narodowość: BrytyjczykRoger Christian (ur. 25 lutego 1944 r.) to brytyjski scenograf, dekorator i reżyser filmów fantastycznych. Z wyznania jest buddystą.

Wybrana filmografia

Swoją karierę rozpoczynał jako asystent scenografa w studiu filmowym Hammer Studios przy filmie I zapadła ciemność z 1970 roku. Współtworzył również scenografię do kultowego obrazu science fiction Obcy – ósmy pasażer Nostromo, za który został nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Tworzył również scenografię do produkcji Żywot Briana zrealizowanym przez grupę Monty Python. W tym samym czasie stawiał swoje pierwsze kroki jako reżyser takich filmów jak Black Angel (1980) czy The Dollar Bottom (1981), za który otrzymał Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski oraz nagrodę brytyjskiej akademii BAFTA. Stworzył również horror Nadawca (1982) oraz biograficzny obraz Nostradamus (1994). Na przełomie wieku wyreżyserował obraz s-f Bitwa o Ziemię, który został zmiażdżony przez krytykę i otrzymał aż 7 nagród Złotych Malin, w tym za reżyserię. W 2009 film został okrzyknięty najgorszym filmem dekady wg. oragnizacji NPR, oraz najgorszym filmem jaki kiedykolwiek zrobiono wg. brytyjskiego dziennika The Guardian.

Christian i Lucas przy produkcji Mrocznego widma.

Gwiezdne wojny

W połowie lat 70., Roger został zaangażowany jako jeden ze scenografów przy pracy nad filmem Star Wars. Za opracowanie dekoracji do obrazu George'a Lucasa otrzymał w 1978 roku swoją pierwszą nagrodę Oscar. Christian nadal kontynuował swoją współpracę z Lucasem przy produkcji Powrotu Jedi, oraz jako drugi reżyser pierwszego epizodu Mroczne widmo.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!