Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Rey

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.  
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Before the Awakening.

Rey.jpg
Rey
Data urodzenia 15 ABY[1]
Rasa Człowiek
Wzrost 170 cm[2]
Kolor włosów Brązowe
Kolor oczu Brązowe
Przynależność

Ruch Oporu[3]

Rey była kobietą z rasy ludzkiej. Żyła samotnie na pustynnej planecie Jakku[4], na której została porzucona przez rodzinę w wieku pięciu lat, nie znając powodu[5][6]. Od tamtej pory utrzymywała się z handlu zebranymi częściami wraków, które przewoziła swoim śmigaczem[7][8][6], który samodzielnie zbudowała ze złomu[9]. Rey miała też szefa, przed którym musiała odpowiadać.[6]

Trzydzieści lat po bitwie o Endor, Rey nadal przebywała na Jakku. Natknęła się na droida BB-8 należącego do Poego Damerona, pilota Ruchu Oporu. Następnego dnia Rey natknęła się na Finna, dawnego żołnierza Najwyższego Porządku, który razem z Poem próbował uciec przed wrogiem. Uchodząc z planety Millennium Falconem, natknęli się na Hana Solo. Mężczyzna obiecał przyjaciołom pomoc w dostarczeniu do bazy rebeliantów.

Razem z Hanem i Chewbaccą wylądowali w zamku Maz Kanaty, gdzie Rey doświadczyła wizji swojej przeszłości. Zrozpaczona dziewczyna podążała do lasu, by pobyć w samotności. Spotkała tam Kylo Rena, który obezwładnił ją za pomocą Mocy. Ogłuszona dziewczyna została przetransportowana na bazę Starkiller.

Po dostarczeniu do bazy wroga, Rey po raz pierwszy użyła Mocy, aby zataić lokalizację Luke'a przed Kylo Renem. Podczas umysłowej obrony, przechwyciła myśli rycerza Ren: bał się, że nigdy nie dorówna swemu dziadkowi, lordowi Vaderowi. Następnie wykorzystała sztuczkę umysłową na szturmowcu, aby wydostać się z celi. Spotykając Finna i Chewbaccę, Rey była świadkiem śmierci Solo z ręki własnego syna, Kylo. Zdeterminowana po śmierci mentora dziewczyna, parę minut później miała okazję zmierzyć się z Renem w pojedynku, który skończył się jej wygraną i poważnym okaleczeniem przeciwnika.

Po wysadzeniu bazy Starkiller, Rey wraz z R2-D2 i Chewbaccą udała się do kryjówki zaginionego Luke'a Skywalkera. Ujrzawszy go, wyjęła jego miecz świetlny zaginiony trzydzieści jeden lat temu na Bespinie, chcąc mu go przekazać.

Biografia

Początki na Jakku

Młoda Rey pozostawiona na Jakku.
Wrócę po ciebie, kochanie. Obiecuję.
— Rodzic Rey.[10]

Rey przyszła na świat około piętnastu lat po bitwie o Yavin. W roku 20 ABY została pozostawiona przez rodziców planecie Jakku, gdzie zamieszkała w starej maszynie AT-AT, zniszczonej podczas bitwy pomiędzy resztkami Imperium, a Nową Republiką. Pracowała dla Unkara Plutta, pozyskując części mechaniczne w zamian za porcje żywieniowe. Mężczyzna bardzo źle traktował swoich podwładnych, przez co dziewczyna często była skazana na głodowe męczarnie. Rey bardzo tęskniła za swoimi rodzicami, wierząc, iż kiedyś wrócą ją uratować, dni rozłąki notowała na metalowej ścianie wraku.

Ucieczka z Jakku

A może pewnego dnia [...] Plutt weźmie kąpiel.
— Rey o Unkarze.[10]

Trzydzieści lat po bitwie o Endor Rey nadal pracowała u Plutta. Pewnego razu swoje poszukiwania rozpoczęła we wraku gwiezdnego niszczyciela. Powróciwszy do pracodawcy, dziewczyna otrzymała w ramach zapłaty tylko ćwierć porcji żywieniowej.

Rey i BB-8 na Jakku.

Spożywając posiłek o zachodzie słońca, dziewczyna natknęła się na astromecha BB-8, którego planował przywłaszczyć Teedo. Zgodnie ze swoją troskliwą naturą, Rey uwolniła robota i odczepiła jego antenkę, aby ją wyprostować. Kiedy usłyszała, że droida przyciągnęła tu tajna misja, nie chciała, aby został u jej boku; ostatecznie zgodziła się, aby BB został z nią do rana.

Następnego dnia dziewczyna jak zwykle udała się na poszukiwanie części. Po drodze prowadziła konwersację z droidem poznanym dzień wcześniej. Podczas rozmowy, Beebee Ate spytał ją, na kogo czeka. Odpowiedziała, że na swoją rodzinę. Udając się na stragan, Rey uroniła łzy, co zwróciło uwagę astromecha Poego. Gdy poszła po wypłatę, w zamian za doniesiony złom Plutt zaoferował tylko ćwierć porcji. Za odstąpienie mu BB-8 jednak obiecał dać jej ich sześćdziesiąt. Będąca zdziwiona hojnością swego pracodawcy, dziewczyna postanowiła podnieść stawkę do stu saszetek. Unkar przyjął warunek. Gdy droid począł wydawać z siebie nieprzyjemne dźwięki, zbieraczka złomu wyłączyła go.[10] Ostatecznie jednak Rey rozmyśliła się. Na oczach pozostałych mieszkańców osady wygarnęła Pluttowi, co o nim myślała[10] i wzięła ze sobą swoją należność, wraz z droidem.

Rey i Finn na pokładzie Falcona.

Na straganie Rey przyjęła podziękowanie od droida za to, iż go nie odsprzedała. Dziewczyna zaś spytała o jego prawowitym właścicielu. Gdy BB-8 zaczął opowiadać jej o Poem, obu zaatakowali pracownicy Plutta. Rey poradziła sobie z napastnikiem, a Finn, obserwując całe zdarzenie, pomógł wydostać się robotowi z siatki.[10] BB-8 jednak nie zareagował pozytywnie na pomoc zauważając, że jego wybawca ubrany jest w kurtkę Poego. Rey rzuciła się w pogoń za mężczyzną i, uderzając weń swoją bronią, powaliła go. Finn wytłumaczył nowo poznanym przyjaciołom, iż pochodzi z Ruchu Oporu, a Dameron zginął podczas awaryjnego lądowania. W rzeczywistości jednak Finn był szturmowcem Najwyższego Porządku, który pomógł zniewolonemu Poemu wyzwolić się z rąk Kylo Rena. Wtem, wioska została zaatakowana przez szturmowców. Finn wbrew woli Rey chwycił ją za rękę. Razem z modelem BB poczęli uciekać w stronę niezidentyfikowanego wahadłowca, ostatecznie jednak odlecieli frachtowcem o nazwie Millennium Falcon.

Podróż Falconem

Rey i Han Solo.

Podczas podróży, Rey udało się naprawić wyciekający z urządzeń statku trujący gaz. Wtem, przyjaciele usłyszeli dźwięk świadczący o przechwyceniu przez obcy okręt wahadłowca. Oboje udali się do kokpitu. Przez szybę ich oczom ukazał się znacznie większy frachtowiec. Finn zaproponował, aby dziewczyna ponownie zniszczyła mechanizm świadcząc, iż hełmy szturmowców Porządku nie są odporne na trujące gazy. Uwaga Finna bardzo zaimponowała Rey: dziewczyna zdziwiła się, że Ruch Oporu aż tak dobrze zna swego wroga. Ich konwersację przerwał niespodziewany dźwięk. Drzwi do Falcona otworzyły się. Były szturmowiec oraz zbieraczka złomu zdziwili się na widok starszego mężczyzny mierzącego w ich stronę oraz Wookiee'ego u jego boku. Rey wyjawiła prawowitemu właścicielowi statku, iż naleźli go w osadzie Niima na Jakku; wyjaśniła też, że statek stał na posesji Unakara Plutta. Dziewczyna i Finn szybko zorientowali się, że statek jest kradziony. Przemytnik rozmawiający z dwójką uciekinierów oznajmił, że Han Solo ukradł im Falcona na dobre.

Walka z rathtarami

Dopiero wtedy obaj przyjaciele zrozumieli, że mają do czynienia z nikim innym jak Han Solo, czyli żywą legendą. Finn próbował uporządkować w swej głowie informacje, kim on był; po chwili namysłu doszedł do wniosku, że to ten znany generał rebelii. Postanowił jednak upewnić się, zadając to pytanie Rey: ona oznajmiła, że Solo był w rzeczywistości przemytnikiem. Obu uciekinierom nie przyszło wtedy do głowy, że tezy ich obu są prawdziwe.[10]

Pierwotnie Han zlecił Chewbacce przygotowanie kapsuł, aby odeskortować Finna i Rey z powrotem na Jakku. Obawiająca się dziewczyna oznajmiła wtedy, że w pamięci BB-8 znajduje się mapa z kryjówką Luke'a Skywalkera. Solo oznajmił, że to prawda, że znał Skywalkera. Niespodziewanie jednak statek został przejęty przez Guavian (pod przywództwem Baly-Tika) oraz członków Kanjiklubu (pod dowództwem Tasu Leecha). Han zorientował się także, że jeden z rathtarów, które przewoził dla króla Prany w celach zysku. Rozkazał Finnowi i Rey ukrycie się w szypie wentylacyjnym, a sam począł konwersować z przybyszami.

Han wziął w zastaw BB-8 ostrzegając, aby uciekinierzy nie próbowali kraść Millennium. Rey jednak postanowiła nie posłuchać Solo.[10] Przyjaciele udali się w głąb szypu i w pewnym momencie znaleźli się tuż pod Balą-Tikiem. Finn spostrzegł, iż mają oni miotacze. Rey stwierdziła, że może wykonać zwarcie i zamknąć grodzie oddzielające Hana od jego dłużników, jednak przez pomyłkę otworzyła wszelkie pomieszczenia na statku,[10] wypuszczając tym samym dwa pozostałe rathtary.

Atak rathtara.

Kiedy transportowane przez kapitana Solo zwierzęta skutecznie rozproszyły Bandę Śmierci i członków Kunjiklubu, Finn i Rey postanowili opuścić szyb. Chłopak wyszedł pierwszy, następnie podając rękę zbieraczce złomu.[10] Idąc korytarzem, jeden z rathtarów owinął swoją mackę wokół byłego szturmowca, porywając go. Zrozpaczona Rey udała się za nim w pogoń, jednak, zdając sobie sprawę z braku sensu wykonywanego czynu, postanowiła zadziałać w inny sposób. W okamgnieniu zjawiła się w sali monitoringu, gdzie jej oczom ukazały się ekrany przestawiające obraz z całego okrętu. Rey postanowiła opuścić jeden z włazów w momencie, w którym zjawiła się w tam macka rathtara, dzięki czemu Finn został uwolniony.

Podróż do Maz Kanaty

Rey: Krążą na ten temat różne legendy.
Han: Wszystko prawda, każde słowo. Ciemna strona, rycerze Jedi istnieją.
— Rozmowa Hana i Rey.[11]

Podczas ucieczki na Falcona ranny został Chewbacca. Po powrocie na okręt, Rey — wbrew woli Solo — Rey zajęła miejsce drugiego pilota. Niespodziewanie do kokpitu od zewnętrznej strony przylgnął rathtar, jednak Han — jeszcze z hangaru — wykonał skok w nadświetną.

Podczas podróży, dziewczyna pomagała Hanowi w naprawie statku, którego system został skalibrowany przez Unkara. Podczas gdy Solo męczył się z nowym mechanizmem, Rey udało się obejść kompresor. Han spróbował uśmiechnąć się.[10]

Po naprawie, wszyscy załoganci znaleźli się w świetlicy,[10] gdzie Han opowiedział zbieraczce złomu i byłemu szturmowcy o tym, jak jeden z wychowanków Skywalkera zniszczył nowy zakon, a Luke — obwiniając się — udał się na poszukiwania pierwszej świątyni.

Na Takodanie

Po niedługim czasie załoganci Falcona znaleźli się Takodanie. Po wylądowaniu i opuszczeniu Falcona, Han rozkazał Chewie'emu przeprowadzić wstępny przegląd statku, a sam rozpoczął konwersację z Rey. Podczas rozmowy podarował dziewczynie pistolet blasterowy. Choć uważała, że umie go obsłużyć — nie było to takie łatwe, jakie się zdawało. Następnie Solo zaproponował zbieraczce złomu pracę. Ta jednak żartobliwie stwierdziła, że jego poprzednia załoga nie wyszła dobrze na współpracy z nim, odwołując się do wspomnianych przez kapitana pracownikach pomagających przy eksporcie rathtarów.[10] Rey odmówiła współpracy mówiąc, że musi wracać na Jakku.

Przed zamkiem Maz.

Przed wejściem do zamku Kanaty Han ostrzegł Finna i jego towarzyszkę, aby na nic nie spoglądali. Podczas konwersacji z Maz Solo poprosił ją, aby dostarczyła droida do bazy rewolucjonistów. Pirat odmówiła jednak sądząc, że Han powinien sam to zrobić; kapitan w ramach odpowiedzi stwierdził, że Leia nawet nie chce go widzieć. Kanata opowiedziała o różnych wcieleniach ciemnej strony: o Sithach, o Imperium, i o Najwyższym Porządku, na co Finn odrzekł, że lepiej odpuścić sobie walkę. Maz poleciła mu dwóch pilotów rasy pozaludzkiej, którzy mieli odeskortować go na Zewnętrzne Terytoria. Rey postanowiła udać się za nim. Próbowała przekonać Finna, aby zmienił zdanie, ten jednak wyznał zbieraczce złomu, iż w rzeczywistości nie jest rebeliantem, a dawnym szturmowcem. Dziewczyna obserwowała odchodzącego, dopóki nie zniknął za drzwiami.

Niespodziewanie Rey została zaskoczona przez Plutta, który z pomocą systemów zamontowanych na Millennium odnalazł ukradziony mu statek. Dziewczyna została objęta przez Unkara, jednak — próbując się uratować — wymierzyła w jego kierunku. Kiedy pociągnęła za spust, okazało się, że zapomniała odbezpieczyć blastera. Była zbieraczka złomu obawiała się o swój los w miejscu, gdzie każdy dbał o siebie, jednak w porę została ocalona przez Chewbaccę, który akurat wszedł do środka. Zauważywszy ranę swojego przeciwnika, Plutt uderzył w opatrunek. Następnie Wookiee wyrwał pracodawcy z Jakku rękę i rzucił ją w kierunku gości kantyny.[10]

Chewbacca i Rey dołączyli do rozmawiających Hana i Maz. Podczas przysłuchiwania się rozmowie, dziewczyna poczuła, że musi udać się w kierunku piwnicy, skąd usłyszała znajomy głos. Schodząc schodami w dół, znalazła się w komnacie ciemniejszej niż korytarz. Otworzywszy jedną z tamtejszych skrzyni, znalazła miecz świetlny, który wzięła do ręki. Wtedy dziewczyna doznała wizji, podczas której usłyszała oddech Vadera. Ujrzała także Miasto w Chmurach, płonącą świątynię oraz jednego z rycerzy Ren, mordującego Jedi. Jej oczom ukazał się także Luke Skywalker klęczący obok R2-D2 oraz Jakku. Rey usłyszała głos swojego rodzica, który usłyszała przed laty.[10]

Do zrozpaczonej dziewczyny przybyła Kanata. Kobieta opowiedziała Rey o Mocy, zaznaczając jednak, że nie jest Jedi. Maz przekonała ją także, że jej rodzice nigdy do niej nie wrócą, na co zbieraczka złomu uroniła łzy. Pirat oznajmiła jej, że dzięki niej powrócić może ktoś inny — Luke. Kanata podarowała Rey znaleziony przez nią miecz, jednak ta odmówiła i pędem udała się do pobliskiego lasu.

Porwanie

Uciekając przed swoją przeszłością, Rey zauważyła, że podąża za nią droid. Dziewczyna rozkazała mu wrócić do zamku i dokończyć misję. Nagle dziewczyna zauważyła na niebie nadciągające statki Najwyższego Porządku, a zaraz po nich usłyszała strzały dochodzące z posiadłości Maz. Zbieraczka złomu pożegnała się z BB-8, a następnie — uprzednio odbezpieczając broń — wymierzyła w ich kierunku.

Kylo przegląda umysł Rey.

Po niedługim czasie, Rey napotkała Kylo Rena z zapalonym mieczem świetlnym. Przerażona wystrzeliła w jego kierunku, jednak, dzięki umiejętnością swego przeciwnika, została sparaliżowana. Ren zarzucił dziewczynie, że — choć ma Porządek za barbarzyńców — pierwsza wymierzyła w jego kierunku, a on działał w obronie własnej.[10] Następnie Kylo wyciągnął rękę i począł przeglądać umysł Rey. Gdy przekonał się, że zbieraczka złomu widziała mapę z kryjówką Luke'a, ogłuszył ją, a następnie rozkazał jednemu ze szturmowców wycofanie sił z powodu ataku Ruchu Oporu.

Rey obudziła się w celi w bazie Starkiller. Bała się, że Kylo znowu zajrzy jej do jej umysłu.[10] Kiedy Ren zjawił się w pomieszczeniu, spełniły się jej obawy. Użytkownik ciemnej strony wyczuł, że jest samotna, a wieczorem wyobraża sobie wyspę. Oznajmił też, że dziewczyna ma nadzieję, że Han Solo zastąpi jej ojca. Rey nie zdając sobie sprawy ze swojej niezwykłości, również zajrzała do umysłu Kylo i powiedziała mu o jego lęku, że nigdy nie dorówna swą potęgą Darthowi Vaderowi.

Po chwili Rey znowu zjawiła się w celi sama. Stwierdziła, że to, co zrobiła, musi być czymś ważnym dla Rena. Postanowiła znowu spróbować szczęścia. Powiedziała strzegącemu ją szturmowcowi, aby ten ją rozkuł. Kiedy żołnierz odmówił, Rey zrobiła to po raz drugi, tym razem z należytym skutkiem. Rozkazała też mu, aby zostawił dla niej swój blaster. Dziewczyna zawahała się, nie wiedząc czy strażnik rzeczywiście jej posłucha, czy to zwykły żart, jednak ostatecznie opuściła celę.[10]

Ucieczka

Rey korytarzami uciekła do jednego z hangarów bazy Starkiller. Ponieważ w jej kierunku zbliżał się oddział szturmowców, musiała ukryć się schodząc na ścianę ogromnej przepaści. Tam opuściła znalezioną dźwignię, co otworzyło wejście do zakamuflowanego korytarza. Dziewczyna od razu tam weszła. Poruszając się korytarzami superbroni natknęła się na Finna, Hana i Chewie'ego. Rey była wdzięczna byłemu szturmowcowi, że przybył jej na ratunek. Na pytanie o sposób ucieczki odpowiedziała, iż nie potrafił tego wyjaśnić. Widząc zmagania X-wingów Ruchu Oporu z myśliwcami TIE Najwyższego Porządku postanowili pomóc sprzymierzeńcom poprzez zdetonowanie ładunków w oscylatorze bazy Starkiller. Rey przeprowadziła sabotaż elektroniki, dzięki czemu otworzyła Hanowi i Chewbacce drogę do celu. Następnie wraz z Finnem udała się na górę oscylatora szybko rzucając okiem jak superbroń wysysała energię gwiazdy. Z balkonu obserwowała jak Solo próbował namówić Rena do porzucenia ciemnej strony i była świadkiem jak Kylo zabił swojego ojca. Widząc śmierć Hana, dziewczyna rozpłakała się, a następnie zaczęła strzelać do szturmowców. Spoglądając na rycerza Ren, ona i Finn rozpoczęli ucieczkę do Millennium Falcona.[3]

Pojedynek z Kylo Renem

Jesteś potworem!
— Rey do Kylo Rena.

Daleko jednak nie zaszli, gdyż Kylo ich dogonił i zagrodził im drogę. Rey nazwała go potworem i próbowała zastrzelić, ale rycerz Ren pchnął ją na drzewo i dziewczyna straciła przytomność. Finn stanął w jej obronie, lecz został poważnie raniony po krótkiej walce przez użytkownika ciemnej strony. Do tego czasu Rey zdążyła odzyskać przytomność i zdołała odebrać Renowi miecz świetlny należący niegdyś do Anakina Skywalkera przyciągając do siebie broń i sama zaczęła się pojedynkować z Kylo. Jako początkująca użytkowniczka Mocy radziła sobie dużo lepiej od Finna, jednak to przeciwnik miał przewagę pomimo poważnej rany. W końcu rycerz Ren zagonił ją nad przepaść. Powiedział jej, iż mógłby nauczyć ją ścieżek Mocy. Wtedy Rey zamknęła oczy i całkowicie oddała się Mocy pozwalając się jej prowadzić. To przechyliło szalę zwycięstwa na stronę dziewczyny. Gdy doszło do zwarcia, Rey wytrąciła z rąk Kylo jego miecz świetlny, a następnie swoją bronią uderzyła przeciwnika w twarz. Pokonany Ren był zdany na jej łaskę. Nagle zostali rozdzieleni przepaścią, gdyż Ruchu Oporu zdołał zniszczyć oscylator i baza Starkiller zaczęła się rozpadać. Rey wróciła do rannego i nieprzytomnego Finna. Rozpaczała nad jego losem, gdy nagle nadleciał pilotowany przez Chewbaccę Millennium Falcon. Zabrali przyjaciela na pokład frachtowca i odlecieli z rozpadającej się bazy Starkiller, a za nimi podążyli ocalali piloci Ruchu Oporu. Wszyscy wrócili na D'Qar.[3]

Odnalezienie Luke'a Skywalkera

Po przylocie do bazy Ruchu Oporu Rey została przytulona przez Leię Organę. Potem była świadkiem przebudzenia R2-D2 i widziała jak on oraz BB-8 skompletowali mapę prowadzącą do Luke'a Skywalkera. Przygotowując się do odlotu Rey podziękowała będącemu w śpiączce Finnowi za wszystko i udała się do Millennium Falcona. Przed odlotem generał Organa pożegnała ją jeszcze prastarym powiedzeniem Jedi, a następnie wraz z Chewbaccą i R2-D2 wyruszyła na Ahch-To, by odnaleźć ostatniego mistrza Jedi. Po wylądowaniu zaczęła samotnie wspinać się po schodach świątyni. Po dotarciu na szczyt spotkała Skywalkera, który odsłonił przed nią swoje oblicze. Wtedy Rey wyciągnęła z torby jego dawny miecz świetlny i wyciągnęła w kierunku Luke'a rękę trzymając w dłoni broń.[3]

Osobowość

Rey była osobą troskliwej natury nieumiejącą patrzeć na czyjeś cierpienie. Wykazała to, kiedy impulsywnie ruszyła w kierunku Teedo, złodzieja robotów, aby uwolnić BB-8. Bez dłuższych zastanowień pozwoliła droidowi zostać u niej na nocleg, a kiedy dostała propozycję odstąpienia modelu w zamian za wyższą stawkę żywieniową, zdecydowała go zachować i bronić własnymi rękami.

Rey była osobą wytrwałą. Potrafiła dwanaście lat czekać na powrót rodziców na Jakku. Nie zapomniała o swoim postanowieniu nawet, gdy Han Solo rozważał opcję zatrudnienia jej na Falconie jako, jak to określił – zastępcę drugiego pilota. Dziewczyna początkowo odmawiała również pomocy buntownikom, upierając się, iż musi powrócić na rodzinną planetę. Dopiero Maz Kanata przekonała ją, że w głębi ducha sama wie, że przyjazd jej rodziców jest tylko złudnym marzeniem. Jednak po śmierci Hana Rey zasiadła na fotelu pierwszego pilota Sokoła i porzuciła plany powrotu.

Umiejętności

Rey w walce.

Rey była osobą niezwykle utalentowaną w lotnictwie. Dzięki pracy na rzecz Unkara przy Falconie, dziewczyna zdobyła doświadczenie w pilotowaniu go. Umiejętności te znacząco pomogły jej i Finnowi wydostać się z Jakku podczas pościgu ze strony Nowego Porządku. Choć działko laserowe zostało tak uszkodzone, iż kierowanie nim było praktycznie niemożliwe, Rey, w odpowiedni sposób ustawiając frachtowiec w powietrzu umożliwiła szturmowcowi zestrzelenie statku wroga.

Dziewczyna w dobrym stopniu opanowała szermierkę. Kiedy mieszkała na Jakku z łatwością posługiwała się swoją włócznią. Użyła jej podczas obrony BB-8 przed pracownikami Plutta. Jednak dopiero podczas pojedynku na Starkillerze Rey pokazała swoje prawdziwe umiejętności, pokonując Kylo Rena, Wielkiego Mistrza Zakonu Ren.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Rey na plakacie reklamującym Przebudzenie Mocy.

Postać Rey zadebiutowała w teaserze Przebudzenia Mocy, siódmego epizodu Gwiezdnych wojen, który pojawił się 28 listopada 2014 roku. Odgrywana przez Daisy Ridley postać została wówczas ukazana podczas lotu śmigaczem przez pustynię.[12] Jej imię zostało ujawnione 11 grudnia tego samego roku na łamach portalu Entertainment Weekly, gdzie opublikowano osiem kart ze scenami z teasera, stylizowanych na karty kolekcjonerskie firmy Topps z lat siedemdziesiątych.[13] Reżyser J.J. Abrams wyjaśnił później, że ujawnienie jedynie imienia bohaterki było celowym zabiegiem.[14] 16 kwietnia 2015 roku, na poświęconym filmowi panelu zorganizowanego w ramach Celebration Anaheim pojawiła się informacja, że Rey zajmuje się zbieraniem części.[15] Jej postać pojawiła się ponownie na opublikowanym tego samego dnia drugim zwiastunie, gdzie ukazano ją w towarzystwie Finna i BB-8[16], natomiast w zaprezentowanym w październiku pełnym zwiastunie po raz pierwszy przedstawiono wypowiedzi postaci[17] Rey pojawiła się także w licznych spotach reklamowych publikowanych w późniejszym okresie. W listopadzie na stronie Entertainment Weekly ukazał się artykuł, w którym ujawniono, że Rey została w wieku pięciu lat porzucona na Jakku przez rodzinę.[6]

W polskiej wersji Przebudzenia Mocy głos Rey podkłada Weronika Humaj.

Ciekawostki

 • W chwili pokazania na ekranie wizji Rey, da się usłyszeć głos Obi-Wana Kenobiego oraz Yody. Do roli pierwszego z nich chciano zatrudnić Ewana McGregora (odgrywającego rolę młodego Obi-Wana w prequelach) oraz Jamesa Taylora (podkładającego głos Obi-Wanowi w serialach telewizyjnych); ostatecznie jednak do odtworzenia głosu postaci posłużył głos Aleca Guinnessa oraz Ewana McGregora. W przypadku tego pierwszego na potrzebę Przebudzenia Mocy zmontowano jeden wyraz pochodzący z linii dialogowej z Nowej nadzieiRey, w przypadku drugiego – nagrano kolejne słowa zdania – these are your first steps. Co ciekawe, kwestia ta nie pojawia się w powieści adaptacyjnej.

Przypisy

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Rey.
 1. Przebudzenie Mocy: Słownik ilustrowany
 2. StarWars.com Rey w Databanku
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Przebudzenie Mocy
 4. Potwierdzenie nazwy Jakku na profilu Star Wars na twitter.com
 5. 'Star Wars: The Force Awakens': An Exclusive EW Gallery of New Photos na stronie Entertainment Weekly
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 How Daisy Ridley & John Boyega are changing Star Wars – and our world na stronie Entertainment Weekly
 7. StarWars.com Rey's Speeder w Databanku
 8. Star Wars: The Force Awakens: As Rey emerges, so does newcomer Daisy Ridley na stronie Entertainment Weekly
 9. ‘Star Wars’ Launch Bay: Over 100 Images from the Disneyland Exhibit Reveal Rey’s Blaster, More na stronie Collider
 10. 10,00 10,01 10,02 10,03 10,04 10,05 10,06 10,07 10,08 10,09 10,10 10,11 10,12 10,13 10,14 10,15 10,16 Przebudzenie Mocy (adaptacja powieściowa)
 11. There are stories about what happened. — It's true. All of it. The dark side, a Jedi. They're real.
 12. YouTube.png Star Wars: The Force Awakens Official Teaser na YouTube (Link zapasowy z dnia 29.11.2014 na web.archive.org)
 13. 'Star Wars: The Force Awakens' character names revealed (in coolest way possible) -- exclusive na stronie Entertainment Weekly
 14. Star Wars: The Force Awakens: J.J. Abrams explains what’s in a name na stronie Entertainment Weekly
 15. StarWars.com SWCA: Star Wars: The Force Awakens Panel Liveblog na StarWars.com (Link zapasowy z dnia 16.04.2015 na web.archive.org)
 16. YouTube.png Star Wars: The Force Awakens Official Teaser #2 na YouTube
 17. YouTube.png Star Wars: The Force Awakens Trailer (Official) na YouTube

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!