Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Razor (korweta)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy korwety. Zobacz też: inne znaczenia słowa Razor.
Razor.png
Razor
Podstawowe dane
Producent: Corellian Engineering Corporation
Model: Korweta CR90
Rodzaj: Okręt kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Silniki: 11 silników jonowych
Uzbrojenie: Działa laserowe
Różne
Rola: Okręt bojowy
Przynależność: Sojusz dla Przywrócenia RepublikiRazor był korwetą CR90, która należała do Sojuszu Rebeliantów podczas galaktycznej wojny domowej. Została zniszczona w 3 ABY.

Historia

Razor ucieka z Kothlis.

Korweta Razor była jednym ze statków należących do grupy zadaniowej krążownika Liberty. W 3 ABY poleciała do układu Kothlis. Mniej więcej w tym czasie, grupie pilotów Sojuszu, w skład której weszli m. in. Luke Skywalker, Ace Azzameen i Dash Rendar, udało się przechwycić bardzo ważny imperialny komputer (później okazało się, że zawiera on plany II Gwiazdy Śmierci). Urządzenie zostało przetransportowane do stacji Kothlis II, gdyż tam znajdował się najlepszy zespół techników i kryptologów Sojuszu.

Nie minęło dużo czasu, gdy na Kothlis przyleciał sam Darth Vader na czele grupy dwóch niszczycieli, Executora i Avengera, aby odzyskać komputer. Rebelianci rozpoczęli ewakuację. Razor czekał na urządzenie będąc zaparkowanym na stacji Kothlis II. Komputer w końcu został przywieziony przez Borska Fey'lyę z kryjówki Kotha Melana, gdzie był wcześniej rozpracowywany. Następnie przeładowano go na pokład korwety i Razor uciekł z układu Kothlis.

Zniszczenie korwety.

Korweta miała przewieść urządzenie do admirała Ackbara, na pokład krążownika Independence. Nigdy jednak tam nie dotarła. Grupa kanonierek typu Alpha zdołała ją znaleźć, dogonić i unieruchomić. Rebelianci wysłali na pomoc grupę X-wingów. Myśliwce związały walką kanonierki, a załoga korwety próbowała w tym czasie naprawić napęd. Gdy już prawie skończono, tuż za korwetą wyszedł z nadświetlnej niszczyciel Avenger. Po chwili dokonano abordażu i Razor wpadł w ręce Imperium. Kapitan okrętu zdołał jednak uciec z komputerem na pokładzie kapsuły ratunkowej. Rebelianci zaś zestrzelili pojmanego Razora.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!