Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Rattatakanie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kenobi szablon.png
Młody Jedi, Darth Vader... zdradził i zabił twego ojca.

Ten artykuł wymaga aktualizacji.


To hasło wymaga uzupełnienia o informacje z niedawno opublikowanych źródeł lub wiadomości. W związku może być ono niekompletne oraz zawierać treści, które w świetle nowych informacji są uznawane za błędne.

Ten artykuł dotyczy rasy Rattatakan. Zobacz też: Rakatanie - inna rasa rozumna o podobnej nazwie.

Rattatakanie to humanoidalna rasa, wywodząca się z planety Rattatak. W kwestii wyglądu wyróżniała ich jasna skóra oraz brak włosów.

Historia

Rattatakańska łowczyni nagród z czasów zimnej wojny.

Planeta Rattatak była tak odizolowana od reszty galaktyki, że jej mieszkańcy - Rattatakanie - ewoluowali samodzielnie, bez jakiegokolwiek wpływu czy przewodnictwa innych cywilizacji. Stworzyli prymitywny lud, którego członkowie szybko zaczęli walczyć między sobą. Chodziło o przetrwanie - surowce i bogactwa naturalne były rozproszone po planecie i toczyły się o nie ciężkie walki; Rattatakanie nigdy nie przywiązywali specjalnej uwagi do takich zjawisk jak handel czy barter.

Technologia była cały czas rozwijana, ale uprzedzenia i przyzwyczajenia pozostały. Rattatakanie z biegiem czasu wymyślali coraz to brutalniejsze sposoby na zabijanie. Działania wojenne stały się normą. Mieszkańcy planety walczyli ze sobą przez tyle pokoleń, aż w końcu większość miast stała się ruinami, a ogromna część populacji - ofiarami masowych ludobójstw. Niezliczone wojny przeciągały się w nieskończoność, jako że Rattatakanie nigdy nie wynaleźli broni masowego rażenia. Brutalni lordowie wojenni rządzili planetą, siejąc powszechny strach i walcząc ze sobą o wpływy.

Nieustanna wojaczka była dla Rattatakan najważniejsza. Z tego powodu nigdy specjalnie nie mieli warunków i czasu na opanowanie podróży kosmicznych, przekonani zresztą, że egzystują w galaktyce sami.

Zmieniło się to wraz z łowcami niewolników, pochodzącymi z Zewnętrznych Rubieży, którzy odkryli świat pogrążony w wojnie. Rattatakanie nadawali się jednak do zniewolenia tylko połowicznie - ich upartość i agresywność nie dawała łowcom szans na wytrenowanie lub utrzymanie ich. W końcu znaleźli z nich pożytek: różni wojenni lordowie szukali do swoich wojsk egzotycznych wojowników, gotowi za nich sporo zapłacić. Rattatak stała się więc nieco uczęszczana przez przybyszów z zewnątrz.

Asajj Ventress - rattatakańska mroczna Jedi.

Wkrótce bogaci mieszkańcy nie objętych wojnami prowincji znaleźli sposób na pomnożenie swoich majątków, za które mogli kupić więcej broni oraz żołnierzy - walki gladiatorów stały się powszechną rozrywką wysoko urodzonych Rattatakan. Rzadko zdarzało się, by wojownik próbujący swych sił na arenie wychodził zwycięsko z walki z coraz silniejszymi przeciwnikami. Najemnicy i żołnierze przybywali tu, by wykazać się w walce. Kredyty zaczęły spływać same: zarówno dzięki zakładom, jak i samym widowiskom. Wkrótce zaczęło powstawać coraz więcej takich ośrodków. Największy z nich zwał się Kotłem (ang. Cauldron) - przybywało tam wielu lordów wojennych i generałów, by z grona utalentowanych wojowników wyłowić najlepszych, którzy przydadzą im się w ich kampaniach wojennych.

Gdy na planecie wylądował mistrz Jedi, Ky Narec, znalazł silną Mocą sierotę - Asajj Ventress, która wkrótce została jego padawanką. Niedługo potem mistrz i jego uczennica stali się bohaterami - walczyli i pokonywali lordów wojennych, powstrzymując na pewien czas rozlew krwi i doprowadzając do względnego spokoju na Rattataku. Osika Kirske konspirował jednak z pozostałymi przy życiu wodzami rattatakańskimi, którzy zabili Nareca. Ponieważ jej mistrz zginął, Asajj nie była w stanie dokończyć treningu i stać się pełnoprawną Jedi. Wściekłość Ventress po śmierci mistrza zwróciła się przeciw Republice i Jedi, którzy nie pomogli Ky Narecowi i ignorowali problemy planety.

Niedługo po rozpoczęciu wojen klonów, na Rattatak przybył hrabia Dooku w poszukiwaniu odpowiedniego wojownika dla sił Konfederacji Niezależnych Systemów. Znalazł go w osobie Asajj Ventress. Rattatakanka dostała swoją życiową szansę, wygrywając z innymi gladiatorami i odlatując z lordem Sithów, by wziąć udział w krwawej galaktycznej wojnie.

Znani Rattatakanie

Ciekawostki

  • Istnieją spekulacje że Aurra Sing jest po części Rattatakanką, jednak dotychczas nie zostały potwierdzone w żadnym oficjalnym źródle.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Rattatakan.
Ossus mini 2.png
Zobacz przedstawicieli
Rattatakan.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!