Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Przełamując lody

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przelamujac lody.jpg
Przełamując lody
A Valentine Story
Scenariusz: Judd Winick
Ilustracje: Paul Chadwick
Kolory: Ken Steacy
Litery: Jason Hvam
Ilustracja na okładce: Paul Chadwick
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
12 lutego 2003
Wydanie polskie: Egmont Polska
20 lutego 2014
Przekład: Maciej Drewnowski
Typ publikacji: Pojedynczy komiks
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 3 ABY


Przełamując lody to 32-stronicowy komiks, który w USA ukazał się dzięki nakładowi wydawnictwa Dark Horse Comics w dniu 12 lutego 2003 roku. Dodatkowo został opublikowany w wydaniu kolekcjonerskim Empire: The Heart of the Rebellion pod tytułem Breaking the Ice, a także w zbiorze Omnibus: At War with the Empire 2. W Polsce swoją premierę miał 20 lutego 2014 roku nakładem wydawnictwa Egmont Polska w pięćdziesiątym piątym numerze Star Wars Komiks.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
She's a Princess with a fiery spirit and a hot temper to match. He's a scoundrel with a mercenary's sensibility and the heart of a hero. Together they help topple an Empire and restore order to the galaxy…And if they stop fighting long enough, they just might realize that they're in love! Set during the days leading up to The Empire Strikes Back, Han Solo and Princess Leia find themselves trapped together on a downed starship, lost in the frozen wastelands of Hoth as a storm rages around them. And while the snow flies outside the ship, the sparks fly inside. No matter how hard they fight it, there's more going on between them than just friendship![1](Dark Horse Comics, 2003)

Streszczenie

Na pokładzie fregaty eskortowej Nebulon-B trwa kłótnia pomiędzy Leią Organą a Hanem Solo. Księżniczka jest zbulwersowana zachowaniem przemytnika. Twierdzi, że nigdy nie spotkała bardziej nadętego i zarozumiałego mężczyzny jak on. Han odpowiada jej, że powinna więcej czasu spędzać wśród ludzi, a przekona się, że takich osób jest bardzo dużo. Dodaje też, że w prawdziwym świecie nie wszystko jest piękne i delikatne, dlatego można się pobrudzić.

Han Solo i Leia Organa w czasie lotu na Hoth.

Jego słowa powodują, że Organa zbliża się do niego, po czym wymierza mu silny cios w brzuch. W tym czasie do dwójki awanturników podchodzi Luke Skywalker w towarzystwie R2-D2. Chłopak pyta się Solo czy wszystko z nim dobrze, po czym prosi by ten streścił mu kłótnię z Leią. Przemytnik rozpoczyna mówiąc, że ich rozmowa zaczęła się od meldunku iż ostatni transport statków na Hoth odpędzie się dzień wcześniej niż planowano. Luke nie widzi w tym powodu do sprzeczki, więc pyta swojego rozmówcę jaki był prawdziwy powód. Solo wyjawia mu więc, iż prawdziwy początek kłótni był gdy powiedział, że razem z Chewbaccą planują opuścić rebeliantów z chwilą naprawy Millennium Falcona. Księżniczka odpowiedziała mu iż chce wywinąć się od swoich obowiązków co bardzo zbulwersowało przemytnika. Mężczyzna powiedział jej, że nigdy przed niczym, z wyjątkiem łowców nagród, nie uciekał i nie musi nikomu niczego udowadniać, w przeciwieństwie do niej. Leia uznała to za cios poniżej pasa, dlatego w zamian obraziła Falcona, na co Han zaczął komentować jej urodę. Opowieść mężczyzny zostaje przerwana śmiechem Chewbacci i komentarzem Skywalkera, który stwierdza, że Solo powinien trzymać się od Organy z daleka. Jego opinia zostaje przyjęta z aprobatą kapitana Millennium Falcona.

Leia krzyczy na Hana za wyjście na powierzchnię Hoth.

Jakiś czas później, Han i Chewbacca rozmawiają z jednym z rebeliantów o odlocie na Hoth. Mężczyzna twierdzi, że z powodu awarii Falcona powinni wykorzystać dwa myśliwce typu M. Solo odpowiada mu, że wystarczy jeden egzemplarz, którym poleci wspólnie z Wookiee'em. Do rozmowy nieoczekiwanie wtrąca się księżniczka Leia i oznajmia, że również chce wziąć udział w podróży. Przemytnik nie jest z tego zadowolony, ale kobieta zbywa go mówiąc, że to nie on o tym decyduje, po czym dodaje, że wylot nastąpi z hangaru osiemdziesiątego pierwszego za dziesięć minut.

Gdy myśliwce opuszczają fregatę, Chewbacca zaczyna narzekać iż przypadł mu samotny lot, podczas gdy Han leci z Leią. Solo informuje go, że jego narzekania są zbędne, po czym rozpoczyna rozmowę z Organą. Pyta jej czy nie może doczekać się zniewalającej pogody Hoth czy szukała pretekstu, by kolejny raz się z nim zobaczyć. Jego wypowiedź księżniczka komentuje stwierdzeniem, iż dziwi się, że przy tak wielkim ego Solo nie wytwarza przyciągania grawitacyjnego. Mężczyzna odbiera to za komplement, dlatego kontynuuję swoją serię pytań. W końcu jego rozmówczyni daje mu do zrozumienia iż bez względu na jej status społeczny nigdy by się nim nie zainteresowała w kwestii uczuciowej.

Z chwilą wejścia w atmosferę Hoth myśliwce napotykają potężną burzę śnieżną. Han informuje Chewiego, że jeśli chcą dolecieć do bazy Echo muszą lecieć nisko nad powierzchnią planety. W pewnej chwili maszyna Wookiee'ego zaczyna zbaczać z kursu i ginie w zamieci. Widząc to przemytnik zaczyna wzywać przyjaciela przez komlink, mówiąc by wyrównał lot i w razie wypadku włączył sygnał namierzający, lecz ten mu nie odpowiada. Nieoczekiwanie wybucha jeden z silników w myśliwcu rebeliantów przez co muszą awaryjnie lądować. Gdy tylko maszyna osiada na powierzchni, Han ubiera się, po czym wychodzi na poszukiwania Chewbacci. Leia protestuje, lecz nie udaje się jej powstrzymać towarzysza. Na zewnątrz, Solo brnie przez zaspy śniegu nawołując Wookiee'ego. Jego podróż nie trwa długo, gdy przytłoczony mrozem i zamiecią upada w śnieg. Z pomocą przychodzi mu Leia, która ściąga go z powrotem na pokład uszkodzonego statku kosmicznego.

Między Leią, a Hanem niemal dochodzi do pierwszego pocałunku.

Tam zwraca mu uwagę mówiąc, że jego posunięcie było idiotyzmem, które w żaden sposób nie mogło pomóc ich towarzyszowi. Słysząc to przemytnik wpada we wściekłość, po czym zaczyna obwiniać kobietę za katastrofę mówiąc, że gdyby leciał sam z Chewie'em nie doszłoby do niej. Mimo chwili słabości mówi Organie, że powinni zbliżyć się do siebie ciałami w celu utrzymania poziomu ciepła. Księżniczka słucha rady i razem z nim okrywa się kocem, a po chwili zasypia. Gdy się budzi, zastaje Hana przy aparaturze, wywołującego Chewbaccę. Pyta go czy zmrużył oko, a gdy ten zaprzecza, prosi by opowiedział jej o szczegółach przyjaźni z Wookiee'em. Mężczyzna mówi iż przeżyli wspólnie wiele szalonych przygód, a w nie jednej z nich Chewie ocalił ich przed śmiercią. Rozmowa toczy się dalej i zmienia treść na temat osoby Hana. Leia zauważa bliznę na jego podbródku i pyta o jej pochodzenie. W odpowiedzi słyszy iż powstała w bójce na noże. Solo podkreśla, że to jego przeciwnik wyszedł z tej potyczki w gorszym stanie, na co jego rozmówczyni reaguje rozbawieniem z kreowania siebie jako twardziela. Nieoczekiwanie rozbitkowie zbliżają się do siebie i niemal dochodzi do pocałunku, gdy na pokład myśliwca wkracza Chewbacca w towarzystwie dwóch rebeliantów.

Po krótkim przywitaniu i zdaniu relacji z przygód, wszyscy udają się do bazy Echo. Tam Solo i Wookiee zajmują się naprawą Falcona, gdy do korelianina podchodzi Organa z pytaniem o jego plany opuszczenia buntu. Mężczyzna odpowiada iż pomoże towarzyszom w kilku wyprawach, po czym zgodnie z wcześniejszymi słowami opuści ich szeregi. Słysząc to księżniczka dziękuje mu za jego pomoc, po czym odchodzi.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Przełamując lody.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2003, 12 lutego USA --- Dark Horse Comics 32 strony Druk (miękka) 2.99 USD
2014, 20 lutego
(w Star Wars Komiks 1/2014)
Polska --- Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 9,99 PLN
2019, 10 kwietnia
(w Imperium 3)
Polska 978-88-334-2102-5 DeAgostini --- Druk (twarda) 39,99 PLN

Przypisy

  1. Dark horse logo.jpg Star Wars: A Valentine Story  w katalogu wydawnictwa Dark Horse Comics(Link zapasowy z dnia 03.01.2016 na web.archive.org)

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!