Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Prastara Czeluść

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sarlacc-Felucia.jpg
Prastara Czeluść
Data konstrukcji: Kilka tysięcy lat przed 3 BBY
Lokalizacja: Felucja
Długość: Kilkaset kilometrów
Przynależność: Leśni Felucjanie


Prastara Czeluść była doliną na Felucji, zamieszkiwaną przez największego znanego sarlacca, a jednocześnie jedno z największych zwierząt w Galaktyce. Zwierzę to osiągnęło ten rekordowy rozmiar z dostępu do mnóstwa pokarmu między innymi: rankorów, Felucjan, ofiar składanych przez mieszkańców planety, roślinnością oraz generalnie grzybami, których było tam pod dostatkiem. Pomiędzy jego zębami istniało coś w rodzaju pajęczyny.

Historia

W 3 BBY Galen Marek przybył na Felucję w celu zabicia Shaak Ti. Gdy pokonał drogę prowadzącą do tej doliny, odbył się pojedynek. Starkiller wygrywał z Ti. Po krótkiej potyczce rzuciła się ona w jamę sarlacca i Galen myślał, że zginęła, lecz ona opanowała umysł zwierzęcia i zaatakowała Marka jego mackami. Ostatecznie Starkiller wygrał walkę, ale nie zabił Shaak Ti. Ona sama rzuciła się w przepaść.

W następnym roku Galen Marek ponownie przyleciał na Felucję, by uratować senatora Baila Organę. Tym razem w Prastarej Czeluści Imperium założyło bazę. Galen miał po drodze zniszczyć generatory placówki i podołał zadaniu. Przy okazji ulżył sarlaccowi trochę cierpień poprzez uwolnienie jego macek od łańcuchów. Musiał też użyć przejścia prowadzącego do jamy sarlacc i ominąć mroczne paszcze, aby na koniec dotrzeć do Cmentarzyska rankorów, gdzie Marisa Brood przetrzymywała senatora Organę.

Ciekawostki

  • W książce Moc wyzwolona podczas drugiej wizyty Galena na Felucji, sarlacc nie żyje, nie wiadomo jednak czy to zajście było kanoniczne.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!