Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Potyczka na Rekkiad

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Potyczka na Rekkiad
Data 3954 BBY
Miejsce Rekkiad
Wynik Zwycięstwo klanu Ordo
Strony
Klan Ordo Klan Jendri
Dowódcy
Veela Ordo Nieznany
Siły
  • 4 Droidów bojowych typu Bazyliszek
  • Mandaloriańscy żołnierze
Straty
6 Mandalorian 24 MandalorianPotyczka na Rekkiad to bitwa między dwoma klanami Mandalorian, Ordo i Jendri, która odbyła się w czasie poszukiwań Maski Mandalora na planecie Rekkiad w 3954 BBY.

Wstęp

W 3954 BBY większa część mandaloriańskich klanów przeszukiwała planetę Rekkiad, wierząc, że to tam Revan ukrył Maskę Mandalora, zabraną po śmierci Mandalora Ostatecznego. Klany współpracowały ze sobą w celu utrzymania lądowiska, lecz poza jego terenem każdy walczył o utrzymanie swojego obszaru poszukiwań. Po przybyciu na planetę razem z Canderousem, Revan miał wizję Bliźniaczych Włóczni, które znajdowały się na terenie opanowanym przez klan Jendri. Gdy przywódczyni klanu Ordo, Veela, wydała rozkaz przemieszczenia obozu, doszło do walki miedzy klanami.

Przebieg bitwy

Mimo mniejszej ilości Bazyliszków, klan Jendri miał dwukrotną przewagę liczebną. Przywódca klanu postanowił to wykorzystać i zaatakował o świcie Ordo, nim ci byli gotowi do walki. Ich Bazyliszki zalewały pole bitwy deszczem pocisków, a główne siły miały za zadanie nie dopuścić Canderousa i resztę do ich maszyn. Aby umożliwić unieruchomionym pilotom dotarcie do droidów, Revan ujawnił się jako Jedi zwracając jednocześnie na siebie uwagę agresorów. Udało mu zabić jednego z pilotów i strącić jego maszynę, a w tym czasie Canderous, Veela i reszta Mandalorian dotarła do swoich Bazyliszków. Widząc, że pół tuzina droidów wznosi się w powietrze w formacji bojowej, piloci pozostałych 3 Bazyliszków Jendri odbili w bok. Ordo skupili się jednak na piechocie wroga i po niespełna pięciu minutach zmusili ją do odwrotu.

Skutki

W bitwie zginęło łącznie 30 Mandalorian, w tym jedynie 6 z klanu Ordo. Veela nakazała spalić wszystkich na wspólnym stosie. Zmuszając przeciwnika do ucieczki z pola bitwy, klan Ordo wziął w posiadanie tereny w okół Bliźniaczych Włóczni. Po przeniesieniu obozu, Revan wraz z pozostałymi rozpoczął poszukiwanie Maski.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!