Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pong Krell

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.  
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: poszerzyć wstępniak.

PongKrell2.jpg
Pong Krell
Data i miejsce śmierci: 20 BBY[1]
Miejsce pochodzenia: Ojom[2]
Rasa: Besalisk
Wzrost: 236 cm[3]
Kolor oczu: Żółte
Przynależność:
Pong Krell był mistrzem Jedi należącym do rasy Besalisk. W wojnach klonów walczył ze stopniem generała. W walce używał dwóch podwójnych mieczy świetlnych. W bitwach słynął z agresywnych rozwiązań.

Biografia

W roku 22 BBY wybuchł konflikt zbrojny zwany wojnami klonów. Podobnie jak wielu innych Jedi, mistrz Krell przyjął rangę generała i stanął na czele oddziału żołnierzy-klonów.

Bitwa o Umbarę

Rex kłóci się z przełożonym.

w nieokreślonym czasie trwania wojny Pong, wraz z Anakinem Skywalkerem i jego 501 Legionem, został wysłany na mroczną planetę Umbara. Gdy dolecieli na powierzchnię planety, okazało się, że generał Skywalker musi wykonać pewną misję na Coruscant. Z tego powodu Pong musiał chwilowo przejąć dowództwo nad legionem. W końcu rozpoczęła się bitwa z umbarańskimi wojownikami. Pong zupełnie nie darzył klonów szacunkiem, za to mówił, że bitwę trzeba wygrać , za wszelką cenę. Gdy bitwa zaczęła się na dobre, mistrz Krell uznał, że trzeba zmienić plany poprzedniego dowódcy legionu, i postanowił, że ruszą na stolice planety. Podczas marszu 501 został zaatakowany przez dwa latające stworzenia. Na szczęście Krell zdążył interweniować i uratować klony przed śmiercią. Gdy dotarli na drogę prowadzącą w kierunku stolicy, żołnierze zostali zaatakowani przez umbarańskich żołnierzy. W pewnym momencie bitwy, kapitan Rex wydał rozkaz odwrotu. Wtedy besalisański Jedi krzyknął do klona, by się nie wycofywać. Nagle inny klon, Fives, stanął w obronie kapitana, jednak Pong wyciągnął tylko miecz świetlny i wydał rozkaz, by wracać na stanowiska. Po chwili Rex skrytykował sposób dowodzenie Besaliska. Ten przyznał mu rację, jednak stwierdził, że jego strategia jest bardzo skuteczna.

Pong Krell i klony po bitwie.

Wkrótce kolejna grupa Umbaran zaatakowała klony. Podczas bitwy Obi-Wan Kenobi skontaktował się z generałem Krellem przez hologram. Uznał, że dowódca zmienił plan ataku w szybszy, ale niebezpieczniejszy. Mimo tego Kenobi rozkazał zniszczyć bazę lotniczą Umbaran, aby osłabić obronę stolicy. Krell stwierdził, że ta misja musi się udać i wydał rozkaz, by ruszyć na cel. Gdy dowódcy legionu, obserwowali bazę z noktowizora, Pong rozkazał wysłać tam klony, które miały zniszczyć bazę z wielką siłą. Rex zasugerował, by najpierw wysłać zwiadowców, jednak Krell uznał, że nie ma na to czasu. w końcu Rex zaczął się obawiać co myślą o Besalisku inne klony. Jak się okazało Dogma i Hardcase uznawali generała za dobrego stratega i nie obchodziło ich co powie kapitan. Podczas marszu klony zostały zaatakowane przez umbarańskie czołgi. Po chwili kapitan rozkazał Fivesowi i Hardcase'owi, by zdobyli myśliwce z bazy lotniczej. Kiedy Rex powiedział generałowi o małej zmianie planu ten wydawał się zawiedziony. Fivesowi i Hardcase'owi udało się zdobyć myśliwce i zniszczyć czołgi. Wtedy Krell wysłał wsparcie oraz nakazał zająć bazę.

Pong zdradził Republikę; celowo więc prowadził armię żołnierzy, aby ponosiła ona jak największe straty. Klony, zorientowawszy się o zamiarach swojego przywódcy, próbowały aresztować Ponga, jednak zwykli wojskowi nie mieli szans z członkiem Zakonu. Pokonały go podstępem, wprowadzając na wielką mięsożerną roślinę i ogłuszając go. Pierwotnie Krell miał zostać przetransportowany do więzienia, aczkolwiek stwierdzono, iż mistrz w więzieniu byłby zbyt niebezpieczny, dlatego dokonano egzekucji.

Osobowość

Pong Krell.

Pong Krell był surowym mistrzem Jedi, lecz jego strategia często przesądzała o wyniku bitwy. Do żołnierzy-klonów zwracał się z odrazą, rzadko darzył ich szacunkiem. Podczas walki posługiwał się stylem Jar'Kai.

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Ponga Krella.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!