Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pojedynek w biurze Wielkiego Kanclerza

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Mace-Vaapad.jpg
Pojedynek w biurze Wielkiego Kanclerza
Miejsce Coruscant
Data 19 BBY
Konflikt zbrojny Wojny klonów
Przyczyny Poznanie prawdy o Mrocznym Lordzie kontrolującym Senat.
Wynik
Uczestnicy
Broń
Ofiary
  • Mace Windu
  • Kit Fisto
  • Saesee Tiin
  • Agen Kolar
Brak
Inne ofiary BrakPojedynek w biurze Wielkiego Kanclerza rozegrał się w 19 BBY między grupą czterech rycerzy Jedi z Mace'em Windu na czele, a Wielkim Kanclerzem Palpatine'em. Zakończył się porażką Jedi, a jednym z jego bezpośrednich skutków było przejście Anakina Skywalkera na ciemną stronę Mocy.

Przebieg walki

Kiedy Mace Windu dowiedział się od Anakina, że przywódca Republiki jest w istocie Mrocznym Lordem Sithów, wraz z Saesee Tiinem, Kitem Fisto i Agenem Kolarem wyruszył do jego apartamentów, by go aresztować, jednocześnie polecając Skywalkerowi zostać w świątyni Jedi. Gdy dolecieli do biura kanclerza, Jedi włączyli swoje miecze, a Mace poinformował Palpatine'a, że jest aresztowany. Darth Sidious nie zgodził się na to, wyciągnął swoją broń i skoczył na intruzów. Już swoimi pierwszymi ciosami powalił Kolara i Tiina, a po niedługiej walce zabił również Kita Fisto. Z mistrzem Windu stoczył dłuższy pojedynek, w którym Sith ostatecznie przegrał. Mace chciał zabić przeciwnika, argumentując to tym, że jest zbyt niebezpieczny, by trzymać go przy życiu.

Tymczasem w Świątyni Anakin po długich namysłach postanowił polecieć do Senatu. Od razu pobiegł do biura Kanclerza, gdzie zobaczył leżącego Palpatine'a, a nad nim Mace'a z mieczem świetlnym w ręku. Palpatine zaczął razić mistrza Jedi błyskawicami Mocy, ale ten odparł atak. Nie zabił jednak Sitha, ponieważ Anakin, przekonany o tym, że zabicie rozbrojonego i, jak starał się go przekonać sam Palpatine, osłabionego wroga byłoby niegodziwe, wyciągnął swój miecz i odciął Windu uniesioną do ciosu rękę. Palpatine wykorzystał to i użył całej siły swoich błyskawic do porażenia mistrza, który wypadł przez okno.

Skutki

Po pojedynku Anakin, zrozpaczony tym, czego dokonał, przeszedł na ciemną stronę Mocy, godząc się na zostanie uczniem Kanclerza jako Darth Vader. Krótko później rozpoczęła się Wielka Czystka Jedi.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!